Rozchod a smútok. Vráti sa ku mne?

Zodpovedané
10. máj 2023

Dobrý deň,

môj bývalý priateľ je cez víkend v zahraničí, videli sme sa vždy iba každý alebo každý druhý víkend. Keď sme boli spolu, tak všetko bolo super. Keď bol preč, tak som mala občas pocit, že na mňa zabúda. Nemala som dostatočnú pozornosť, neboli sme dostatočne v kontakte. Chcela som to zmeniť. Čím viac som mu to vravela, alebo sa snažila ho kontaktovať prvá, tým viac mu to liezlo na nervy.

Veľmi sme si rozumeli, smiali sa spolu, rozprávali o hocičom, chápali sa, podporovali, fyzicky je medzi nami veľká príťažlivosť, mali sme spoločné hobby. Raz som mu povedala, že sa necítim byť dosť ľúbená. Vtedy som to dosť nezvládala. V tom období som mala toho veľmi veľa a bola som z toho dosť emocionálna - záchvaty plaču.

Vtedy začal nad tým rozmýšľať. Keď sme boli potom spolu, povedal mi, že ku mne necíti to, čo ja k nemu. Nejaký čas sme sa nebavili, chcel rozmýšľať. Potom mi povedal, že som mu chýbala. Dohodli sme sa, že to skúsime napraviť.

Myslela som si, že to bude dobré, ale o týždeň a pol sa so mnou rozišiel. Myslím, že začal na mne vnímať všetko negatívne a na tie dobré veci zabudol. Aj úplné maličkosti mu vadili. Povedal mi, že keď mi vravel, že ma miluje a je to navždy, tak bol ovplyvnený daným momentom. Keď odišiel, tak nemal moc potrebu byť so mnou v kontakte. Vraj možno za to, že ku mne necíti toho dosť môže aj to, že vždy naháňal ženy on a teraz sa cítil, že ho naháňam ja.

Vraj chce, aby som bola šťastná, našla toho pravého, že si to zaslúžim. Nechce, aby to bolo len o ňom a ja som sa trápila a ubližovalo mi to. Zrazu mu vadilo, že máme iné hodnoty a predstavy do budúcna. On chce zostať v zahraničí a ja na Slovensku. Vždy mi však hovoril, že sa to vyrieši. Vraj chce veľkú lásku. Teda ženu, s ktorou bude každý deň. Objímal ma, hladkal, dal mi pusu na líce, chytil za ruku, že ho to veľmi mrzí. Vraj mu hlava hovorí, že sa nemáme rozísť. Tak som sa ho spýtala, čo mu hovorí srdce. Že áno. Tak som mu povedala, nech sa teda riadi srdcom. Nemal nikoho iného, ani ma nepodviedol.

Rozprávali sme sa o rôznych veciach. Nakoniec mi povedal, že znova nevie či robí dobre, že sa rozchádzame. Ale že mi nechce mi znova nejaký čas písať a potom to znova ukončiť. Povedal mi, že mu budem chýbať, že som ho vždy podporovala. Ja som mu povedala to isté a on mi na to povedal, že sa mi ozve (teraz má mať ťažšie obdobie). Ja som nechcela, aby sme sa rozišli no nepovedala som mu to, ani som ho neprosila aby to nerobil, asi by to nemalo význam a vyzerala by som zúfalo.

Chcela som mu dať priestor, aby si mohol uvedomiť, čo stratil a či to naozaj takto chce.

Stratí po čase ten negatívny pohľad voči mne?

Viem, že keď som tu pre neho bola stále k dispozícii, tak mu to nebolo potom už vzácne a zaujímavé. Chcela by som mu teda ukázať, že už nie je mojou prioritou.

Mohla by som potom pre neho znamenať viac ako predtým?

Je šanca, že by sa jeho city ku mne vrátili a boli ešte hlbšie?

Ako to mám docieliť?

Chýba mi a každý deň si zakazujem mu to napísať. Neviem sa moc pohnúť ďalej, keď viem, že ma má kontaktovať a stále si robím nádej. A ak ma nakoniec nekontaktuje, asi to bude ešte horšie a sklame ma to. Zo sociálnych sieti si ma nevymazal, no moje story nepozerá.

Má ten "vzťah" podľa Vás ešte šancu?

Ďakujem

Dobrý deň,

už od začiatku ste robili všetko presne naopak. Keď si Vás prestával všímať, vyžadovali ste si pozornosť. Práve vtedy ste ho mali nechať na pokoji a tváriť sa, že posledné čo chcete je stretnutie s ním.

Mali ste obdobia, kedy ste plakávali a vyčítali mu, že sa necítite dostatočne ľúbená. Ďalšia chyba. Slzy v tomto prípade sa dali odpustiť len vtedy, keby ste medzi plačom dotyčnému povedali, že plačete preto, že mu asi nedokážete dať toľko lásky koľko potrebuje. Váš bývalý partner Vás dokonca niekoľkokrát upozornil, že nezvláda toľko lásky ako mu dávate, ale hlavne koľko vyžadujete. Napriek tomu ste nepovolili. Skôr by som povedala, že ešte viac zintenzívnili svoje prejavy.

Predstavte si, že máte nápadníka. Celkom sa Vám aj páči, ale on Vám každý deň stojí pod oknami a čaká, kým ráno otvoríte okno a on aspoň na chvíľu zazrie Vašu tvár. Každý deň počká, dá Vám kyticu ruží a neustále opakuje ako Vás miluje. Viete o ňom úplne všetko a tento muž pre Vás urobí úplne všetko. Na začiatku Vás to možno baví, je to milé a romantické. Neskôr je to strašne otravné. Máte pocit, že tento nápadník Vám nedá dýchať a dusí Vás. No a potom tu budeme mať suseda nápadníka, ktorý si Vás nevšíma, len občas na Vás žmurkne. Páči sa Vám, ale nič o ňom neviete. Má vždy dobrú náladu, každej žene polichotí a ženy sa z neho idú zblázniť. Ktorého z nich by ste chceli? Možno by ste držali za ruku toho plného lásky a hovorila mu, že si veľmi ceníte jeho city k Vám, ale napriek tomu by ste túžili po tom druhom.

Pýtate sa, či je možné ešte tento vzťah napraviť. Na to Vám neviem odpovedať, pretože je tu niekoľko podmienok. Prvá je, že by sa musel ozvať sám a ako prvý. Druhá je, že vy by ste museli k nemu zmeniť postoj a správanie, ktoré by bolo maximálne odlišné od pôvodného a tiež musela by ste byť presvedčená o správnosti tohto Vášho nového správania. Nestačí to len hrať, musíte tak aj žiť. Skúsiť to môžete, lebo horšie ako je to teraz to už asi nebude. Pretože nie ste v kontakte, nestretávate sa, len sociálne siete Vás ešte spájajú.

Skúste teda uverejňovať príspevky, ktoré by ho mohli zaujať a vzbudiť v ňom zvedavosť, ale nemali by sa týkať nových vzťahov, alebo záujmu mužov o Vás. Skôr by mohli byť vtipné a zábavné. Možno zareaguje, nič Vám však sľúbiť nemôžem.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online