Ako sa dá zmieriť s tým, že už pravdepodobne nebudem mať ďalšie dieťa?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom máme dvoch krásnych šikovných chlapcov. Vždy som si myslela, že keď budem mať 2 deti, tak po ďalšom túžiť nebudem. Túžba po ďalšom dieťati stále vo mne tlie. Manžel o to nechce ani počuť a je spokojný s takým životom aký máme.

Ako tú túžbu uhasiť?

Aj keď si nájdem nejaký koníček, tak na to prestanem na chvíľku. Následne je to vo mne opäť. Stále si vravím pozitíva a aj negatíva ďalšieho dieťaťa. Na manžela tlačiť nechcem, nebolo by to správne.

Ako sa dá zmieriť s tým, že už pravdepodobne nebudem mať ďalšie dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že máte v sebe nesmierne veľa lásky. Tú by ste mohli dať ďalšiemu dieťatku, manžel však o tom nechce ani počuť. Nespomenuli ste, koľko rokov majú chlapci. Predpokladám, že už viac a nie sú s nimi starosti, ktoré bývajú s malými deťmi. Skúste manželovi spomenúť, že máte dvoch chlapcov, že sa cítite trošku osamelá. Lebo kým on môže vyvádzať s chalanmi všetky tie chlapčenské pestvá, vy nemôžete realizovať tie ženské, lebo niet s kým. Je to len pokus. Je možné, že tým nič nezmeníte. Urobiť niečo proti jeho vôli neodporúčam, ale o tom viete aj vy, tak túto možnosť rovno vynechajme.

Čo s tým množstvom lásky, ktorú máte? Bolo by fajn investovať ju tam, kde by bola naozaj potrebná.

Dám Vám otázku. Ako by na Vás pôsobilo, keby ste pracovali s deťmi, učili ich, prípadne im pomáhali v rôznych situáciách?

Je mi úplne jasné, že to nemôže nahradiť pocit, kedy sa staráte o vlastné dieťa. Pokúšam sa len nájsť pre Vás zmysluplné strávenie voľného času. Ak Vás to oslovilo, skúste sa opýtať na organizácie pracujúce s deťmi. Väčšinou sú to občianske združenia zamerané na učenie, výchovu a prevenciu sociálno-patologických javov u detí. Pripadne sa skúste opýtať v škole, či by sa im nezišiel dobrovoľník. Myslím, že každá organizácia by bola rada akejkoľvek pomoci, ktorá sa im ponúkne. Robte však len to, čo Vám bude prinášať dobrý pocit.

Zmieriť sa s tým, že už nebudete mať ďalšie dieťa nebude vôbec jednoduché a zrejme to možno ani nepôjde. Môžete však jemne zmierniť tú obrovskú túžbu, ktorú v sebe máte. Možno aj tým, že budete robiť niečo zmysluplné a niečo, z čoho budú mať osoh aj iné deti a vy dobrý pocit.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online