S manželkou nie som šťastný. Mám sa ďalej trápiť len kvôli deťom?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

pravdepodobne Vám píšu väčšinou ženy, ale ja sa dlhodobo trápim, preto som sa rozhodol napísať aj ja. Žijem v manželstve, v ktorom nie som šťastný. Žijem len pre deti.

Manželku mám dobrú. Je starostlivá, ale pre mňa to nezohráva žiadnu rolu, čo sa týka citov k nej. Láska v našom vzťahu z mojej strany nikdy nebola, keďže som až neskôr zistil, čo je naozajstná láska.

Naše manželstvo bolo skôr z rozumu. Pretvarujem sa a trápim sa zároveň, pretože moje srdce patrí inej žene. Skúšal som na ňu zabudnúť, nemyslieť na ňu. Nejde to.

Manželka nič netuší. Keď sa jej aj niečo nezdá, vyhováram sa na únavu a veľa práce. Trvá to už nejakú dobu a ja mám obavy, že sa to skôr či neskôr odzrkadlí na mojom zdraví. Manželka si myslí, že to čo doma robím, robím kvôli nej. Keby sme nemali spolu deti, tak už s ňou dávno nie som.

Mám sa trápiť ďalej kvôli udržaniu rodiny?

Viac menej som s tým zmierený, že iná cesta neexistuje, kým sa deti neosamostatnia.

Ďakujem

Dobrý deň,

dostali ste sa do situácie, na základe ktorej predpokladám zvažujete dve riešenia. Buď ublížite deťom a manželke alebo sebe.

Píšete, že viac menej počítate s tým, že budete musieť počkať, kým sa deti neosamostatnia. Zároveň mám však pocit, že ako keby ste očakávali pochopenie, ak by ste sa predsa len rozhodli odísť skôr, ako budú deti dospelé. Veď nič sa nedalo robiť. Išlo o Vaše šťastie a aj vy máte právo na lásku.

Budovať si však svoj život na základe toho, že urobíte nešťastných iných nie je veľmi šťastné riešenie. Zvlášť ak zdôrazňujete, že žijete len pre svoje deti. Predpokladám tým, že sa im aj dostatočne venujete. No a aby toho nebolo málo, máte dobrú a starostlivú manželku, ktorá nerobila nič zlé. Len nemá to šťastie, že ju milujete.

Zdá sa, že keď si urobíme techniku pre a proti, kde si na jednu stranu dáme všetky dôvody prečo ostať a na druhú prečo odísť, tak dôvodov prečo ostať je výrazne viac.

Aj keď sa Vám to nezdá, pretože sa trápite kvôli láske, máte obrovské šťastie v podobe fungujúcej rodiny, dobrej a starostlivej manželky a zdravých detí. Myslím, že mnohí o niečom takom môžu len snívať a menili by s Vami okamžite. Chápem, že aj vy máte právo na lásku. Ale s Vašou povahou a ako Vám záleží aj na druhých, tak by ste v novom vzťahu boli neustále konfrontovaný myšlienkami, čo ste spôsobil svojim odchodom.

A ako to môžem vedieť? Dôvod je v tomto prípade jasný. Ak by Vám nezáležalo na šťastí Vašich blízkych, tak by som dnes nepísala tieto riadky a vy by ste už bol so ženou, ktorú milujete a vôbec by ste sa nezaťažovali tým, ako sa má Vaša manželka a hlavne deti.

Ale aj keď si to akokoľvek zdôvodnime a vy sa trápite až tak, že sa obávate zdravotných ťažkostí, vyhľadajte pomoc terapeuta. Ten s Vami prekonzultuje to, čo potrebujete dať do poriadku a to, čo Vás tak veľmi trápi.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online