Zdedili sme byt a sestra nemá peniaze na to, aby nás vyplatila. Ako postupovať?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

po rodičoch sme traja súrodenci zdedili byt.

Ja s bratom by sme ho chceli predať, no sestra v ňom býva a chce aj zostať bývať. Nemá peniaze na to, aby nás vyplatila.

Ako máme postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po právnej stránke je možnosťou zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo tak, že buď Vy alebo Váš brat by ste sestrinu 1/3-tinu vyplatili a následne byt predali. Samozrejme, že sestra by sa musela vysťahovať.

To sa môže uskutočniť mimosúdnou alebo súdnou cestou. Ak nebude súhlasiť, tak súdnou cestou zrušíte podielové spoluvlastníctvo tak, že buď jej ho prikážete do výlučného vlastníctva a ona bude povinná Vás a Vášho brata vyplatiť do určitej lehoty. Ak to neurobí, tak budete viesť voči nej exekúciu. Alebo súdnou cestou sa nariadi predaj, čo však v dôsledku postoja Vašej sestry a prípadným problémom s vysťahovaním sa môže viesť k získaniu nižšej kúpnej ceny ako je trhová cena bytu.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu