Ako zapracovať na manželstve a zabudnúť na to, že som sa zamilovala do iného?

Zodpovedané
12. feb 2023

Dobrý deň,

som na seba nahnevaná. Som 10 rokov v manželstve s dobrým a verným chlapom. Problém je, že pred 2 rokmi som sa na prvý pohľad zamilovala. Dovtedy som neverila, že existuje, aby som sa pozrela na iného muža, tak som milovala toho svojho. Odvtedy ide všetko dole vodou.

Nič sa medzi nami nestalo. Aj on je v manželskom zväzku, to nás drží na "svojom území". Nevideli sme sa už celé 2 roky a v kontakte sme boli len raz za pár mesiacov. Uvedomujem si, ako zamilovanie funguje. Ide len o dočasný pocit. Je to ale šialené. Mám pocit ako keby som sa škriabala po stene a nedarí sa mi z toho dostať, stále sa mi myseľ vracia k nemu. Vieme o tom, že je to vzájomné. Povedali sme si to. A počas celej našej komunikácie sa držíme statočne. Iba 2x sa nám podarilo skĺznuť a začať si prejavovať city. Naposledy to už ale nebolo ,,nevinné". Mali sme na mále, aby sme sa nestretli. Musela som naše priateľstvo ukončiť, nakoľko sme to nevedeli udržať v normálom stave.

Je to ale ešte horšie. Cítim sa ako keby som niečo dôležité stratila. Bolí ma fyzicky na hrudi. Trápim sa. Chýba mi človek, ktorého ani poriadne nepoznám. Som rozumný človek, ktorý si veľa preskákal, ale toto ide úplne mimo rozumného zmýšľania.

Logicky som teda chcela začať pracovať na svojom vzťahu k manželovi. Vydávala som sa ešte ako tínedžerka, je môj jediný muž. Nemáme deti. Nie vždy som bola vo vzťahu spokojná, ale posledné 3 roky to bolo nádherné manželstvo. Odrazu veci, ktoré som bola ochotná ignorovať ma teraz ničia. Už nedokážem tolerovať pocity ako: Bojím sa mať s manželom deti, lebo sa nemôžem na neho spoľahnúť. Moje koníčky so mnou robiť nebude, vždy sa prispôsobujem len ja. Neklape nám to v posteli, odmieta sa stretávať s mojimi priateľmi. Snažím sa komunikovať a riešiť - netlačím na neho. V kríze som aj ja sama a on o tom nevie. Svoje chyby chce napraviť, ale potrebuje čas. A ja čakám.

Som nahnevaná na seba, že zrazu mam pochybnosti o mužovi, ktorý ma naozaj miluje, je mi verný, stará sa o náš dom. A mne to nestačí. Nikdy mi ani nenapadlo, že by som bola s tým druhým mužom. To je nereálne. Nie som nespokojná preto. Som nahnevaná aj na manžela, že nerobil dosť, aby sa to nestalo. Momentálne k manželovi cítim lásku, ale bez vášne. Cítim, že mu nechcem ublížiť, že ho musím ochraňovať, cítim k nemu vďačnosť a veľké priateľstvo. Viem, že sa mi nerúca život, nech sa stane čokoľvek, ale nemôžem sa takto cítiť donekonečna. Som unavená z každodenného presviedčanie seba, že môj manžel je najlepší a nesmiem sa stretnúť s tým druhým. Neviem čo robiť. Fakty si uvedomujem, ale city sa búria.

Ako zapracovať na manželstve a ako zabudnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

možno očakávate, že Vás svojimi slovami „napravím“ a ukážem, kde je Vaše miesto. To v tomto prípade by malo byť po boku Vášho manžela. Určite by som Vám mala pripomenúť Vaše skvelé manželstvo a úžasného a verného chlapa pri Vás. Určite by som tiež mala trvať na tom, aby ste sa spamätali, lebo kým s inými tu riešim v niektorých prípadoch naozaj katastrofálnych partnerov. Vy sa sťažujete na banality a sama viete, že keby ste neboli zaľúbená, tak by ste ich ani nespomenuli. Určite Vám musím pripomenúť, aké máte šťastie, že máte takého super manžela, čo by iné za to dali. Vyhrali ste jednoducho lotériu a v nej hlavnú výhru.

To všetko si uvedomujete, no i napriek tomu ste sa na prvý pohľad zaľúbili do chlapa, ktorého veľmi nepoznáte. V tejto chvíli by som Vám mala pripomenúť, že dráždite hada bosou nohou a ak neprestanete, tak môžete prísť o všetko. To vy všetko viete. Napriek tomu city prišli a vy sa ich snažíte za každú cenu potlačiť. Tak potláčate a skrývate a robíte to už dva roky. V tejto chvíli si zaslúžite pár obdivných slov za vytrvalosť. Prečo? Tak analyzujme spolu.

Dva roky ste zamilovaná a dva roky ste sa už spolu nevideli. To je dostatočne dlhé obdobie na to, aby Vás zamilovanosť už dávno prešla. Zvlášť keď ju neživíte ničím, žiadnym kontaktom. Vás však Vaša láska po takomto období až fyzicky bolí. Napriek tomu intenzívne pracujete na manželstve, v ktorom sa snažíte glorifikovať si vlastnosti manžela, až ste sa dopracovali k tomu, že práve tieto vlastnosti Vám začínajú ísť poriadne na nervy.

Tak ešte raz. Niekto nestretne takúto lásku celý život. Niekto ju síce stretne, ale druhá strana mu ju neopätuje. Vy ste ju stretli, je opätovaná, ale nechcete ju, lebo tým ubližujete manželovi. Tak si teraz skúsme prehodiť role. Predstavte si, že máte skvelého manžela. Prežijete spolu super život a na jeho konci sa dozviete, že manžel nekonečne miloval inú ženu, ale nechcel Vám ublížiť, tak sa obetoval a ostal s Vami. Predpokladám, že by ste mu nebola veľmi vďačná.

Teraz Vás však nenahováram k tomu, aby ste opustila manžela a bez uváženia začala nový vzťah. Chcem len, aby ste zvážili všetky možnosti, ktoré máte a porozmýšľali o tom, prečo sa tak intenzívne bránite láske. Ideálne riešenie by bolo byť chvíľu sama a ujasniť si koho chcete a prečo.

Lebo keď si po niekoľkýkrát prečítam Vaše riadky, už sa mi Váš manžel nevidí až taký ideálny, no stále je to jeden z tých lepších prípadov. Ale vy k nemu cítite lásku bez vášne, vďačnosť a veľké priateľstvo. Ideálne pri vzťahu z rozumu. Vy ale nie ste rozumový typ, ak láska tak naplno. Ste ochotná takto prežiť celý život?

Je ešte príliš veľa otázok, ktoré nemáte zodpovedané a vyriešené. Neostávajte na to sama. Oslovte terapeuta, nedá Vám hotové riešenie, ale nájdete spolu viac možností. Lebo akékoľvek riešenie zvolíte, vždy tým niekomu ublížite a akékoľvek riešenie zvolíte, vždy budete uvažovať, aké by to bolo, keby ste zvolili iné.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online