V akom veku dieťaťa sa začína s čistením zubnou kefkou a pastou?

Zodpovedané
23. feb 2019

Dobrý deň,

moja ročná dcérka má momentálne prerezaných 6 zúbkov.

V akom veku dieťaťa sa začína s čistením zubnou kefkou a pastou?

Ďakujem

Dobrý deň,

čistenie by sa malo stať rutinou najlepšie ešte pred prerezaním zúbkov dieťaťa.

Vždy po dojčení - jemným vytretím ústočiek vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta. Po prerezaní prvého zúbka sa môže pokračovať v čistení gázou, alebo ju nahradiť silikónovým náprstkom, či mäkkou detskou kefkou.

Mliečne zúbky by sa mali čistiť 2krát denne, po každom kŕmení je dobré nechať dieťa zapiť/vypláchnuť čistou vodou a najdôležitejšie je čistenie zúbkov pred spaním.

Pasta nie je v tomto období dôležitá, ale pokiaľ ju chcete používať, vždy len detskú a množstvo minimálne - len obtretím o kefku. S dcérkou cvičte vyplachovanie ústočiek po umytí zúbkov a vypľúvanie vody, až sa to naučí, môžete pridať trošku viac pasty.

Dôležité je, aby dcérka pastu neprehĺtala, nakoľko to môže uškodiť vyvíjajúcim sa trvalým zubom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská