Ako prekonať blok a veriť, že som pre manžela znovu príťažlivá?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

môj problém spočíva v tom, že mi manžel po desiatich rokoch povedal, že ma síce ľúbi, ale už ho nepriťahujem. Veľmi mi to ublížilo. Snažila som sa urobiť všetko to, čo mi napadlo a dodržiavala som aj rady z internetu.

To, že máme problém som si uvedomila už pred tromi rokmi. Lenže vždy sa priamej odpovedí vyhýbal, prichádzali výhovorky a teraz prišlo toto. Pre mňa veľké boom. Po mojom dosť emocionálnom výleve o našej budúcnosti to skončilo tak, že on nakoniec nič také nepovedal, ja som ho zle pochopila a vraj ho priťahujem.

Lenže, ak Vám niekto povie, nepriťahuješ ma, a preto sa nemôžeme spolu milovať, lebo sa bojím, že by som toho nebol schopný, tak ako sa to dá inak pochopiť?

Nakoniec sme sa dostali k tomu, že sa všetko pokúsi napraviť, aby mi dokázal, že ho stále priťahujem. Nič sa nezmenilo a je to už pár mesiacov.

Môj problém vykukol vtedy, keď ma chcel manžel pobozkať, či chytiť ako to robil aj do onoho dňa. Mne to príde po tom všetkom celé hrané, že to robí na silu. V hlave mám to, že to robí s odporom. Predsa, ak ho nepriťahujem, nemôže mať z toho pôžitok. Prečo to robí? Mne tieto myšlienky veľmi ubližujú, ale nech sa snažím ako chcem, proste nie a nie sa ich zbaviť.

Manžela milujem, ale veľmi sa kvôli týmto problémom trápim.

Ako prekonám tento blok?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy obyčajná poznámka narobí v hlave príjemcu poriadnu šarapatu. Napríklad anorexia, či bulímia sa často spustí len konštatovaním, že dotyčná osoba pribrala. Vy ste si vypočuli od manžela, že ho nepriťahujete a verím tomu, že Vás to muselo poriadne zaskočiť. Často spomínam skutočnosť, že muži uvažujú veľmi jednoducho a niektorí majú problém s tým, že ústa sú rýchlejšie ako hlava. To sa stalo u Vášho manžela a možno mi potvrdíte, že sa mu to občas prihodí. A možno nie len občas, ale možno sa to deje úplne pravidelne. To už viete posúdiť sama.

Povedal a vôbec si neuvedomil, že možno robí najväčšiu chybu v živote. Muži často žijú systémom tu a teraz, čiže pozornosť venujú prítomnosti. Predpokladám, že vo chvíli ako Vám to povedal, tak vtedy veľmi nemyslel.

Možno ste nemali svoj deň, necítili ste sa dobre, všimol si to a povedal to. Nemyslím si, že Vás chcel uraziť. Skôr si myslím, že Vás chcel motivovať k zmene. Síce dosť hlúpo, ale nemyslím si, že v tom bol úmysel ponížiť Vás. Ale odvtedy sa to s Vami vlečie a nedá Vám to spávať. Namiesto toho, aby ste sa nahodili a vzali ho von, že nech vidí pohľady iných mužov, tak sa zbytočne trápite. Muži posudzujú atraktivitu inak ako ženy. Všimli ste si už niekedy ženy, ktoré majú výraznú nadváhu, ale úplne bez ostychu nosia svoje telo na plavárni v bikinách a často popri nich kráča naozaj pekný chlap? Naopak žena, ktorá má ideálnu postavu sa skrýva v osuške a bez muža.

Ono to vlastne vôbec nie je o tom, ako vyzeráte, ale ako si myslíte, že vyzeráte. No a keď si myslíte, že vyzeráte hrozne, tak si to myslia aj tí ostatní.

Preto by ste mali popracovať na svojom sebavedomí. Určite by som sa opýtala svojho manžela, čo by pomohlo k zvýšeniu atraktivity v jeho očiach. Možno nakoniec zistíme úplne malichernú vec. Napríklad, že by bol rád, keby ste v spálni zaviedli niečo nové, ale nevedel, ako Vám to povedať.

Tak pouvažujte. Každému z nás sa občas podarí nejaká hlúposť, tak tentokrát to bol Váš manžel.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online