V zube mám vložku na odumretie nervu a zub je citlivý. Je to v poriadku?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý deň,

v pondelok som bola u zubára kvôli bolesti zuba. Zubár mi zub vyvŕtal a dal vložku na odumretie nervov. Zub prestal bolieť, ale je veľmi citlivý bolestivý na studené. Nemôžem si ani zuby umyť a ani vody napiť. Termín na vybratie nervov mám až v októbri.

Je to v poriadku?

Môže sa z tohto zubu bolieť aj susedný zub?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dlhotrvajúca a pulzujúca bolesť ako reakcia na studené je znakom odumierania zubnej drene a po zákroku, ktorý Vám váš zubný lekár spravil, by mala v priebehu krátkeho času ustúpiť, nakoľko aplikovaná látka nerv umŕtvi a už na tepelné podnety nebudete reagovať.

Váš októbrový termín mi príde hodne neskorý, hoci je možné, že Váš zubný lekár má takéto čakacie doby, minimálne by som poprosila sestru, aby Vás dala "na čakačku", ak sa uvoľní skorší termín.

Čo sa týka bolesti susedného zubu, záleží od typu bolesti. Teoreticky by reakcia na studené mohla byť aj z vedľajšieho zuba, ak na ňom máte netesniacu výplň alebo citlivý kŕčok zuba (odhalená zubovina po odstránení tenkej vrstvy skloviny). Zápal zubnej drene sa ale neprenáša zo zuba na zub, takže toho sa nebojte.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská