Muž je klamár a neverím mu. Ako sa mám chovať?

Zodpovedané
11. sep 2023

Dobrý deň,

môj muž má s bývalou syna, ktorý bol u nás v striedavej starostlivosti. Po pretrvávajúcich problémoch (kradol, klamal, nadával nám) už k nám na striedavú nechodí.

Mužovi som veľakrát o týchto problémoch hovorila, aj o potrebe to riešiť napr. s terapeutom. On ma len vysmial a stále to obrátil proti mne. Mňa posiela ku psychológovi, že mám chorú hlavu.

Keď je chlapec u nás na víkend, tak striehne kedy som sama. Hovorí mi ako jeho otec telefonuje s mamou a smejú sa na mne. Keď to poviem mužovi, tak povie, že chlapec klame a vymýšľa si. Ja mu uverím, lenže veľakrát sa dozviem, že mi muž klamal a s chlapcovou mamou telefonuje.

Toto sa deje už viac ako 5 rokov. Stále nadávky od chlapca, neriešenie problému, klamanie manželom.

Mám v sebe hnev a sklamanie. Už mužovi neverím. Lenže keď mu poviem, aby prestal svoju ex kontaktovať, tak ma len vysmeje. Vraj on ju bude kontaktovať a ja mu to zakázať nemôžem. Chlapec má telefón, čiže s otcom si môže volať, písať. No mužova ex stále kontaktuje muža, alebo možno on ju.

Inak máme pekný vzťah.

Čo mám spraviť a ako sa mám chovať?

Jednoducho nechcem, aby muž kontaktoval svoju ex a bavili sa na môj účet. Trápi ma to a vnútorne ma to zožiera.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš muž, ktorý má s bývalou partnerkou syna kontaktuje svoju ex, možno ona jeho a Vám to vadí a neželáte si to. Zdá sa však, že Vaše želanie ignorujú ostatní členovia skupiny, ktorí sa medzi sebou kontaktujú pravidelne, aj bez Vášho súhlasu. Partnerov syn tvrdí, že sa jeho rodičia na Vás smejú. Partner to označil za nezmysel. Vy ste už ale niekoľkokrát odhalili manželove klamstvá, preto mu už neveríte a ste veľmi sklamaná.

Nenapísali ste mi, koľko má mužov syn rokov. Na základe toho, že klame, kradne a podvádza, tak už asi v škôlke nebude. Vyzerá to, že tento chlapec nie je stelesnenie dobroty a dôvery, ale vy ste mu aj tak ochotná uveriť, keď tvrdí, že otec s matkou si pravidelne volávajú a smejú sa na Vás. Samozrejme, že to vo Vás vyvoláva pocity, ktoré z toho máte. Ale túto informáciu by som brala s veľkou rezervou, pretože synovi môže ísť iba o to, aby vás rozdelil. Skúste na jeho podpichovanie odpovedať pokojne a bez toho, aby ste naozaj verili, že ste hlavná téma ich rozhovoru a uvidíte.

Na Vašu požiadavku, aby si nevolali je ťažké reagovať tak, aby ste boli spokojná. Sú to rodičia a majú spolu syna. Ak majú byť zodpovední, musia spolu komunikovať. A potom sa dostaneme do ďalšej situácie, že Váš muž klame. Nechcem ho brániť, ale čo by sa stalo, ak by neklamal a povedal Vám pravdu? Asi by vznikla hádka. Takto mu možno prejde viac, možno menej klamstiev, ale aspoň na neho nie ste nahnevaná. Ale zamyslite sa a odpovedzte si úprimne, zvládli by ste pravdu? Keby Vám povedal o každom telefonáte s bývalou? Ak si myslíte, že áno, požiadajte svojho muža, aby Vám od dnešného dňa povedal pravdu. Vy mu za to nebudete robiť žiadne scény.

Napísali ste, že všetky ostatné veci sú v poriadku. Tak sa nenechajte vyvádzať z miery skutočnosťami, ktoré veľmi nezmeníte. A ak ich nemáte šancu zmeniť, tak načo sa potom nimi vôbec zaoberať. Ak Vás to napriek tomu trápi, skúste vyhľadať terapeuta, ktorý by Vám poradil.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online