Zub veľmi reaguje na chlad

Zodpovedané
20. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred mesiacom mi trhali horný zub múdrosti. Potom ma začal bolieť zub o 2 zuby ďalej dopredu.Velmi reaguje na chlad. Keď pijem teplé nápoje, tak je to v pohode.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Nemyslím si, že má reakcia spomínaného zuba súvis s vytiahnutou 8kou. Reakcia na chlad môže byť krátka (sekundová) alebo môže trvať dlhšie (minútová):

1) Krátka bolesť je veľmi bežná pri odhalenej zubovine, najčastejšie v oblasti krčku (prechodu korunky do koreňa zuba) vznikne zárez, tzv. klinový defekt. Vtedy sa jemná vrstvička skloviny odbrúsi nesprávnou technikou čistenia zubov alebo odvápnením pri dlhodobom pôsobení bakteriálneho povlaku.
V mieste, kde korunku zuba už sklovina nekryje, dochádza k odhaleniu vnútornej vrstvy zuba, zuboviny. Tá je poréznejšia, má v sebe chodbičky a v nich sú nervové zakončenia, ktoré prenášajú podnet do vnútra zuba, teda do nervu. Reagovať môžete na studený pokrm, tekutinu, ale aj na vdýchnutie studeného vzduchu.
K podobnej reakcií na chlad dochádza aj pri ústupe ďasna v dôsledku tlaku tvrdých zubných povlakov (zubného kameňa), sklovina nemusí byť poškodená, ale je poškodený závesný aparát zuba a odhalený koreň. Ďalšou možnosťou je stará, netesniaca výplň na zube. Dráždenie nervu môže byť aj príznakom začínajúceho zápalu nervu, ktorý sa ešte môže vyliečiť.

2) Dlhá bolesť môže byť prejavom zápalu nervu, ktorý vyžaduje ošetrenie koreňového kanálika.
V každom prípade vyhľadajte svojho zubného lekára, nech daný zub vyšetrí, odskúša jeho vitalitu, prípadne spraví röntgenovú snímku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská