Ako funguje výživné pre nevydatú matku?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom fungovania výživného v prípade nevydatej matky.

Ako funguje výživné pre nevydatú matku?

Nie je to o tom, že partner má prispievať na slobodnú matku, ak jej klesli príjmy materskej v porovnaní s tým, keď bola zamestnaná?

Čo v prípade, keď je príjem aktuálne vyšší, keďže mám ešte vyššiu materskú?

Oplatí sa počkať, kým klesne a potom to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

výživné pre nevydatú matku funguje tak, že pokiaľ Vám klesli príjmy, tak máte nárok na to, aby Vám otec dieťaťa do jeho 2 rokov tento príspevok uhrádzal.

V prípade súdneho konania a určenia výšky tohoto príspevku súd skúma majetkové pomery oboch účastníkov. Vtedy je samozrejme lepšie počkať, kým príjem klesne - väčšinou to býva nástupom na rodičovskú dovolenku.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz