Ako postupovať, keď sa po rodičovskej dovolenke nechcem vrátiť do starej práce?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

z viacerých dôvodov sa po ukončení rodičovského príspevku nechcem vrátiť do starej práce.

Je pravda, že ak chcem začať poberať podporu a chcem, aby mi bola rátaná z príjmu pred nástupom na materskú (teda aby bola vyššia), musí byť prechod plynulý?

22.3.2023 bude mať dcéra 3 roky a 23.3.2023 už musím nastúpiť na úrad ako nezamestnaná?

Ak áno, tým pádom nemôžem podať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Tam by sa pracovný pomer ukončil až ku koncu mesiaca, teda k 31.3.2023 a to by mi zhoršilo sumu podpory?

Musím teda podať výpoveď dohodou?

Mám aj iné možnosti, ak by zamestnávateľ nesúhlasil?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienky vyplácania podpory je nutné preverovať u poskytovateľa dávok.

Čo sa týka ukončenia pracovného pomeru dohodou, máte pravdu, že zamestnávateľ nemusí súhlasiť. V tom prípade budete musieť vykonať jednostranný akt a zamestnávateľovi doručíte výpoveď.

Vo Vašom prípade však neexistuje dôvod, prečo by zamestnávateľ nesúhlasil s ukončením pracovného pomeru dohodou. Určite odporúčam situáciu riešiť dostatočne v predstihu - minimálne mesiac pred plánovaným skončením rodičovskej dovolenky.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources