Je možné zachrániť takýto vzťah?

Zodpovedané
30. júl 2023

Dobrý deň,

s manželom máme 2-ročného synčeka. Pred pol rokom som zistila, že ma manžel podvádza so svojou kolegyňou. Po prevalení nevery sme sa rozprávali, všetko ľutoval a prosil ma, aby sme ostali s ním a odpustili mu. Zostala som. Jediné, čo som chcela, tak bolo, aby s ňou úplne prerušil kontakt mimo nevyhnutných pracovných vecí. Keďže má svoju prácu veľmi rád a kariérne tam postúpil a veľa vecí si vybudoval, bolo mi ľúto ho tlačiť do toho, aby odišiel z práce.

Začali sme sa obaja snažiť obnoviť náš vzťah a dôveru. Bolo veľmi náročné veriť mu, keďže každý deň bol s ňou v práci, ale snažila som sa mu znova začať dôverovať a postupne sa mi to začalo dariť. Ale v poslednom období som mala pocit, že sa snažím už len ja. Nedávno som zistila, že sú stále v kontakte, chodia spolu v práci na obed, píšu si správy a posielajú fotky. Mám pocit, že aj spolu znova spali, stopercentne to neviem. Ale sex s ním bol iný, tak podľa toho súdim.

Po tomto zistení som ho s tým konfrontovala a oznámila mu, že ak nedá v práci výpoveď, odchádzame. On povedal, že z práce neodíde a ani ona. A že chce ostať s nami. Nezvládala som to už takto ďalej a ničilo ma pomyslenie, že s ňou má byť každý deň v práci. Nakoniec sme so synom odišli.

Je možné ešte nejako zachrániť náš vzťah, ak neodíde z práce?

Z celého srdca ďakujem.

Dobrý deň,

urobili ste pre záchranu vzťahu všetko, čo bolo vo Vašich silách. Napriek tomu, že ste odhalili neveru, dokázali ste ju odpustiť. A tiež napriek tomu, že ste odišli, dokázali ste sa vrátiť a opäť odpustiť. Dokonca ste ani netrvali na tom, že má odísť z práce, ktorú má rád, aj keď hrozilo, že v nej bude stretávať kolegyňu, kvôli ktorej vznikol problém.

Odpoveďou za tieto Vaše ústretové kroky Vám bolo to, že manžel sa opäť stretáva s dotyčnou ženou, ale pritom tvrdí, že chce byť s Vami a aj so svojim synom.

Hneď na úvod Vás chcem upozorniť na chybu, ktorú ste urobili. Nastavili ste totiž nejaké mantinely a pravidlá, ale nakoniec ste ich nedodržiavali ani vy. Manžel to videl a prispôsobil sa tomu. Urobil to, čo mu vyhovovalo a to, že obnovil vzťah s kolegyňou. Musíte si zapamätať, že pokiaľ stanovíte určité pravidlá, musíte trvať na ich dodržiavaní a nenechať sa zlomiť presviedčaním a prázdnymi sľubmi.

Ale stalo sa, poďme uvažovať, čo ďalej. Momentálne ste s dieťaťom mimo domácnosti a manžel Vám tvrdí, že chce byť s Vami, aj keď obnovil aj vzťah s kolegyňou. Neviem, čo tým chce naznačiť a ako chce udržiavať dva paralelné vzťahy. Alebo či chce tvrdiť, že stretávať sa, písať si a posielať fotky s kolegyňou a občas sa s ňou zblížiť, je úplne normálny kolegiálny vzťah, nič viac. Problém je, že čím dlhšie ste mimo domova, tým viac si zvyká manžel na to, že žije bez Vás, a tým viac sa mu môže dostávať pod kožu kolegyňa. Preto by ste možno mali zvážiť návrat domov, ale to nemusí automaticky znamenať aj návrat k manželovi.

Kľudne buďte aj ďalej nahnevaná, nebavte sa s ním, ale ak ho chcete späť, mali by ste byť nablízku. Zároveň ho žensky provokujte. Keby ste sa rozhodli, že už nemáte záujem o neho a tiež o vzťah s ním, určite by sme postupovali inak. Vy však vzťah aj napriek chybám, ktoré v ňom robí, ešte chcete zachrániť. A keďže je tu iná žena, musíte byť vždy dva kroky pred ňou. Niekoľkokrát som spomínala, že ak žena robí vo svojom živote zmenu, väčšinou zmení radikálne vlasy. Vy však skúste zmeniť výzor kompletne. Tak, aby si tú zmenu všimol aj Váš manžel. Základ je prekvapenie. Keď vyvoláte prekvapenie, mali by ste vyvolať aj záujem. A keď vyvoláte u neho záujem, stiahnite sa a dajte mu vedieť, že získať si Vás nebude jednoduchá vec. A že je tu taká možnosť, že mu bude odpustené, ale to by sa musel snažiť oveľa viac. No a potom si dajte svoje pravidlá a podmienky a tých sa už konečne držte. A to prvé pravidlo bude ukončiť akýkoľvek styk s kolegyňou.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online