Ako zachrániť naše manželstvo?

Zodpovedané
29. máj 2023

Dobrý deň,

som 13 rokov v manželskom zväzku. Celý náš vzťah manžel pracoval v zahraničí, videli sme sa len cez víkendy. Celý čas tvrdil, že to robí len dočasne. Avšak nestalo sa. Prišli deti a ani to ho nepresvedčilo ostať doma. Do toho som náhodou zistila, že je na nejakej internetovej zoznamke a píše si dlhodobo s rôznymi ženami. Tvrdí však, že so žiadnou nič nemal.

Ja som za celé tie roky tak ochladla a náš intímny život je dlhodobo nulový. Tri tehotenstvá, dojčenia, hormóny a nálady ako na hojdačke. Už sme zvažovali aj rozvod, ale staršie deti začali tieto zmeny veľmi citlivo vnímať. Nechcem, aby trpeli a boli nešťastné kvôli neschopným rodičom. Manžel z celej situácie obviňuje mňa. Je pravda, že som bola veľakrát na neho nepríjemná, ale jednoducho som už celú situáciu nezvládala. Starala som sa o tri malé deti (6, 4, 1) dom, domácnosť, ťažko zdravotne postihnutých rodičov. Do toho žiadna podpora, žiadne povzbudenie a ani útecha od manžela. Cítila som totálne vyhorenie, fyzické a aj psychické vyčerpanie. To malo za následok naše každodenné hádky.

Avšak deti mi nastavili zrkadlo. Spamätala som sa a obaja chceme zapracovať na našom manželstve. Avšak manžel je skeptický. Tvrdí, že to bude ťažké. On sa pretvarovať nevie. Buď to pôjde alebo nie.

Ako ďalej?

Nechcem prísť o manžela a rozbiť rodinu. Mám ho rada, vraj aj on mňa a deti ho majú tiež radi.

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to tak, že ste vzali na seba všetky chyby, krivdy a problémy, ktoré sa stali vo Vašom vzťahu. Lenže vzťah netvoríte len vy sama, ale tvorí ho aj Váš partner. V tomto prípade manžel. I napriek tomu, že Váš manžel hodil všetku vinu na Vás, tak môj názor je, že za problémy môžu vždy obaja. Možno ste na neho boli nepríjemná a zlá. On Vám to však tiež nijako osobitne neuľahčoval. Postaral sa o potomkov vo Vašej rodine. Tým Vám zabezpečil program na dlhé obdobie. Okrem toho, že sa staráte o tri deti sa musíte postarať aj o dom a všetko, čo sa takého domu týka. No a manžel, ako neoceniteľná pomoc pracuje už dlhodobo v zahraničí. Domov chodí len na víkendy. Dokonca využíva aj služby zoznamky, kde si píše s viacerými ženami. Takže si nemyslím, že hádzať vinu len na Vás je správne.

Píšete, že Vám deti nastavili zrkadlo a že chcete svoj vzťah zmeniť. Priznávate chyby, ktoré ste urobili a chcete ich napraviť. Chcete zabojovať o to, čo máte a čoho ste sa už vzdali. Vy naozaj chcete. A čo Váš manžel? Tvári sa, že všetko ste spôsobili sama a on sa len tak prizeral ako Váš vzťah ide dolu vodou. Ale asi zbytočne budeme hľadať vinníka. Dôležité je, že sa niečo udeje a už nech je to čokoľvek.

V prvom rade je dôležité urobiť prvý krok a spustiť zmenu. Predpokladám, že by bolo dobré začať už od Vás. Napríklad zmenou účesu, vizáže, oblečenia. Jednoducho skúste akúkoľvek zmenu, ktorá by Vám zdvihla sebavedomie a manžela upozornila, že sa niečo deje.

Druhý krok v tomto prípade bude zmena správania. Ale nielen Vášho správania, ale aj správania Vášho manžela. Lebo ak sa vy budete snažiť dostať k nemu tým, že budete robiť pozitívne zmeny a on ich bude ignorovať alebo kritizovať, prestane to mať význam. Skúste manželovi pripomenúť, že na každý Váš pozitívny krok alebo gesto by mal on reagovať tiež a bolo by dobré keby to bolo tiež v pozitívnom duchu. Ak to tak nebude a on sa naďalej bude tváriť ako veľmi ho to nebaví, požiadajte ho, aby Vám povedal úplnú pravdu o Vašom vzťahu. Zbytočne totiž bude míňať energiu tam, kde ju nechcú. Musíte si byť istá, že mu ide o Vás a chce zachrániť Váš vzťah.

Manžel by mal zvážiť, či Vám prospieva to, že sa vidíte len cez víkendy. Už neraz Vám sľuboval, že ostane doma a keby sa to naozaj udialo, mali by ste viac času na seba. Takto Vám vždy ostanú len víkendy, ale napriek tomu by ste spolu mali tráviť viac času. Je toho veľa, čo by ste mali a čo môžete urobiť. Neostávajte na to sama. Choďte sa poradiť, dajte výzvu, nech Vám poradia dievčence z Modrého koníka. Čím viac hláv, tým viac nápadov a vy si vyberte taký, ktorý sa Vám bude zdať ten najlepší.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online