Môže súd určiť výživné na dieťa počas manželstva?

Zodpovedané
9. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť, či existuje možnosť právne/súdne zaviazať manžela - otca dieťaťa, aby naň posielal mesačne určitú sumu peňazí. Máme totiž s manželom zrušené BSM a od začiatku manželstva fungujeme každý s vlastným účtom. Pred narodením dieťaťa sme zriadili účet, na ktorý máme obaja prístup a posielame tam peniaze. Manžel 50 EUR mesačne, ja 60 EUR z výplaty, 140 EUR môj daňový bonus a 60 EUR tam chodia prídavky. Momentálne je to na dieťa postačujúce, stačí to na bežné fungovanie, platby a stravu v škôlke, oblečenie, topánky. Ale dieťaťa bude časom chodiť na krúžky, bude mať väčšie finančné nároky. Manžel zarába minimálne trikrát viac ako ja (neviem presne, nakoľko máme oddelené účty a robí sám na seba). Mohli by sme dieťaťu kúpiť bicykel aj za 300 - 400 EUR, kvalitný a nie ťažký a bazárový ako som kúpila, ale to by na účte zostalo 100 EUR.

Stravu dieťaťu tiež platím v podstate ja. Takisto nejaké drobnosti, farbičky, omaľovávanky, jedlo, keď sme vonku, drogériu platím väčšinou z mojej karty. Manžel je veľmi šetrný, priam držgroš. Napríklad, dieťaťu od istého veku stačí v aute podsedák, ale ja by som chcela preň z hľadiska bezpečnosti aj naďalej autosedačku, ale bojím sa, že to cez manžela neprejde. Keby máme na účte každý mesiac o tých 200 - 300 EUR viac, tak od neho nemusím pýtať peniaze navyše. Tie peniaze nemíňam zbytočne, aj oblečenie sa snažím kupovať bazárové, hoci s jeho platom by sme na to vôbec neboli odkázaní. Ale keďže sa "nepodelí", tak musím šetriť.

Myslím si, že rozhovorom sa presvedčiť nedá. Už teraz hovorí, že on platí poistky na autá, benzín a pod. Ale ostatné výdavky ako voda, elektrina, odpad máme podelené nie podľa platov, ale na polovicu.

Môžem vytiahnuť argument, že mu to môže prikázať súd?

Je taká možnosť počas trvania manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

za určitých okolností môže súd určiť výživné na dieťa aj počas manželstva. Väčšinou je to v prípadoch, keď manželia spolu nežijú, ale nie je vylúčené, aby výživné bolo určené aj v prípade, keď spolu žijete a hospodárite. Okrem výživného na dieťa môžete požadovať aj výživné na manželku, nakoľko ako manželka máte právo na rovnakú životnú úroveň ako má Váš manžel.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz