Vyhovie súd ohľadom striedavej starostlivosti každému páru?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

po 20 rokoch vzťahu končí moje manželstvo, ktoré trvalo 12 rokov. Máme dve malé deti - škôlkara a školáka. Pretrvávajúce problémy vyústili manželovou neverou. Odišiel pred 3 rokmi, zbalil si veci a odsťahoval sa do mesta do rodičovského bytu. Tam bol vyše roka, potom sa nepozorovane a postupne vrátil. Bol to však každodenný teror. Jeho výčitky svedomia a to, že ja som mu to nijako neuľahčila spôsobilo, že sme sa začali až nenávidieť. Častuje ma najhoršími nadávkami, nenávidí ma, neustále na mňa kričí, provokuje ma. Má poznámky pred deťmi, že aká je maminka.

Deti už ani nechcú, aby sme boli spolu. Je to horor. Dnes odišiel opäť. Už nadobro. Vykričal mi, že chce striedavú starostlivosť a ak chcem zostať s deťmi v dome, musím mu vyplatiť polovicu.

Ak bude manžel chcieť, každý súd mu vyhovie v striedavej starostlivosti?

Keď predtým odišiel, netrápilo ho, kde sú deti, kto ich vozí do školy, na krúžky, k lekárovi. V styku s deťmi mu brániť nechcem. Deti ho milujú, ale on je pre nich iba na zábavu. Ak im aj má navariť, alebo ich zobrať najesť, majú obed o piatej poobede aj to s krikom, lebo maminka bude zase kričať.

Vedel by súd "prejaviť súcit" so mnou a v prípade striedavej starostlivosti sa prikloniť napríklad k 3:1 a nie 1:1?

Ako to bude s domom?

Ak sme dom postavili za 80 000 eur a dnes by sme ho vedeli predať za 150 000 eur, tak mu budem musieť 75 000 eur a môžem tam s deťmi bývať?

Našetrené máme spolu 30 000 eur. Zrábam do 1000 eur mesačne, manžel 1500 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom striedavej starostlivosti závisí na konkrétnych okolnostiach a hlavne na najlepšom záujme maloletých detí, či bude striedavá starostlivosť v ich záujme.

V súlade s ust. § 24 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine platí, že ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa.

To, či Vám súd prejaví súcit a určí striedavú starostlivosť v inom intervale, neviem posúdiť. Nie je to však vylúčené, ak tento iný interval vy navrhnete. Obávam sa ale, že by sa už v tom prípade nejednalo o striedavú starostlivosť, ale o výlučnú starostlivosť matky s rozšíreným stykom pre otca.

Čo sa týka vyporiadania BSM po rozvode manželstva, hodnota nehnuteľnosti sa stanovuje ku dňu rozvodu manželstva. To znamená, že ak má dom momentálne hodnotu 150 000 eur, manželovi by ste mali vyplatiť 75 000 eur v prípade, že chcete dom do Vašeho výlučného vlastníctva.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz