Nevera a vzťah na diaľku. Má to zmysel?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

môj problém je trocha dlhší a komplikovanejší. 5 rokov dozadu som spoznala na jednej zoznamke skvelého muža. Je o 12 rokov starší, ale to mi nikdy neprekážalo. Vždy som si rozumela so staršími. Chodili sme spolu rok a jedného dňa odišiel do zahraničia. Zvlášte bolo, že pár dní predtým povedal, že nejde nikam. Odišiel vraj kvôli práci.

Ja som na začiatku vedela, že vzťah na diaľku nebude dobrý, ale skúsili sme. Po čase som si začala písať s jeho bývalým kolegom a najlepším kamarátom. Ja som s ním chcela byť len kamarátka a nevedela som, že ako sa to zvrtne. Po čase sa mi môj priateľ nevenoval a nepísal tak často. Vraj kvôli práci, ktorá je veľmi náročná. S tým jeho kolegom sme si začali posielať fotky a videá - všetko erotického charakteru. Jedného dňa môj priateľ videl všetky videá a fotky vo svojom PC. S jeho kamarátom sme sa nikdy nestretli.

Môže sa aj takéto niečo považovať za neveru?

Ďalšia vec je, že som bola tehotná a išla som na potrat. Jemu som to v čase tehotenstva nepovedala. Povedala som mu to až vtedy, keď som zákrok podstúpila. V tom čase som mala 21 rokov a necítila som sa na dieťa. On bol z toho zničený a znechutený, nakoľko chodil dlho s jednou babou a snažili sa o dieťa. Nedarilo sa im. Rok po tomto incidente sme sa nekontaktovali, ani nič. Potom sme sa opäť stretli a stretávame sa až do dnešného dňa. Sú to už cez 3 roky. Sme kamaráti s výhodami. On stále hovorí, že keď príde na Slovensko tak chce, aby sme boli opäť spolu. Ja som na neho strašné naviazaná a neviem si predstaviť, že by sme spolu neboli.

Mám tomu dať šancu?

Môže tam byť stále narušená dôvera?

On hovoril, že na to zlé zabudol. Vraj minulosť už nikdy riešiť nebudeme. Ja som sa ho pýtala, či by chcel časom so mnou dieťa, nakoľko nie je najmladší a odpovedal: "Sám neviem. Možno áno, možno nie."

Čo si mám o tom myslieť?

Hrá v tom úlohu aj tej môj potrat?

Zatiaľ nám to takto vyhovuje. Rozumieme si vo všetkom. Len mám obavy, že by sa niečo zlé mohlo stať, že by sa nikdy už neozval a podobné veci. Odkedy sa stali tie veci, tak mám k nemu veľký rešpekt.

Myslíte si, že niekedy to bude ešte ste pekné ako na začiatku?

Ja cítim, že ma ľúbi. Mám však strach, či mi opäť bude veriť, aj keď na druhej strane ma chce. Teraz sa vidíme raz za čas a občas sa neozve aj mesiac kvôli jeho náročnej práci. Cestuje v zahraničí, robí od rána do neskorého večera.

Ja mám strach mu povedať, že prečo sa neozve častejšie. Vraj keby ku mne nič necítil, tak by si mnou nebol. Zase sa môžem na neho spoľahnúť v čomkoľvek. Pomôže mi aj ohľadom financií a všetko čo potrebujem. Chce vedieť o každom mojom probléme, o trápeniach. Chce vedieť, čo sa deje v mojom živote.

Má náš vzťah zmysel?

S tým jeho kolegom som prerušila všetky kontakty a on tiež. Odpustil mu.

Ďakujem

Dobrý deň,

každý nový problém nám ukazuje skutočnosť, že vzťah sa dá naozaj nesmierne skomplikovať.

Mali ste a máte vzťah s o 12 rokov starším mužom. V čase, keď ste spolu chodili sa rozhodol ísť do zahraničia. Nespomínate, že by sa v tom čase s Vami rozišiel. Potom je asi zbytočná otázka, či vymieňanie erotických fotiek a videí máme pokladať za neveru. Ako by ste sa cítili vy, keby ste v PC našli erotické fotky Vašej najlepšej priateľky? Pokladali by ste to z jeho strany za podvod? V celej svojej kráse ste odhalili jeho kamarátovi niečo, čo bolo určené len pre oči Vášho partnera.

V poriadku, boli ste mladá. Každý má svoj počet chýb, ktoré môže urobiť, prípadne aj urobí. Vy ste však okamžite urobili aj druhú obrovskú chybu. Išli ste na potrat bez toho, aby ste mu vôbec dali šancu rozhodnúť sa, či to dieťa chce alebo nie. Pokiaľ mal skutočne v predchádzajúcom vzťahu problém s partnerkou a počatím dieťaťa, musela to byť pre neho riadna facka.

Myslím, že tento muž Vás musí mať naozaj rád. Každý iný by sa s Vami bez váhania rozišiel a nedal by Vám šancu. Na druhej strane si necháva zadné vrátka z dôvodu, ak by ste opäť začali robiť hlúposti. A nebudem Vám klamať, aj pre prípad, že by spoznal inú ženu. Je totiž veľmi neštandardné správanie muža, že ak je v zahraničí nekomunikuje, neozýva sa a to trvá niekedy aj mesiac. Potom príde, je s Vami a Vám povie, že ak sa niekedy vráti, tak chce byť s Vami. Na a práve tu vidím trošku problém. Vráti sa vôbec niekedy?

Zároveň sa tu však ukazuje ďalšia vec. Každý muž, ktorý má skutočný záujem o ženu, tak ju pravidelne kontaktuje. Aj keby pracoval od rána do večera ako mulica. Deň má predsa 24 hodín. Naozaj je až taký problém nájsť 5 minút na telefonát alebo sms? Myslím, že nie je. Len jemu to z Vám neznámeho dôvodu takto vyhovuje. Boli ste už v zahraničí u neho doma? Asi nie. Veď čo by ste tam robili, veď má povinnosti od rána do večera. Viete teda ako žije, prípadne s kým žije?

To tiež asi nie. Veď ste len kamaráti s výhodami. Aké výhody z toho však máte vy, viete posúdiť len vy. Ak Vám stačí, že sa postará, zabezpečí čo treba a vypočuje, tak fajn. Nechajte to tak. Ale tento stav vzťahu – nevzťahu trvá už 3 roky. A vyzerá to tak, že ešte trvať bude. Ale koľko? Rok, dva, desať? Zvážte si, koľko ste ešte ochotná čakať. Ja viem, vy by ste aj nedbali, aby sa Váš vzťah posunul ďalej. Tam Vás však on nepustí, lebo takto mu to vyhovuje.

Preto si myslím, že keby ste sa aj ozvali, že chcete Váš vzťah niekam posunúť, nesúhlasil by. Čo Vám teda ostáva? Nič iné ako čakanie, ale pouvažujte o tom, že akú hranicu čakania máte a čo už pre Vás nie je akceptovateľné. No a to by ste mali dať vedieť aj partnerovi. Stále ma však ruší tá Vaša dohoda o priateľstve s výhodami.

Zvážte aj to, či by nebolo dobré začať uvažovať o inej forme spolužitia – o serióznom vzťahu.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online