Milenec neplánuje zmeniť svoj život. Mám s ním vzťah ukončiť?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

prosím Vás o radu ako nezainteresovanej osoby so skúsenosťami. Bola som vydatá. Bol to 15-ročný vzťah, z ktorého pochádza 1 neplnoleté dieťa. Momentálne sa rozvádzam, nakoľko do vzťahu vnikla nevera z partnerovej strany. Viacnásobná s rôznymi ženami.

Už pár rokov bývam s dieťaťom sama vo svojej domácnosti. Spoznala som muža, nie celkom ideálne podmienky. Tiež zo skoro rozpadnutej rodiny. Ja vnímam vzťah tak, že k šťastiu je budovanie vzťahu a stretávanie sa pre mňa bezpodmienečne potrebné. Chcem, aby si partner usporiadal život a bol slobodný. Toto rozhodnutie mu nejako nejde urobiť.

Vo mne sú pocity, ktoré sa opakujú a som nešťastná iba z toho, že cítim, že život mi takto uteká a z duhej strany nedostávam nič. Vzťah od toho muža čo cítim, je láska. Nie je to už zaľúbenosť. To vidím činmi a citmi. Nie je to ani polročná známosť. Ibaže ja chcem normálne žiť a muža chcem mať pri sebe. Nie sa pozerať na jeho rozpadnutý vzťah a ľutovať veci. Zatlačila som po čase a vyjadril sa, že on zmeniť život teraz neplánuje, nakoľko sú tam deti. To je síce pekné, ale ani ja netúžim po zadanom mužovi, ktorý nevie nič vyriešiť.

V takejto situácii mi nič na život nedáva, nepomáha, nestojí pri mne, nedokážeme spolu nič robiť, nič budovať. Chcem, aby sme sa spoznávali ako slobodní ľudia. Stabilné veci nemáme. Problém je, že on to ani nechce a neplánuje to teraz. A to je pre mňa prekážka, ktorú nedokážem spracovať a ostávať takto v ničom. Keď jedna žena chce zmeniť veci, tak ich zmení. Keď jeden muž chce zmeniť veci, tak ich zmení.

Môže takýto vzťah niekedy normálne fungovať?

Viem, že by bol smutný a nebol by šťastný, keby opustil dieťa. Sú tam aj iné záväzky. Nie je to jednoduché byť s človekom, ktorý sám v sebe zrejme nemá usporiadané veci a necíti zmenu. Vznikajú medzi nami kvôli tomo nedorozumenia. A to opakovane. Nič iné nie je zlé. Iba toto.

Buď sa pohne a všetko čo narozprával je pravda, alebo trepe do vetra, predlžuje a využíva vzťah kým cíti lásku.

Mám to ukončiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám pocit, že teraz by ste súrne potrebovali niekoho, kto by rozhodol za Vás. Niekoho, kto by povedal jasné a zrozumiteľné rozhodnutie. Iste však chápete, že to nik neurobí a ostane to tak či tak len na Vás.

Ale taktiež mám pocit, že tá osoba vo Vás si naozaj veľmi dobre vie zhodnotiť situáciu aká momentálne je a situáciu, ktorú naozaj nechce zažiť. Píšete, že Vás ľúbi, ale zároveň nechce nič meniť. Predpokladám, že by súhlasil so stretávaním potajme. Znamenalo by to presne to, čo ste spomenuli.

Nikdy by Vám nepomohol, keď by ste to najviac potrebovali. Nemohli by ste s ním ísť len tak nakupovať, alebo sa posadiť len tak na terasu kaviarne.

Každý večer a víkendy by ste trávili sama, na dovolenku by ste mohli zabudnúť. A to všetko s prísľubom, že raz možno, keď budú deti veľké. Najkrajšie roky by ste trávili doma a sama. To všetko treba brať do úvahy.

Na druhej strane je na ňom sympatické, že myslí aj na deti. Nie každý muž to tak má.

V každom vzťahu však musí byť rovnováha. Keď nie je, jeden zo vzťahu si užíva, druhý stráda. Čo myslíte, ktorá by ste boli vy? Okrem toho, vy ste už zažili situáciu, keď sa Váš partner realizoval inde.

Najlepšie bude, keď si zhodnotíte plusy a mínusy takého vzťahu. Pod plusy dáte všetko dobré, čo Vám takýto vzťah môže dať a pod mínusy dáte všetko negatívne, s čím by ste sa zrejme aj tak jedného dňa stretli. Výsledok je asi úplne jasný.

Napriek tomu Vám nenapíšem jednoznačnú odpoveď. Je to Váš život a čo ďalej si musíte rozhodnúť sama. Viem, že sa rozhodnete určite správne.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online