Môžem 12-ročnej dcére zmeniť priezvisko bez súhlasu biologického otca?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať čoskoro 12 rokov, jej biologický otec ju nevidel od roku 2014. Dcéra o neho tiež nejaví záujem, nechce o ňom ani počuť. Mám manžela, s ktorým sme sa vzali v roku 2016. Žijeme usporiadane s ďalšími 2 spoločnými deťmi a spomínaná dcérka oslovuje môjho manžela "otec". Jej biologický otec platí výživné načas, ale nesúhlasí, aby som jej zmenila priezvisko, nás to ale trápi.

Existuje nejaká cesta, spôsob, aby nebol k tomuto úkonu potrebný súhlas jej biologického otca?

Ďakujem

Dobrý deň,

jediná cesta je súdna, a to nahradenie súhlasu otca so zmenou priezviska, kde tento súhlas nahradí súd, ak je to v záujme dcéry.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz