Muž prejavuje city iba deťom a ja rozmýšľam, prečo sme ešte spolu. Ako ďalej?

Zodpovedané
26. apr 2023

Dobrý deň,

s manželom sme sa spoznali v práci. Veľmi som ho chcela, on mňa zo začiatku nie. Náš začiatok bol kostrbatý, nezáväzný, mal viac bokoviek (vrátane mňa). Keď som sa rozhodla takýto “vzťah” ukončiť, uvedomil si, že bezo mňa nechce žiť a zabojoval o druhú šancu. Po roku už oficiálneho randenia sme splodili prvého syna. Muž mi vždy prišiel menej empatický, neromanticky. Teda taký ten chladnejší odtiahnutejsi tajomný typ muža. Možno ma to na ňom priťahovalo.

Vo vzťahu však dlhodobo cítim veľké výkyvy. Keď sa snažím prejavovať city, poddá sa a chvíľu je aj on viac kontaktný a mám pocit, že ma ľúbi. Keď sa mi nechce, fungujeme vedľa seba len tak ako manželia po 40 rokoch manželstva. Občas si niečo povieme, dohodujeme sa organizačne. Minulý rok som porodila druhé dieťa. Bolo to neplánovane. Čiže náš vzťah je teraz opäť raz viac organizačný ako citový.

Celkovo mám pocit, že cit prejavuje len deťom. Mňa ako keby len registroval ako niekoho, kto sa o deti stará. Každý deň premýšľam, že prečo sme my dvaja vlastne spolu. Na jednej strane chcem vzťah zachrániť, na strane druhej cítim, že iný nebude. Cítim sa nemilovaná, často neakceptovaná taká aká som. Mužovi som všetky svoje pocity povedala a nie raz.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

riešenie tejto situácie veľmi dobre ovládate, už ste ju totiž niekedy zažili a veľmi pekne popísalai vo svojom príbehu. Už raz o Vás muž musel zabojovať. To bolo vtedy, keď ste sa rozhodli, že už nechcete byť jedna z bokoviek a rozhodli ste sa ho opustiť. Vtedy si uvedomil, že bez Vás nechce žiť. Vyzerá to tak, že opäť prišiel čas, kedy by si mal uvedomiť, že keď nebude robiť nič a bude pasívny, ľahko o Vás príde.

Ale ako začať?

Najlepšie podozrivou zmenou nálady. Všetko si premyslite a určite si deň, kedy začnete. Od tohto dňa budete ukazovať iba skvelú náladu. Ráno vstanete s úsmevom, budete príjemná, veselá, nebudete od neho žiadať žiadne citové prejavy. Taktiež mu nebudete nič vyčítať. Keď pôjdete okolo mobilu, občas mrknete, či Vám neprišla správa. Samozrejme tak, aby to videl. Už minimálne to by ho mohlo zaujať a prekvapiť.

Pokračujeme však ďalej. Začnite sa o seba viac starať, tiež hlavne v situáciách kedy je prítomný a vidí to. Keď sa začne zaujímať, čo sa deje a prečo je u Vás taká zmena, máte vyhraté. Zaujali ste, nevie pochopiť, čo sa deje a pripisovať to bude tomu, že sa vo Vašom živote objavil nový chlap. Keby sa Vás na rovinu opýtal, či niekoho máte, povedzte nie, ale tvárte sa tajomne. Tu by už mal začať pracovať on. Mal by sa o Vás začať viac zaujímať a je úplne jedno aké pohnútky bude mať. Dôležité pre Vás je, aby sa prebudil z tej letargie, v ktorej sa momentálne nachádza a začal sa o Vás viac zaujímať, aj keby mal byť dôvod ten, že sa bojí, že máte iného.

Chlap potrebuje stále pocit, že o Vás musí zabojovať, dať do vzťahu úsilie a zapracovať na ňom. Lebo ak má vzťah bez boja a bez prekážok, neváži si ho.
A ak sa vo vzťahu nudí, lebo už je všetko jasné a on nemusí robiť nič, začne vymýšľať. Tak mu dajte to, čo potrebuje. Trochu akčnosti a dobrodružstva. Skúste sa inšpirovať na internete, konkrétne na rôznych weboch, ktoré sa venujú vzťahom.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online