Vzniká mi povinnosť platiť daň pri predaji družstevného bytu?

Zodpovedané
18. mar 2019

Dobrý deň,

predávam družstevný byt (prepisujem členské práva) a neviem, či mi vzniká povinnosť platiť daň z predaja členských práv. Zákon neurčuje, od ktorej zmluvy sa počíta vlastníctvo členských práv.

Zmluvy mám dve. Prvá nájomná zmluva bola podpísaná ešte keď som bola vydatá, teda sme boli spoločnými nájomcami s mojim exmanželom od roku 2007.

V roku 2014 sme sa rozviedli a byt v rámci BSM vyrovnania pripadol mne. Stala som sa jedinou nájomníčkou s novou nájomnou zmluvou. Táto zmluva bola podpísaná 12.5.2014 - teda ešte neuplynulo 5 rokov.

Moje meno figuruje na oboch zmluvách.

Vzniká mi povinnosť platiť daň?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. je oslobodený príjem z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Tým, že ste ho užívali od roku 2007, tak sa na príjem z predaja členských práv a povinností vzťahuje oslobodenie od dane.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu