Môžem s deťmi odísť do iného mesta bez priateľovho súhlasu?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

plánujem odchod od priateľa, ktorý ma podviedol. Neveru sme síce ustáli, ale alkohol neviem ustáť. Už ma kvôli alkoholu a žiarlivosti dostal pri prvom dieťati do Pezinka, ale prepustili ma na reverz, lebo nemal kto byť s dcérou.

Priateľ chodí riadne do práce a stará sa, ale keď príde domov, začne piť pivo a potom tvrdý alkohol. Máme spolu dve deti (7 a 13 rokov). Pravidelne chodí do pohostinstva a vracia sa opitý. Intímne spolu nežijeme viac ako 3 mesiace, ale jemu to neprekáža. Snažím sa nehádať pred deťmi, keďže chápu situáciu, v ktorej sa nachádzame. Riešila som to aj s jeho rodičmi, no nepomáhajú mi v riešení problému. Jeho otec je abstinujúci alkoholik, mal dva infarkty. Preto zvažujem odchod, hľadám si prácu a ubytovanie. Nerada by som sa však dostala kvôli neopatrnosti a unáhlenému odchodu do problémov.

Môžem odísť s deťmi bývať k našim a vybaviť im tam školu?

Musí priateľ súhlasiť s prestupom deti na školu v inom meste?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 35 zákona o rodine: "Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Základná škola patrí do prípravy na budúce povolanie deti, a preto pri jej zmene budete potrebovať súhlas otca.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz