Syn má po páde sivý zub. Je to v poriadku?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

náš štvorročný syn spadol na odrážadle na tvár a tiekla mu krv z horného ďasna nad jednotkami zubami. Zahojilo sa to, ale teraz po pár dňoch som si všimla, že jednotku mliečny zub má iný odtieň. Nie biely, ale ako keby do siva.

Bude to v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ sa zúbky pri úraze nezlomili, nevylomili, nevpáčili alebo sa nezačali hýbať, mali by si po zahojení ďasna ďalej plniť svoju funkciu až do ich vypadnutia približne v 6,5. roku života dieťaťa, keby ich následne nahradia trvalé prvé rezáky.

Čo sa však týka zmeny farbu, je pravdepodobné, že nárazom sa prerušil prívod krvi do zubnej drene a zúbok následne odumrel. Zaniknutá zubná dreň sfarbuje zubovinu a tá cez sklovinu presvitá na šedo.

Z tohto dôvodu by ste mali synka zobrať k jeho zubnému lekárovi, aby ho náležite ošetril. Zubný lekár tiež skontroluje stav sliznice.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská