Ako žiť so sebavedomým človekom?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

čítala som niektoré Vaše príspevky/odpovede a páčia sa mi. Ste úprimná. Aj ja potrebujem radu.

S priateľom som 8 rokov. Obaja sme rozvedení, máme dieťa. Ja 11-ročného syna a on 22-ročnú dcéru. Jeho dcéra má svoj vlastný život. Môjho syna mám v striedavej starostlivosti s bývalým. Spolu máme 4-ročnú dcéru, ktorú sme chceli. Bývame spolu 5 rokov.

Posledný 1 -1,5 roka to s nami ide dole vodou. Už som chcela veľakrát odísť. Komunikácia sa zmenila, vždy sa pohádame, začali sme mať rozdielne názory. Ja som tolerantná, on je perfekcionista. Všetko vie robiť, je sebavedomý, cieľavedomý.

Dcérka zaberie dosť času. Som z nej KO. On to vie, keď s ňou je chvíľu. Dosť na mňa tlačí, hlavne ohľadom sexu. Pripadá mi to ako keby ma držal stále pod hladinou a ja sa nemôžem nadýchnuť. Keďže som nemala toľko chutí na sex ako on, tak sa mi sex zhnusil.

Vždy sa nahneval, urobil doma scénu. Je jedno, či deti spia a či sú hore. Stále za mnou chodil doma, že som sa musela zamknúť do izby. Inak by mi nedal pokoj slovne. Nerešpektoval to. Ja mu proste nestíham a dostalo sa to do bodu, že nemôžem mať s ním sex. Proste mám blok. Nakopilo sa to vo mne. Som zablokovaná. Nechcem s nikým nič.

Aj objatia mi vadia. Vždy ma obchytkával, nikdy neprišiel za mnou objať ma úprimne. Keď sme mali sex, tak vždy len kvôli tomu, aby bol kľud. Potom si poviem, že ja toto robiť nemusím. Necítim sa tak dobre. Mám sa rada, vážim si samu seba. Neviem ako ďalej. Som z toho už úplne zúfalá. Už padli aj nadávky, keď už mal ten svoj "stav". On čaká len na jedno - na sex.

Ja nehovorím, že ma nemá rád. Keď však niekto má niekoho rád, tak sa chová milo a rešpektuje toho druhého.

Čo mám robiť?

Chcela som na čas odísť, ale jedine môžem zbaliť deti a ísť k našim.

Doma robím všetko, má servis. On pomôže, keď je chvíľu doma. Keď tu nebudem, tak si bude musieť prehodnotiť priority. Hlavne ohľadom dcérky, aby s ňou bol. On hocikedy odíde z domu. Zarobiť vie.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom vzťahu sa nakopilo viac problémov a zdá sa, že jeden nevyriešený problém otvorí ďalší. Tak sa to na Vás nabaľuje, až ste sa dostali do situácie, že neviete ako ďalej. Dokonca ste voči partnerovi dostali blok a Váš sexuálny život je teraz nulový. Určite tušíte, že takto to dlho nebude fungovať. To, čo nenájde partner doma bude hľadať inde. Mám však pocit, že Vám by to v tejto dobe až tak nevadilo. Vy ste si na partnera vypestovali celkom slušnú alergiu a vadí Vám všetko, čo sa týka jeho. Dotyky nechcete, objatia tiež nie, lebo u neho je to len prostriedok ako Vám naznačí, že chce sex. Rozhovor s ním Vám vadí tiež, lebo je príliš sebavedomý. Utekáte pred ním a zamykáte sa. Útekmi a zamykaním sa však ešte žiadny problém nevyriešil.

Opýtam sa Vás teda na rovinu. Vie Váš partner o tom, čo všetko Vás trápi? Čo mu vyčítate a čo požadujete? Pretože často sa stretávam s tým, že žena sa potichu a osamote trápi, partnerovi nepovie vôbec nič, lebo veď „ak ma má rád, tak pochopí, čo mi je“. Ak ste aj vy na tom tak, že očakávate od partnera, že sám príde a zmení svoje správanie, lebo ho práve osvietilo a on pochopil, tak čakáte zbytočne. Nie, nepochopil a nepochopí. Ak niečo chcete, musíte mu to povedať, prípadne si o to rovno požiadať. Už som o tom v poradni písala. Skúste ho vziať na neutrálne miesto, napríklad do kaviarne. To by malo zabezpečiť aspoň to, že sa nepohádate a ak áno, tak sa budete možno krotiť aspoň v hlučnosti Vašej hádky.

Ešte predtým si však ujasnite, čo chcete. Chcete žiť s deťmi u rodičov? Lebo sa mi zdá, že o iných možnostiach ste neuvažovali. Len partner alebo rodičia. A čo deti, mysleli ste aj na ne? Lebo Váš syn má striedavú starostlivosť - má tak dva domovy. Presťahovaním mu pridáte ďalší.

A čo Vaši rodičia? Sú pripravení na to, že s nimi budú žiť vnúčatá? Vyvolala som vo Vás ešte väčší zmätok? Presne to som chcela.

Chcem Vás totiž pripraviť na to, že čokoľvek urobíte, alebo akokoľvek sa rozhodnete, vždy sa tým vyvolá reakcia a situácia, na ktorú by ste mali byť pripravená. Tých problémov je však naozaj dosť. Preto ich neriešte sama a nájdite si niekoho, kto Vám s tým pomôže, teda skúseného terapeuta.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online