Ako postupovať, keď nemôžem nastúpiť do práce?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

20.5.2022 mi končí rodičovská dovolenka a mala by som nastúpiť do zamestnania. Zo zdravotných dôvodov staršej dcéry nemôžem nastúpiť. Zvažujem nad výpoveďou dohodou. Mám ešte nedočerpanú dovolenku, ktorá mi vznikla počas materskej dovolenky.

Ako mám postupovať?

Kedy je potrebné to zamestnávateľovi oznámiť?

Chcem nejakú dovolenku vyčerpať, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

oznámenie je vhodné doručiť v dostatočnom predstihu, najmenej však 1 mesiac pred oficiálnym ukončením materskej dovolenky.

Pracovný pomer môžete ukončiť buď výpoveďou alebo dohodou. Výpoveď je jednostranný akt z Vašej strany. Teoreticky by ste však museli nastúpiť do práce počas výpovednej doby. Preto kontaktujte zamestnávateľa so žiadosťou o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Následne si vyžiadajte zo mzdového oddelenia informáciu o zostatku nevyčerpanej dovolenky. Nevyčerpaná dovolenka vám bude automaticky preplatená pri skončení pracovného pomeru.

Ohľadom nároku na dávku v nezamestnanosti sa Vám nevieme vyjadriť, pretože nemáme dostatok informácií k vyhodnoteniu Vášho nároku na dávku. Odporúčame kontaktovať poskytovateľa dávky a overiť si podmienky nároku na dávky a či má zmysel čerpať dovolenku namiesto preplatenia.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources