Syn má pod trvalým zubom koreň mliečneho zubu. Ako mu ho zubár vytrhne?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

môj syn mal pred tromi dňami úraz pri hraní. Krvácali mu horné jednotky a ďasná, mal ustúpené krčky. Zuby mal nalomené a pod nimi trvalé. Zuby sa mu kývali, ale vytrhnúť, ale nechcel si ich dať vytrhnúť. Predpokladám, že ich dnes v noci prehĺtol.

Synovi ostali zbytky odlomeného zubu na mieste. Pod trvalým zubom má koreň mliečneho zubu.

Akým spôsobom ich zubár vytrhne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak tomu dobre z vášho textu rozumiem, horné predné zuby boli mliečne a zárodky trvalých zubov sú zatiaľ v kosti pri mliečnych koreňoch.

Pri úraze mliečnych zubov môže dôjsť k vpáčeniu, zlomeniu alebo úplnému vypadnutiu mliečneho zubu (čo sa stáva častejšie ako pri trvalých zuboch, lebo kosť je v detstve mäkšia).

Ak sa synkovi predný zub zlomil a časť koreňa zostala v kostnom lôžku, bolo by rozumné do toho už nijak nezasahovať, aby sa neriskovalo poškodenie zárodku trvalého zubu.

Až sa bude trvalý zub prerezávať, zvyšok mliečneho zúbku resorbuje (rozpustí), alebo vytlačí von.

V každom prípade choďte so synom na kontrolu k zubnému lekárovi, ak ste tak ešte nespravili.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská