Je zamestnávateľ povinný urobiť dorovnanie mzdy?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

pred dvomi mesiacmi som nastúpil do práce, kde som dostal nástupný plat 1000 eur a najnižšiu možnú pozíciu, aby som sa poriadne zaškolil do danej problematiky, ktorú som v minulom zamestnaní robil iba okrajovo.

Včera som pozeral inzerát na pracovnom portáli a u tej istej pozície akú vykonávam ja momentálne ponúkajú 1100 eur (jedná sa o garantovanú minimálnu mzdu).

Mal by mi zamestnávateľ dorovnať plat na novú hodnotu 1100 eur, ak vykonávam takú istú prácu a na tej najnižšej pozícii, ako človek, ktorý by tam potencionálne nastúpil?

Ako by som mal postupovať pri riešení tohto problému?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako je suma základnej zložky mzdy, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania.

Zákon rieši zverejňovanie mzdy, nie však už potom následnú politiku odmeňovania v rámci firmy.

Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.

Skúste sa spojiť so svojim nadriadeným a upozorniť ho na odlišnú zverejnenú mzdu. Je možné, že existujú legitímne dôvody, prečo je inzerovaná mzdy vyššia ako Vaša súčasná mzda.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources