Ako sa povzniesť nad neveru?

Zodpovedané
10. feb 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 30 rokov. Podviedol ma s pani v kúpeľoch. Všade chodil s telefónom, ako "postihnutý", tak som na to prišla. Sú chvíľky, keď sa na neho nemôžem ani pozrieť, hnusí sa mi. Nechápe, čo urobil. Vraj s ňou len telefonoval.

Ako mám na toto zabudnúť?

Čo robiť?

Mám pocit, že mi za chvíľku "prepne".

Ďakujem

Dobrý deň,

nevera je vo vzťahu veľký problém. V každom prípade - nevera je porušením dôvery a stratená dôvera sa nahrádza veľmi ťažko. Kamkoľvek sa Váš manžel pohne a bude tam musieť stráviť určitý čas, prípadne prenocovať, hneď vo Vás začne vŕtať červík pochybností,
či náhodou opäť nerieši inú „pani“.

Celkom som nepochopila, že ako je to s Vami. Vy tvrdíte, že Vás podviedol. On zase, že s dotyčnou len volal. Kým však nebude jasná verzia, ktorá bude rovnaká na oboch stranách, ťažko niečo riešiť.

Ak ale máte jasné dôkazy, že sa to naozaj udialo, treba ho postaviť pred hotovú vec a konfrontovať ho. Nie je totiž nič horšie ako situácia, keď už presne viete kedy, kde a s kým a on stále tvrdí, že skutok sa nestal. Podľa odporúčania Dr. Plzáka – Zatĺkať! Zatĺkať! Zatĺkať! - sa tvári, že aj keď ste to videla na vlastné oči, nie je to pravda.

Väčšinou je ďalšie pokračovanie vzťahu na podvedenom. V tomto prípade na Vás. Stávajú sa aj situácie, kedy muž odíde za novým objektom záujmu, ale väčšinou je to práve naopak. Ukončí mimomanželský vzťah, nasype si popol na hlavu a čaká, ako sa rozhodnete.

No a vy sa môžete aj zblázniť. Lebo na jednej strane by ste mu možno aj chcela odpustiť, ale pravidelne Vás zožiera predstava Vášho muža v náručí inej ženy. A povedzme si na rovinu, že tie predstavy sú veľmi konkrétne a nie je jednoduché sa ich zbaviť. Zároveň Vás občas
prepadnú pochybnosti o vlastnej hodnote, pretože ona musí mať niečo viac ako vy. Je krajšia? Mladšia? Nie? Tak prečo?

Skúsme sa vrátiť späť k Vám. Je to momentálne na Vás, ako bude vyzerať Váš vzťah. Či si to vysvetlíte a odpustíte, alebo ho zbalíte a kufre pošlete na Vám neznámu adresu. Máte za sebou tridsať rokov a treba sa zamyslieť, či ich zmazať kvôli kúpeľnej známosti. Ak sa rozhodnete odísť zo vzťahu, tak v poriadku. Ale myslím si, že každý človek raz za čas zakopne a teba bolo by dobré dať mu druhú šancu, samozrejme len v prípade, že k manželovi necítite len nenávisť a odpor.

Ak sa rozhodnete odpustiť mu, bolo by fajn pokračovať v obnove Vášho vzťahu s párovým terapeutom, lebo ten Vám uľahčí opätovné zbližovanie a oboznámi Vás s pravidlami, ktoré sa dodržiavajú vo vzťahu počas aj po terapii. Napríklad, že sa urobí vo vzťahu hrubá čiara a nikdy viac sa už nevyťahuje na svetlo tento problém.

Takže pokračovanie Vášho príbehu máte v rukách vy, rozhodnite sa správne.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online