Manželova dcéra začína pracovať na zmluvu. Má ešte nárok na výživné?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

manželova dcéra chodí na denné štúdium na konzervatóriu a od septembra by mala začať pracovať na zmluvu.

Bude mať stále nárok na výživné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na výživné má dieťa do času, kedy nie je schopné sa samoživiť. To znamená, že manželova dcéra od septembra sa bude sama živiť a teda nárok na výživné nemá.

Manžel však nemôže len tak prestať platiť výživné, ale je vhodné sa s dcérou o zrušení vyživovacej povinnosti dohodnúť a túto dohodu mať písomne.

V prípade, že sa s dcérou nedohodne o zrušení vyživovacej povinnosti, musí podať návrh na súd o zrušenie vyživovacej povinnosti. Do rozhodnutia súdu alebo uzatvorenia dohody však musí výživné hradiť, lebo sa vystavuje riziku exekúcie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz