Ako na dotieravého svokra?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

s manželom som 13 rokov, manželmi sme 5 rokov. Spolu máme dvojročnú dcéru a ďalšie dieťa na ceste. Som v 5. mesiaci. Môj manžel má od svojich desiatich rokov rozvedených rodičov. Keď som sa zoznámila so svokrom, napočúvala som sa od neho veľa príbehov o tom, ako bol odstrkovaný od svojich detí a ako ho to mrzí, že nebol pri dôležitých udalostiach v ich živote a podobne. Spočiatku sme sa stretávali relatívne často, no všetky stretnutia boli založené len na tom, že sa pozval ku nám, najedol sa a spokojný šiel domov.

Istý čas sme bývali u mojich rodičov a návštevy sa snažil zintenzívniť. Kontaktoval aj mojich rodičov a pozýval sa na naše rodinné udalosti - napr. oslava narodenín môjho otca. Raz u nás bez pozvania aj prespal. Vraj načo pôjde domov, keď máme miesta dosť. Počas celých tých rokov mi však napríklad nikdy neblahoželal k narodeninám. Keď bol na oslave narodenín našej dcéry, tak sedel za stolom, nechal sa obskakovať a s dcérou nebol ani chvíľu. Na jej druhé narodeniny zabudol úplne. Vôbec sa o nás nezaujíma, ako sa máme, čo máme nové, ani nevie, že som tehotná. Dvakrát do mesiaca zavolá a celý telefonát spočíva v tom, kedy môže prísť na návštevu.

Býva v garzónke, takže k nemu nechodíme. Keď sa stretneme vonku, obed vždy platíme my s manželom. O peniaze nemá núdzu. Je to muž po päťdesiatke, ktorý za ten čas čo sme s manželom spolu, vystriedal dve partnerky a stále chodí na diskotéky, ako on vraví, baviť sa s vysokoškoláčkami. Raz dokonca "balil" aj moju sestru, keď bol u nás na návšteve. Problém je ten, že my s manželom sme veľmi pasívne povahy a nevieme povedať NIE. A ani to, že sa nám niečo nepáči. Vôbec nevieme ako s ním komunikovať. Manžel s ním nemá vytvorený žiadny vzťah, nechce sa s ním stretávať, ale nevie ho úplne ignorovať.

Aký postup by sme mali zvoliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nečudujem sa, že ste spolu s manželom nespokojní. Každý vzťah, aj ten rodičovský má byť založený na rovnováhe. Teda ak investujete svoj čas, peniaze, emócie do niekoho, mal by vám to v rovnakej miere vrátiť. Existujú však aj takí experti, ktorí len berú. S falošným úsmevom a s debatou, ktorá sa zásadne točí okolo nich a s načiahnutou dlaňou. Keď ich vynecháte z rodinného stretnutia, budú vám to otvorene vyčítať, alebo aspoň ublížene zazerať s takou výčitkou v očiach, že nabudúce dostanú pozvánku ako prví.

Možno Vás sklamem, ale tu neexistuje riešenie formou sadnime si niekam a porozprávajme sa o tom. Takýto človek je presvedčený o tom, že je čerešničkou na torte pri každom stretnutí a oslave. Preto by ste mali byť hrdí na to, že svoj vzácny čas venuje práve vám. No a čo s človekom, ktorého ego dosahuje výšku Gerlachovského štítu? Ignorovať a vyhýbať sa mu. Ako? Máme možnosti? Áno, stupňovanú ignoráciu a okamžitú, hneď po ozname, že tak mienite urobiť.

Poďme najskôr na tú stupňovanú. Chce sa pozvať na návštevu? S ľútosťou mu oznámte, že najbližšie dni až mesiace máte toho strašne veľa. Veľmi Vás to mrzí, ale nenájde sa ani minúta, ale keď toto hektické obdobie skončí, určite sa ozvete. Objaví sa pri dverách? Oznámte mu, že ste práve na odchode. Vopchá sa nasilu dnu, s tým, že iba na chvíľu? Nič mu neponúknite a nechajte ho sedieť samého. Na otázky neodpovedajte, akoby tam ani nebol. Jednoducho sa vyhýbajte ako sa len dá. Oznámte túto skutočnosť aj rodičom. Je možné, že keď bude vidieť nezáujem u vás, začne kontaktovať rodičov. Tiež by asi neboli spokojní, keby prebrali vašu úlohu.

Okamžitá ignorácia je jednoduchá. Oznámte mu, že ste sa rozhodli sa s ním nestretávať, že mu želáte v nasledujúcom živote všetko dobré. Nemysliteľné?

Ak keď sa vám to nezdá, asertívne správanie sa dá celkom dobre naučiť a nacvičiť.

Hlavne sa necíťte previnilo. Nie ste povinní stretávať sa s človekom, ktorý vám nie je blízky a nebol pri vás v čase, keď ste to potrebovali. Možno sa pri realizácii niektorých odlučovacích techník nebudete cítiť komfortne, ale ten pokoj, ktorý vás čaká však stojí za to.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online