Spoznala som slušného Róma, ale mám predsudky. Ako neublížiť jemu a ani sebe?

Zodpovedané
1. jún 2023

Dobrý deň,

mám 40 rokov a za sebou dosť vzťahov, z ktorých ani jeden nedopadol dobre. Vždy tam bola nevera, alkohol a problémy na partnerovej strane. Som človek, ktorý dokáže veľmi ľúbiť, a preto vo vzťahoch často trpím. Aktuálne som však spoznala človeka, s ktorým si rozumiem.

Problém je v tom, že mám obrovské predsudky. On je odo mňa nižší a navyše je polovičný Róm. Žije však pekne, chodí do práce a vedie usporiadaný život. Mne však vadí, že je Róm a bojím sa aj do budúcna ako zareaguje moje okolie.

Čo mám robiť, aby som neublížila sebe a ani jemu?

Tlačí na mňa nech ho neodcudzujem za to a nech nám dám šancu. Ja sa bojím, že sa cez to nebudem vedieť preniesť a bojím sa aj reakcií okolia.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte za sebou dosť vzťahov a ani jeden nedopadol dobre. Čo ak máte pred sebou vzťah, ktorý bude ten pravý? Až vekom človek prichádza na to, že dôležitejšie sú iné hodnoty ako to, či je môj partner o hlavu menší, alebo či je polovičný róm, indián alebo Eskimák. Dôležité je, že aký je človek. Čo s čistokrvným Slovákom s DNA Jánošíka, keď bude piť, biť Vás a celú výplatu odnesie do najbližšej krčmy, kde ju prepije s podobne pravými čistokrvnými Slovákmi.

Ja viem, predsudky sú hrozná vec a reakcie okolia Vás desia už teraz, keď len o vzťahu uvažujete. Nepomôžete si však, ak do toho pôjdete.

Je možné, že jedného dňa budete ľutovať. Ale ak do toho nepôjdete, jedného dňa budete ľutovať určite, pretože celý život budete rozmýšľať o tom, čo ak by to vyšlo, ako ste si teraz mohli užívať s tým pravým. To čo k nemu cítite ste však vôbec nespomenuli. V tomto prípade by Vám skôr malo ukázať cestu Vaše srdce. Vy ste však oslovili len Váš rozum a ten Vás kŕmi len pochybnosťami.

Čo sa týka okolia, uvedomte si, že ste neprišli na svet kvôli tomu, aby ste žili podľa predstáv iných ľudí, ale preto, aby ste boli šťastná. Keď sa niekto vyjadrí k Vášmu výberu, tak fajn. To je však jediné, čo môže urobiť. Je to len Vaša vec a nikoho do toho nič nie je. A každá senzácia trvá tri dni a potom ustúpi novej.

Takže rozhodnutie je len na Vás. Rozhodujte sa srdcom a nie tým, čo stanovujú akési pravidlá. Resp. Vám cudzí ľudia.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online