Dá sa nahliadnuť do spisu, že prečo sa ma biologický otec vzdal?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

biologického otca nepoznám. Viem, že žije a má vlastnú rodinu. Má ženu a dve deti. Vychovala ma pestúnska rodina, v ktorej som sa ocitla po smrti matky.

Už som dospelá a mám vlastnú rodinu. Občas mi prebehne hlavou myšlienka, že prečo sa ma otec vzdal. Mala som vtedy 12 rokov.

Je možné zistiť niekde údaje na úrade?

Je možné nahliadnutie do spisu?

Pestúnska rodina ma o ničom nikdy neinformovala, nikdy mi o tejto záležitosti nič nepovedali - vraj nevedia.

Ako to bude v prípade smrti otca?

Budem spadať do dedičského konania?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, či je Váš otec zapísaný aj na Vašom rodnom liste. Ak áno, budete tzv. neopomenuteľným dedičom a po otcovi budete dediť rovnakým dielom ako jeho ostatné deti.

Čo sa týka spisu o zverení do pestúnskej starostlivosti, tento bude už pravdepodobne v archíve. Na príslušnom súde, ktorý o Vašom zverení do pestúnskej starostlivsto rozhodoval skúste prostredníctvom informačnej kancelárie vyhľadať spis a nahliadnúť doňho. Nemal by Vám byť prístup do spisu zamietnutý.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz