Môže dostať deti do svojej starostlivosti priateľ - alkoholik?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom priateľa, ktorý má problém s alkoholom. Nie sme manželia, ale máme spolu 2 deti. Plánujem odísť zo spoločnej domácnosti so "svokrovcami", keďže žijeme ako druh a družka. Chcem, aby šiel na protialkoholické liečenie, ale odmieta to. Má aj podporu svojej matky. Tá tvrdí, že 6 pív a pár štamperlíkov denne z neho nerobí alkoholika. Celou situáciou trpia najmä naše deti. Priateľova mama sa mi vyhráža, že mi deti zoberú.

Môžem žiadať deti do svojej starostlivosti a uviesť na súde, že ak chce priateľ byť s nimi, musí sa dať liečiť?

Má priateľova mama nárok na naše deti, aby ich mali v striedavej starostlivosti v jednej domácnosti s alkoholikom a abstinujúcim alkoholikom?

Ako by som mala riešiť tento problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete žiadať deti do svojej výlučnej osobnej starostlivosti, avšak podmienka protialkoholického liečenia pri styku s deťmi nie je reálna. Alkoholizmus Vášho priateľa budete musieť pred súdom dokázať.

Priateľova mama - babka detí má nárok na styk s vnúčatami, avšak nemá nárok na striedavú starostlivosť. Na túto má nárok len rodič dieťaťa.

Ideálne je odsťahovať sa zo spoločnej domácnosti a čo najskôr podať návrh návrh na úpravu práv a povinností k maloletým deťom.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz