Ako postupovať, keď chcem po ukončení rodičovskej dovolenky skončiť v zamestnaní a vyčerpať podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

píšem Vám s prosbou o radu a prípadné upresnenie. V septembri 2022 mi končí rodičovská dovolenka. Moja pracovná zmluva je stále živá, teda som stále zamestnanec so zmluvou na dobu neurčitú od júna 2017. V januári 2019 som odišla na PN kvôli rizikovému tehotenstvu, mám teda ešte nevyčerpanú dovolenku 20 dní.

Chcela by som po ukončení rodičovskej dovolenky skončiť v zamestnaní a vyčerpať ešte pol roka podporu v nezamestnanosti. Poradili mi, že za určitých podmienok môžem poberať vyššiu dávku ako 55% z hrubej mzdy a to tak, že podám výpoveď dohodou a načerpám 1 deň z dovolenky v deň končenia rodičovskej dovolenky. Počas materskej a rodičovskej som nemala žiaden príjem a ani brigádu. Údajne by som takýmto spôsobom výpovede mohla dostávať mesačne cez 1000 eur.

Je to pravda?

Dá sa takýmto spôsobom získať vyššiu nezamestnaneckú podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom dávok z Úradu práce, alebo Sociálnej poisťovne je nutné kontaktovať konkrétne inštitúcie.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources