Priateľ je vo väzení. Bude musieť hneď po prepustení platiť výživné?

Zodpovedané
18. júl 2023

Dobrý deň,

momentálne mám priateľa vo výkone trestu. S bývalou družkou má 3 maloleté deti. Počas tohto ex dostáva z väzenia peniaze na výživné, ktoré mu strhajú z výplat. Z jej strany sú vyhrážky, že keď vyjde von z väzenia, tak podá žiadosť o alimenty.

Keď opustí brány väzenia a bude chvíľku nezamestnaný, tak aké práva má ona?

Môže ho zo zákona napadnúť ohľadom výživného?

Bude musieť platiť výživné 29 eur pokiaľ sa nezamestná?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyživovacia povinnosť trvá do času, kým nie sú deti schopné samé sa živiť. To, že bude Váš priateľ po výkone trestu odňatia slobody nezamestnaný neznamená, že nemusí platiť výživné.

Ak sú splnené podmienky, môže matka deťí podať návrh na zvýšenie výživného bez ohľadu na to, či je zamestnaný alebo nie je.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz