Môže súd zveriť syna do opatery manžela kvôli tomu, že som si našla priateľa?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

s manželom sme manželia 2 roky a máme 2,5 ročného syna. Chcem podať žiadosť o rozvod, ale muž sa mi vyhráža. Robí mi zle a ja nemám peniaze na právnika a neviem čo mám robiť, čo má čaká. Netuším, ktorá z jeho vyhrážok je reálna, ktorá len výmysel.

Dôvodov na rozvod je viac. Nezáujem z mužovej strany, neustále hádky, konflikty, nadávky. Muž odišiel na výcvik na 12 týždňov a zrazu mi bolo lepšie, ľahšie. Rozhodla som sa odísť. V tom čase som si našla priateľa. A tam je ten problém. Muž sa mi vyhráža, že mi vezme malého kvôli tomu, že som si našla iného. Že to použije proti mne aj vo veci rozvodu aj vo veci styku s malým. Dohodli sme sa s mužom na tom, že malého bude mať víkendy, aj na výške výživného. Na čom sa ale nevieme dohodnúť, tak to je škôlka. Manžel býva v Pezinku a chce, aby chodil syn do škôlky aj do školy v Pezinku. S tým ja ale nesúhlasím, pretože bývam s priateľom v Perneku. Pracovať by som chcela tiež v Perneku alebo v Malackách. Tým pádom aj škôlku by som chcela pre syna mať v Perneku alebo v Malackách.

Snažím sa s manželom vychádzať, ale je to naozaj náročné. Snažím sa s ním na všetkom dohodnúť. Dávam mu malého o deň skôr alebo mu ho nechám o deň dlhšie, ak má voľno v práci. Prispôsobujem sa jeho službám v práci, bez problémov som súhlasila s jeho návrhom na to, kto koľko bude mať malého cez Vianoce. Navrhol, že ho chce od 20. do 24.12. a potom od 29.12. do 4.1. Myslím si, že je to viac než dosť dní a aj napriek tomu som súhlasila. Okrem toho posielam manželovi lieky pre malého, keď je chorý. Má s ním video hovor kedykoľvek chce. Keďže manžel nemá auto, moja mama mu malého vozí aj chodí pre neho. Manžel je veľmi zákerný a egoistický človek, bude mať právnika. Verí, že toho najlepšieho a najdrahšieho. Bojím sa.

Je to, že už mám priateľa, dôvod na to, aby súd zveril syna do manželovej opatery?

Ak súd zverí malého mne, je možné, že mi súd prikáže dať syna do škôlky do Pezinku alebo bude súd na mojej strane?

Je tento náš prípad taký, že budem potrebovať právnika?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že ste si našli partnera nie je dôvod, aby bol syn zverený do výlučnej starostlivosti otca, pokiaľ sa o syna riadne staráte.

Ak by bol Váš syn zverený do Vašej starostlivosti, syn bude s veľkou pravdepodobnosťou navštevovať v škôlku v mieste jeho bydliska.

Namiesto advokáta by som Vám doporučovala nájsť mediátora, ktorý Vám pomôže uzatvoriť s manželom rodičovskú dohodu, kde všetky sporné otázky upravíte.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz