Podľa muža som narcistka a manipulátorka. Čo by ste robili na mojom mieste?

Zodpovedané
7. sep 2023

Dobrý deň,

vo vzťahu sme 7 rokov, z toho 4 roky manželia. Máme 2-ročné dieťa. Keď malo dieťa jeden mesiac, tak svokra odišla od svokra. Išla bývať k švagrinej, ktorá je slobodná a bezdetná. Môj muž a tieto dve ženy vždy ťahali za jeden povraz, spikli sa proti môjmu svokrovi a začali ho obviňovať z narcizmu. Vraj je psychopat. Ja som s ním nikdy nemala najmenší problém, vychádzali sme dobre. Skôr som si nikdy nerozumela s nimi.

Odvtedy začali aj u nás doma nezhody. Zrazu muž začal na mňa postupne útočiť, že aj ja som narcistka, a preto som si s ním tak dobre rozumela. V marci 2023 som sa objednala k psychologičke, nakoľko muž so mnou odmietol mať druhé dieťa, pokiaľ ja nezmením správanie k jeho matke. Pokračoval tlak z toho, že som narcistka. Psychologička mi narcizmus vyvrátila, označila to za jeho žiarlivosť a ponúkla riešenie navštíviť manželskú poradňu. Tak sme aj spravili. Manžel tam išiel s tým, že si myslel, že mi tam diagnostikujú narcizmus, lebo aj moja mama je (podľa neho) narcistka. Psychológ v poradni sa na tom začal smiať a bol druhý, ktorý mi vyvrátil narcizmus.

Ako hlavný dôvod našich problémov označil to, že muž netvorí rodinu so mnou a našim dieťaťom. Povedal, že rodinu tvorí s jeho mamou a sestrou. A teda, že si má vybrať, pre koho sa v živote rozhodne. A druhé, čo mu vyčítal, že nemá v sebe ani štipku empatie a že on nie je vo vzťahu ten, kto mal so mnou odmietnuť druhé dieťa. Ja som v minulosti 2x potratila. Vraj mal pri mne stáť a mal byť prvý ten, kto mal povedať, že to druhé dieťa budeme mať. A aj mne vyčítal, že a ním mám veľmi ostrú komunikáciu. Po štyroch sedeniach to uzavrel s tým, že nám nevie pomôcť, lebo sme ako 2 koľajnice, ktoré idú vedľa seba a ani jeden z nás nechce ustúpiť.

Po tomto som teda povedala, že dobre rozvod. Asi po týždni prišiel za mnou a začal plakať, že ho to veľmi mrzí a posnaží sa, ale aj ja mu mám pomôcť a lepšie vychádzať s jeho mamou. Jeho zmena trvala týždeň a opäť začali hádky.

Minulý týždeň sme sa rozprávali a povedal mi prepáč, že som Ťa rok obviňoval zo psychiatrickej diagnózy. Keď malo naše dieťa v sobotu oslavu narodenín, začal posielať známym a mojej sestre videá, podcasty o narcizme, že či o tom vedeli. Samozrejme ich prosil, aby mi to nepovedali. Jasné, že mi to povedali. On sa tvári, že nič.

Začala som si baliť veci a povedala mu, že stačilo a odchádzam. Dnes ráno som ho konfrontovala s tým, že koľkým ľuďom tvrdí, že mám psychickú poruchu, nech sa mi pozerá do očí. Povedal, že nikomu nič nepovedal a hneď v zápätí písal známemu, že či mi niečo hovorili. Už neviem ako mu mám vyvrátiť to, že nemám narcizmus. Príde mi ako psychopat, ktorý stále melie to isté.

Čo by ste robili na mojom mieste?

Nedôverujem mu už, sklamal ma. Je mi len ľúto, že malej rozbijem rodinu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

začnem úplne od konca Vašou otázkou, čo by som robila na Vašom mieste. Na túto otázku Vám neviem odpovedať, nikdy som sa do takej situácie nedostala a intenzívne by som sa snažila vyhýbať sa jej aj naďalej. Mám pocit, že rodina, v ktorej existujete až príliš často používa psychiatrické diagnózy a zaraďuje členov tejto rodiny do rôznych typov psychologických porúch. Najčastejšie sa uvádza narcizmus. Toľko narcistov na takej malej ploche, to sa len tak nevidí a tak mi je úplne jasné, že výraz „narcista“ vo Vašej rodine zľudovel a používa sa namiesto iných hanlivých označení.

Nie je v mojej kompetencii posudzovať, že kto z Vašej rodiny má najbližšie k narcistovi a teda kto si najbližšie vylosuje čierneho Petra. Povinnosťou označeného člena rodiny je však navštíviť odborníka, aby vyvrátil toto podozrenie. A tak len strácate čas tým, že ostatným členom rodiny chcete dokázať, že ste v poriadku.

Možno sa mýlim, nepoznám Vašu rodinu dokonale, ale ja zásadný problém vidím v tom, že spolu ako rodina neviete komunikovať a neakceptujete iný názor, ako ten svoj. Pokiaľ som správne pochopila, celý problém začal odchodom svokry od svokra a nasťahovaním sa k dcére. Vtedy sa u Vás vytvorili dve skupiny a kto nebol v tej správnej, bol označený ako narcista. Narcista však nikdy netvorí skupinu s niekým, on sám je skupina. Už vtedy sa mal začať riešiť problém medzi svokrovcami, lebo to bol zrejme spúšťač. Namiesto toho, aby sa však riešila príčina, riešili sa skutočnosti a osoby, ktoré s problémami svokrovcov nemali nič spoločné a len si dovolili povedať iný názor. A to sa zdá, nie je vo Vašej rodine zvykom.

Uvedomte si, ako to je v skutočnosti v tejto rodine. Svokra je nespokojná so svokrom a možno teraz je nespokojná aj sestra, ku ktorej sa nasťahovala jej matka. Váš manžel je nespokojný s Vami, vy ste nespokojná s manželom. Vyzerá to, že v tejto rodine niet žiadnej spokojnosti.

No a čo s tým?
V prvom rade zastaviť to. To obviňovanie, striehnutie, sledovanie a určovanie psychických porúch a psychiatrických diagnóz. Ďalej si vykomunikovať problémy, ktoré máte medzi sebou, odpustiť si a už sa nikdy nedať na túto cestu. Ubližujete jeden druhému ako keby ste boli úplne cudzí. Nehľadáte spoločné, ale hľadáte rozdielne. Nie jednotlivci, ale celá rodina máte problém a ten treba riešiť. A hlavne začať sa akceptovať a rešpektovať.

Skúste pouvažovať nad touto možnosťou ešte predtým, ako to celé uzavriete a opustíte.


V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online