Aké sú práva a povinnosti druha a družky?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom práv druha a družky. Vziať sa nechceme - nepotrebujeme.

Majetok vlastní len druh. Družka nedisponuje žiadnym majetkom.

Ako by to bolo v prípade úmrtia druha (muža)?

Druh má aj deti.

Kto sa stáva ich poručníkom?

A ako je to ak by si družka chcela osvojiť jeho deti?

Bývalá manželka tým pádom by stratila povinné platiť výživné?

Nakoľko deti sú v starostlivosti druha.

Do akého veku života dieťaťa musí platiť výživné?

Niektoré s deti sú ešte neplnoleté a niektoré dosiahli 18 rokov.

A čo zdravotné záznamy?

Čo všetko môžeme a nemôžeme ako druh a družka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o pomerne komplexnú tému.

Slovenský právny poriadok nepozná pojmy druh/družka v zmysle životných partnerov a teda priamo z takéhoto vzťahu nevyplývajú žiadne práva a povinnosti, niektoré práva a povinnosti by týmto osobám mohli vyplývať z iných titulov.

Dedenie: Ak má muž deti, dedili by po ňom len tieto (každé rovným dielom); družka by nemala nárok na nič.

Poručník detí, príp. iný zástupca: Súd by vybral osobu, ktorá má najlepšie predpoklady riadne plniť túto úlohu, má s deťmi vytvorený vzťah atď. (v závislostí od okolností preukázaných pred súdom by mohlo ísť o biologickú matku detí, družku či inú osobu).

Osvojenie: Osvojiť (adoptovať) si možno len maloleté deti. Osvojením zaniká vzťah medzi pôvodným rodičom a teda tomuto rodičovi zaniká vyživovacia povinnosť (ktorá obvykle trvá najdlhšie do skončenia VŠ štúdia).

Nahliadanie do zdravotnej dokumentácie: Do zdravotnej dokumentácie môže okrem pacienta nahliadať osoba splnomocnená na tieto účely
a tzv. blízka osoba (t.j. za určitých okolností aj osoba, ktorá preukáže, že s pacientom žije v spoločnej domácnosti).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk