Môžeme nadobnúť spoločný majetok, keď ešte nie sme rozvedení?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

s manželom spolu nežijeme, rozvádzame sa. Máme 3 deti 16, 13, 10. Každý už žijeme svoj život. Ja mám priateľa, ktorý je tiež v rozvodovom konaní. Ja i on máme v manželstve aj svoj podiel majetku. No pokiaľ nás nerozvedú, tak sa nemôžeme majetkovo vysporiadať.

Chceli by sme si kúpiť spoločný dom.

Je vôbec možné nadobnúť spoločný majetok pokiaľ nie sme rozvedení?

On má jedno 6-ročné dieťa. Po odpočítaní približného výživného, ktoré mu súd určí je nás spoločný príjem cca 3200 eur v čistom. Cena nehnuteľnosti 230 000 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nehnuteľnosť kúpite z peňazí patriach do BSM, vždy bude táto nehnuteľnosť patriť do manželstva.

Uvedené vyplýva aj napr. z rozhodnutia Najvyššieho súdu SSR, 5 Cz 51/1973, R 74/1973: "S výnimkou vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jednému z manželov, nemôže žiadny z manželov zo spoločných prostriedkov kúpiť vec do výlučného osobného vlastníctva, a to ani so súhlasom druhého manžela."

Nehnuteľnosť, resp. spoluvlastnický podiel je možné nadobudnúť do Vášho výlučného vlastníctva formou zúženia BSM notárskou zápisnicou. Na to však budete potrebovať dohodu s manželom.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz