Je otec povinný platiť opatrovateľku a starať sa o dieťa počas prázdnin?

Zodpovedané
26. júl 2023

Dobrý deň,

po extrémnom googlení som sa rozhodla radšej napísať Vám, ďakujem za túto možnosť. Mám dcéru s bývalým partnerom. Nikdy sme neboli zosobášení. Úpravu ohľadom starostlivosti o dcéru sme dohodli iba ústne, rovnako aj výšku výživného. Ex sa s dcérou chce stretávať, umožňujem mu to vtedy, keď mu to vyhovuje.

Dcéra má zatiaľ 3 roky, chodí do škôlky.

Ak sa chce otec mojej dcéry podieľať na jej výchove a chce ju vidieť, má nejaké iné povinnosti okrem výživného?

Je možné si súdnou cestou vymôcť, aby platil opatrovateľku, keď sú škôlky zatvorené?

On mi iba povedal: "Zariaď si to, ja si dovolenku brať nebudem".

Ako to je v prípade, keď už začne dcéra chodiť do školy a bude mať dva mesiace prázdnin?

Je povinný starať sa cez prázdniny o dcérku aspoň mesiac?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť mať opatrovateľku žiadny zákon neustanovuje. Záleží, komu je dieťa zverené do osobnej starostlivosti a ako je nastavený styk s druhým rodičom. Poprípade, ako sa rodičia na starostlivosti dohodnú.

Súd môže samozrejme styk s druhým rodičom určiť a stanoviť, že tento rodič je oprávnený sa s dieťaťom stýkať, napríklad mesiac počas letných prázdnin. Upozorňujem však, že je to jeho oprávnenie, nie povinnosť na rozdiel od výživného.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz