Vysvetlíte mi, čo znamená dvojplošková zubná výplň?

Zodpovedané
7. aug 2019

Dobrý deň,

mám kaz a chystám sa k zubárovi. Ten mi ho odstráni a dá mi výplň. Doteraz ma môj zubár tlačil k amalgámu. Vďaka tomu mám celé ústa sivé.

Známej zubár dával biele plomby s názvom Skloionomer. Tak som poprosila zubára, aby mi to dal namiesto amalgámu. Začal sa vykrúcať, že amalgám je na dlhé roky. Ja som mu povedala, že je sivý a nechcem ho. Vždy doplácam 15 eur.

Pozrela som si elektronicky moju kartu na stránke mojej ZP a nerozumiem tomu, čo sa tam píše - dvojplošková výplň II. triedy typu MO
a výplň III. triedy podľa blacka či typu MOD či výplň IV. triedy podľa blacka.

Aká je to vlastne plomba?

Za injekciu si zubár pri trhaní zuba bral 10 eur. Lokálna anestéza vyúčtovaná poisťovňo je 7 eur.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
amalgámové výplne sú síce neestetické, ale ich životnosť je omnoho dlhšia ako pri skloionomérnom cemente, ktorý by sa mal po 2-3rokoch vymeniť za výplň z iného materiálu. Je bielej farby, ale povrch je neleštiteľný a teda drsný, čo prispieva k tvorbe bakteriálneho povlaku, zvykne sa tiež časom droliť. Výplň tohto typu sa väčšinou používa pri hlbokých kazoch, kde je potrebné ponechať trošku zmäknutého tkaniva kvôli blízkosti dreňovej dutiny (nervu). Snahou zubného lekára je zub po ošetrení upokojiť a ďalej zbytočne nedráždiť. Skloionomér podporuje tiež vytvrdenie zuboviny, preto neskôr na základe röntgenu možno určiť, či si zub vytvoril pod výplňou dostatok ochrannej zuboviny a výplň teda splnila svoju úlohu a môže byť nahradená definitívnou výplňou. Momentálne sú amalgám aj skloionomérny cement hradené poisťovňou, pričom amalgám sa už nesmie dávať deťom a tehotným ženám. V budúcnosti zrejme nastane jeho úplný zákaz (hoci dôvody sú v odbornej verejnosti prijímané dosť nejednoznačne)... Čo sa týka skratiek MO a DO - ide o 2plôšky zuba, teda výplň je na žuvacej plôške a zároveň siaha do medzizubného priestoru. Pri MOD sú plôšky výplne 3 - žuvacia a 2 medzizubné priestory. Namiesto medzizubného priestoru môže výplň zasahovať aj prednú plôšku (k lícu či pere) alebo zadnú plôšku (k podnebiu alebo jazyku). Black II sú výplne na črenových zuboch a stoličkách (teda zuby 4 až 8); Black III a Black IV sú výplne na rezákoch a očných zuboch (zuby 1 až 3).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská