Môže súd dať striedavú starostlivosť o trojročné dieťa?

Zodpovedané
30. jan 2020

Dobrý deň,

s bývalým partnerom máme spolu trojročného syna. Návrh na súd mam napísaný a žiadam malého do mojej osobnej starostlivosti.

Bývalý priateľ sa mi vyhráža, že si dá malého zveriť do striedavej starostlivosti. Žijeme každý v inom meste, sme cca 23 km od seba. Vraj má kontakty a že si to vybaví.

Má nejakú šancu získať malého do striedavej starostlivosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň ,

to, či je dieťa zverené do striedavej starostlivosti záleží od viacerých faktorov. Hlavným je vek dieťaťa a schopnosť rodičov sa spolu dohodnúť. Neuvádzate bližšie informácie.

To, či bude Váš syn zverený do striedavej alebo výlučnej starostlivosti záleží od rozhodnutia súdu, pokiaľ sa na tom s partnerom nedohodnete a to či už sami alebo prostredníctvom mediácie.

Často sa mi v praxi stáva, že otec sa "vyhráža" striedavou starostlivosťou len preto, aby sa vyhol povinnosti platiť výživné. Po skúške striedavej starostlivosti však zmení názor a to hlavne v prípade, že ide o menšie deti.

Avšak, ako som spomínala, všetko je individuálne a na základe Vašich strohých informácii Vám relevantnú odpoveď neviem poskytnúť.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk