Vidíte na mojej snímke nejaké skryté kazy?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom snímky zubov.

Vidíte na mojej snímke nejaké skryté kazy?

Ďakujem

Dobrý deň,

snímka, ktorú ste mi zaslali, sa na stránke Modrého koníka zobrazí len v nízkom rozlíšení, nemôžem si ju nijak zväčšiť ani upravovať a preto mi nie je umožnené náležite ju zhodnotiť. Navyše, snímka je orezaná a nezobrazuje značenie strán, takže môžem len hádať, ktorá je vaša pravá a ktorá ľavá strana.

Z toho, čo je na snímke vidieť, sa mi nezdá výplň na prvom črenovom zube (4ke) dole na snímke vpravo a tiež máte koreňový nález na prvej stoličke (6ke) dole na snímke vpravo, hoci sa zdá, že koreňová výplň siaha až po hrot koreňa.

Vedzte, že OPG snímka neslúži na vyhľadávanie skrytých kazov, pre tento účel sa zhotovujú záhryzové snímky, takzvané bite-wingy. Na vašom mieste by som zvážila vytiahnutie dolných zubov múdrosti. OPG snímku treba doručiť indikujúcemu zubnému lekárovi a s ním ju aj konzultovať.

Na určenie diagnózy existuje štandardný postup, ktorý zahŕňa predovšetkým samotné vyšetrenie v zubolekárskom kresle, odobranie anamnézy (otázky ohľadom vášho zdravia a prípadných problémov, s ktorými k zubnému lekárovi prichádzate) a iné pomocné vyšetrenia. V on-line poradni sa žiaľ určiť diagnóza nedá...

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská