Je možné pridať spolumajiteľa bytu na list vlastníctva?

Zodpovedané
14. jún 2022

Dobrý deň,

manžel kúpil byt pred našim manželstvom, je teda písaný len na neho. Rovnako je na neho písaná hypotéka. Teraz by sme chceli byť obaja spolumajitelia.

Ako to vieme spraviť a čo na to treba?

Je to problém s bankou alebo katastrom, keď sa pridáva spolumajiteľ?

Ja som momentálne na materskej dovolenke.

Ďakujem.

Dobrý deň,

manžel Vám môže darovať 1/2 z bytu do Vašeho výlučného vlastníctva darovacou zmluvou a tým sa stanete podielovou spoluvlastníčkou bytu v takej istej miere ako je aj manžel. Je potrebné, aby darovacia zmluva mala potrebné náležitosti. Následne písomnú darovaciu zmluvu spolu s návrhom na vklad a správnym poplatkom vo výške 66 eur vložíte do katastra, ktorý povolí vklad.

Čo sa týka hypotéky, to je otázka priamo na banku, nakoľko banka má v byte záložné právo. Nemal by to byť však z mojej praxe problém.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz