Má zložitý vzťah 35-ročnej a 52-ročného perspektívu?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

mám priateľa, žijeme spolu trištvrte roka. On má 52 a ja 35. Je dvakrát rozvedený, z druhého manželstva má 7-ročného syna. Robí v zahraničí, chodí na turnusy. Ja som nebola rozvedená a ani deti nemám. On je dosť náladový. Keď spomeniem tému, že by som chcela mať s ním dieťa, tak len odpovie: "Dajme tomu čas". Ďalej to nechce rozoberať. Raz mi už povedal, že je starý a už sa necíti na otcovstvo. Ja by som chcela mať s ním rodinu, aj som mu to povedala. Pre syna si chodí a berie si ho na víkendy domov, takže s ním trávim čas aj ja. Partner je veľmi hašterivý a hneď sa dokáže uraziť. Už mi dokonca aj povedal: "Veď ty si mladá, len nervy máš so mnou. Už som starý pre teba."

Chce mi tým niečo naznačiť?

Chce, aby som sama odišla?

Ľúbim ho a tvrdí, že ľúbi aj on mňa. Neviem, čo ďalej a či to má zmysel.

Má takýto zložitý vzťah nejakú perspektívu?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš vzťah nie je až taký zložitý. Len zdá sa, že každý z vás chce niečo iné. Vy túžite po dieťati a rozhodli ste sa ho mať s mužom, ktorý už jedno dieťa má. On už otcom je a úplne mu to stačí. Postará sa, ale dobrovoľne ho do úlohy otca nedostanete. Lenže ste tu vy a vaša túžba. Váš partner si uvedomuje, ako veľmi chcete dieťa, aj preto občas utrúsi nejakú poznámku. Nie preto, že Vás neľúbi. Tam problém nie je. Skôr je to z jeho strany akési varovanie - pozor na mňa, taký som! Zároveň si však takýmito poznámkami robí už aj alibi, keby sa náhodou niečo stalo a on od Vás odišiel. Predpokladám, že potom by použil vety: A čo si čakala? Ja som ťa upozornil na to, aký som. Už nemám vek na deti.

Je veľmi pravdepodobné, že po narodení dieťaťa by sa možno ešte snažil. Po určitom čase by sa z neho však stal trikrát rozvedený muž s dvoma deťmi.

Myslím, že mu maximálne vyhovuje súčasná situácia. Zatiaľ čo pracuje, vy ho verne čakáte a víkendy trávite s ním a jeho dieťaťom. Prečo by sa toho mal vzdať? Kým budete hrať jeho hru, všetko bude po starom. Okrem poznámok o jeho vysokom veku a o apelovaní na Váš zdravý rozum sa nič extra nebude diať. Keď sa však rozhodnete, že idete do toho, tak predpokladám búrlivú reakciu.

Preto by som si na Vašom mieste rozmyslela, čo ďalej. Ste pripravená aj na možnosť, že jeho dieťa budete vychovávať sama? Ak nie, bolo by vhodné uvažovať o niekom, kto sa rád stane otcom Vášho dieťaťa.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online