Úrazom sa mi zlomili predné zuby. Uchytila by si mi čiastočná snímateľná protéza?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň,

úrazom sa mi zlomili horné zuby (7-6-5-4) a ostali mi korene. Moja zubárka mi ich vytrhla. Ja som si myslela, že korene sa budú dať ešte využiť. Teraz tam mám dosť veľkú medzeru.

Aké možnosti mám okrem implantátov?

Uchytila by si mi čiastočná snímateľná protéza?

Dá sa mi tam urobiť aj mostík bez brúsenia s možnosťou uchytenia na 8 a 3?

Ďakujem

Dobrý deň,
náhrada 4 chýbajúcich zubov mostíkom (za predpokladu obrúsenia a okorunkovania pilierových zubov) je dosť riskantná, pretože najväčší tlak pri žuvaní je vyvíjaný v oblasti 6 a 7, čo môže spôsobiť prasknutie mostíka, ako aj presilenie pilierových zubov. Neviem posúdiť váš vek, stav kosti, veľkosť prínosových dutín ani stupeň dentálnej hygieny, takže vám neviem odporučiť pre vás vhodné riešenie. Domnievam sa len, že mostík to vo vašom prípade nebude, skôr by sa oplatilo, ak to iné okolnosti dovolia, dať na miesto chýbajúcej 6 implantát. Čiastočná snímateľná protéza by sa musela viesť cez podnebie na opačnú stranu a aj tam by musela byť ukotvená - opäť by bolo potrebné poznať stav tejto strany zuboradia. Odporúčam vám poradiť sa o možnostiach s vašou zubnou lekárkou, ktorá najlepšie pozná váš zdravotný stav, má možnosť zhotoviť vám a zhodnotiť röntgenové snímky a celkovo vás vyšetriť. Riešenie dlho neodkladajte, pretože množstvo kosti vám časom bude ubúdať (atrofuje).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská