Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
mariosmykal
5. nov 2013

Milujme sa aj napriek menštruácii

Menštruácia vstúpila do môjho života v siedmej triede, kedy na stoličke spolužiačky ostala krv a celý deň sme ju už nevideli. Nechápal som, keď dievčatá hovorili, že „pretiekla“. Pokúšal som sa to pochopiť na hodinách biológie, tie ma však nepripravili na to, že raz prídem domov a uvidím priateľku so slzami v očiach, boľavú a s chuťou vymeniť ma za posteľ a spánok. Naozaj je menštruácia len ženský problém?

Školský systém je hotový stredovek 

Najväčšie zmeny na tele dievčat sa dejú počas puberty na základnej škole. Vtedy sa učia o tom, ako ich telo funguje a akými premenami prechádza. Mnoho z nich najprv nepochopí, prečo krvácajú. „Myslela som si, že mám smrteľnú chorobu,“ povedala mi známa, ktorá sa za tento zážitok dodnes hanbí a priala si zostať v anonymite.

Chlapci to na druhej strane nevnímajú vôbec alebo úplne inak. Majú minimum informácií a málo odvahy pýtať sa. Počas prednášky o menštruácii je trieda rozdelená na dievčatá a chlapcov. „Pre žiačky 7. ročníka organizujeme v spolupráci so školskou psychologičkou skupinu Dievčenské laboratórium a sexuálnej výchove sa venujeme aj v rámci projektu Čas premien pre žiačky 6. a 7. ročníka,” vysvetľuje Andrea Pitoňáková, riaditeľka školy Karloveská 61 v Bratislave. 

Chlapci sa menštruácii venujú len v 7. ročníku na hodinách biológie, kde preberajú učivo ako stavba a činnosť mužských a ženských pohlavných orgánov, pohlavné bunky, menštruačný cyklus a jeho význam, tehotenstvo, vývin jedinca, intímna hygiena, pohlavné choroby a partnerské vzťahy a rodina.

To najdôležitejšie však prebieha zvlášť v rámci Času premien a Dievčenského laboratória. „Učíme sa, čo sa deje s telom ženy počas puberty, vysvetľujeme menštruačný cyklus, dĺžku cyklu, sprievodné znaky menštruácie a správne používanie menštruačných vložiek a tampónov,“ hovorí Pitoňáková.

Práve oddeľovanie pohlaví robí menštruáciou tak tajomnou. Pravidelná zmena nálady, krv a bolesť ženu zahanbujú a uzatvárajú do seba. Ak však do tejto oblasti vnikne muž, vzťah získava celkom nový rozmer. „Ak je muž pri žene v rámci menštruácie a uvedomuje si, čo sa v nej odohráva, tak ich to výrazne zbližuje. Žena vtedy naberá na sebadôvere,“ vysvetľuje Diana Fabianová, autorka filmu o menštruácii Mesiac v nás.

S Dianou súhlasili aj mamičky na sociálnej sieti zameranej na materstvo Modrý koník. Práve tam som napísal príspevok, že sa zaujímam o menštruáciu, čo vyvolalo šťastné a podporné reakcie. „Je super, že sa o takéto niečo zaujíma aj muž. Nie je to len „problém“ ženy, ale vo veľkej miere sa to týka aj mužov. Žiaľ, nie každý si je aj toho vedomý,“ napísala jedna z používateliek Modrého koníka.

Pomôcť v rámci menštruácie môže aj správne chápanie sexuality. Podľa Uzla treba mladým deťom vysvetliť, že každý z nás je produktom sexuality. Tvrdí, že prezentácia pohlavného aktu je pre mládež ďaleko vhodnejšia ako násilie. Dieťa vraj musí pochopiť, či je normálne súložiť alebo sa sekať sekerou do hlavy. „Som presvedčený, že normálny pohľad na normálny pohlavný styk nemôže nikomu ublížiť. Inak to dopadne tak, ako v prípade jedného vysokoškolského páru. Dievča prišlo za gynekológom, že tri roky nemôže otehotnieť a nakoniec sa zistilo, že súložia len medzi stehná. A keď jej gynekológ povedal, kam sa penis strká, tak odpovedala, že to počuje prvýkrát v živote a takú hnusnú vec robiť nebudú,“ obhajuje porno český gynekológ Radim Uzel v rozhovore pre áno! magazín.

Český gynekológ Radim Uzel sa venuje medicíne už takmer 50 rokov. Počas nášho rozhovoru hovoril o súvise mnohoženstva s terorizmom, o populačnej explózii aj o tom, že muž sa vie naladiť na menštruačný cyklus. (foto: Jakub Čaprnka)

Plodná žena, viacej úrody

Aktuálne vnímanie menštruácie pramení ďaleko v minulosti. Kedysi menštruácia znamenala lepšiu úrodnosť, preto na konci zimy ťahali mládenci menštruujúce dievčatá po poli na sánkach, aby svojou krvou pokropili pôdu. K pozitívam patrili aj jej údajné liečebné vlastnosti. Krv z prvej menštruácie sa používala v kozmetike, mala zabraňovať pehám, vyrážkam či škvrnám na pokožke. Častejšie však bola menštruácia spájaná s negatívnymi predstavami a žene život výrazne obmedzovala.

Plinius Starší (23 až 79 pred n.l.) vyhlasoval, že v blízkosti menštruujúcich žien víno skysne, osivo nebude úrodné a tráva a záhradné rastliny vyschnú. Pre severoamerické indiánske kmene stelesňovali menštruujúce ženy silu zla. Verili, že vo vojnovom stave môžu s ich pomocou ľahšie poraziť nepriateľa, a teda silnú a „zlú“ menštruáciu využiť vo svoj prospech.

Slovenským zvykom bolo, že dievčatá mali prevliekať bielizeň pomedzi tri priečky na rebríku, aby menštruácia netrvala dlhšie ako tri dni (región Hont) a matky zas prekladali pošpinené spodné prádlo na tretí schodík rebríka vedúceho na povalu, aby dievča malo mesiačiky len tri dni (okres Zvolen). Potreba zabezpečiť čo najkratšie trvanie menštruácie svedčí viac o jej negatívnom vnímaní a o tom, že tento stav nebol pre ženu želaným a jeho následky bolo nutné maximálne zmierniť. Aj preto dostáva väčšinou zástupné názvy. Každý mesiac prichádza teta, jahôdky, krámy, mesiačiky, boľševici alebo iné.

Cirkev je ticho

S témou menštruácie mali ľudia skúsenosť od vekov, spomína sa aj v Biblii. Na mnohých miestach je uvedená ako čas, kedy je žena vo svojich dňoch, prípadne je nečistá. „Ak trpí žena výtokom krvi z tela, bude kvôli svojmu krvácaniu oddelená po sedem dní. Každý, kto sa jej dotkne, bude nečistý až do večera,“ píše sa v kapitole Levitikus 15:19-54.

Evanjelická farárka Erika Hlačoková ostala počas nášho telefonátu zaskočená a následne sa začala smiať. Požiadala o čas na premyslenie. Nakoniec ma poprosila, aby som ju kontaktoval e-mailom. Na otázku, ako vníma menštruáciu cirkev som dostal zamietavú odpoveď: „Prepáčte, ale na tieto otázky sa nebudem vyjadrovať.“

Zamenil som zástupcu cirkvi a skúsil som aj rímskokatolícku. Nepochodil som v Banskej Bystrici, Bratislave, Brezovej pod Bradlom, Košariskách ani u hovorcu Katolíckej cirkvi na Slovensku Jozefa Kováčika. Nakoniec som sa dozvedel, že sa môžu do médií vyjadrovať len so súhlasom biskupa.

Bez špeciálneho súhlasu sa mi podarilo porozprávať s kazateľom Cirkvi bratskej Danielom Pastirčákom. „Je zrejmé, že to celé spočíva v komunikácii muža a ženy. Muž by mal poznať ženu a byť ohľaduplný k tomu, čo si ona s tou menštruáciou nesie. No ako cirkev sme o tom nikdy nediskutovali. Ja si však myslím, že to nie je veľmi teologická téma,“ vyjadril sa Pastirčák.

Bratislavský rabín Baruch Myers si myslí, že by sa pri téme menštruácia mal najmä chápať muž so ženou. „Menštruácia sa týka celej rodiny, ktorá by sa o ňu mala zaujímať. Nemyslím si však, že je potrebné o tom diskutovať verejne a v médiách. Stačí, že sa v tom pochopí muž so ženou,“ povedal Myers.

„Ak je muž pri žene v rámci menštruácie a uvedomuje si, čo sa v nej odohráva, tak ich to výrazne zbližuje,“ vysvetľuje Diana Fabianová, autorka filmu o menštruácii Mesiac v nás. (foto: Jana Martišková)

Vtipy o menštruácii ako jediný záujem mužov

Oslovil som aj viacerých mužov, no väčšina z nich potvrdila, že sa o menštruáciu nezaujímajú. „Mário, čakal by som nejaké otázky o móde, outlete alebo fotografii, ale o menštruácii fakt nie. Nezaujímam sa o ňu,” napísal mi kamarát Matúš Granec. Podobných odpovedí mi prišlo viacero, líšilo sa len pár. „O menštruáciu som sa zaujímal, keď som mal frajerku, z dvoch dôvodov. Prvý bola možnosť „zbližovať sa“ a druhý jej neznesiteľné nálady a podráždenosť,“ odpísal mi kamarát Anton Kajan.

Muž namiesto toho, aby bol oporou, vymýšľa vtipy a na menštruácii sa zabáva. Práve na otázku, akú úlohu by mal plniť v tejto veci muž, mi prišla jasná odpoveď. - Muž príde domov a vidí, že manželka varí inak, ako obvykle. Nedá mu to, tak sa jej opýta: „Miláčik, prečo varíš tú polievku v dvoch hrncoch?“ „LEBO!!!“

Zvyšok článku o menštruácii si môžete prečítať na stránkach áno! magazínu. Dočítate sa aj o prvom školení o menštruácii pre mužov na Slovensku, o tom, ako televízie zámerne nepoužívajú slovo menštruácia, že "jahôdky" nie sú iba o pár dňoch krvácania, ale je potrebné vnímať celý cyklus, ale aj o tom, že muži dokážu kopírovať ženský menštruačný cyklus.

#magazin #menstruacia #muzi

  Ja osobne som veľmi rada tomuto článku a vlastne tomu, že sa táto téme stala témou čísla v Áno!. Isteže, je to vec medzi partnermi, ale tak ako iné veci, aj toto je u nás stále vnímané ako 100 rokov za opicami. Napríklad u nás v rodine bol menzes vždy tabu - zo strany otca to boli len blbé nálady ženy a to, že je na pár dní vyradená z prevádzky a zo strany mamy ďalší údel ženy, ktorý musí prežiť sama a nemôže ani za nič ukázať svoje "slabé stránky". Mne bývalo vždy veľmi zle, často som nemohla vstať ani z postele a o náladách a PMS ani radšej nehovorím. Všetko to vždy dopadlo tak, že som padavka a nezvládnem ani pôrod, keď nariekam pri menzese. Úprimne? Aj 23 hodinový pôrod bola malina v porovnaní so sprievodnými javmi menštruácie 😀 Až keď som stretla pred 10 rokmi manžela a ten sa naozaj úprimne zaujímal, či mi môže nejako pomôcť, či mi nemá vymasírovať kríže, či si nechcem radšej ľahnúť apod., môžem potvrdiť, že všetko závisí od prístupu muža a od toho, ako si so ženou rozumie a ako pristupuje aj k tejto záležitosti. (Už druhá vec je, keď nemá na tie moje nálady náladu ani on, ale to k tomu asi musí patriť 😀)

  5. nov 2013

  Odborny clanok, chvalim, len mi tam chyba dost podstatna vec. Nejde mi do hlavy kde su rodicia, podla mna tieto veci maju vediet dievcata od svojej mamy ktora im je zaroven aj kamaratkou. Ja sama som o to bola ochudobnena a veci som si citala z brozuriek co sme dostali v skole...otras. Nasi komunisticki rodicia, cest vynimkam, nemali na nic cas...smutne...Ja sa fakt tesim a dufam ze budem v dany cas prva od koho sa taketo veci dozvie. Nechcem aby to pocula od ucitelky, kamosky, ale od mamy...moj nazor.

  5. nov 2013

  Asi budem prva, ktora prejavi najprv zmiesane pocity a nasledne ironicky usmev. Chapem Radima Uzla z jeho pozicie, ze sa vyjadri k danej problematike, ale ze administrator tohto portalu zacne analyzovat biologicke procesy zenskeho tela prirovnam k tomu, akoby moj kolega riesil rodicovske zdruzenia mojich deti 🙂
  Od muzskeho elementu by som ocakavala objasnenie vykyvov nalad z dovodu biologickych procesov u nich, nie naopak. A ze ich je pozehnane, nemusim urcite pisat zbytocne dlho 😉 Denno denne som ocitym svedkom mnohych prejavov a sice "nepretekaju", ale ako mi oni sami familiarne zvyknu posepnut svoj zastupny nazov (ako tu citam): "proste nam hrabe, hormonom nerozkazes". a este zvyknu dodat, ze kym zeny maju svoje dni par dni v mesiaci, chlap ich mozno par nema 😀

  5. nov 2013

  a mne sa to naopak páči že sú muži ktorí sa neodvrátia s hnusom a pokúšajú sa o tejto téme dozvedieť viac, aby nás ženy pochopili. a tiež sa nepridávajú k stádu a nerobia ramená kvôli kamarátom že ich sa to netýka. kým som nestretla svojho manžela pred chlapcami aj frajermi bola téma menštruácie tabu, hanbila som sa za to, pretože som videla reakcie chlapcov v mojom okolí ktorí sa o svojich menštruujúcich priateľkách rozprávali prinajmenšom ako o nakazených leprou 😀 s manželom sa o tom rozprávať môžem, nemusím sa hanbiť. ale aj tak viem že pochopiť to celkom nedokáže a neznášam reči typu "čo si nervózna, čo máš krámy?" alebo "kamoš sa pohádal doma so ženou, má krámy" ...

  5. nov 2013

  to je téma o tom že sexujeme počas "mrchy" ? 🙂 žiadny problém a admin ty to ako vidíš? 🙂 už som počula názory chlapov že vtedy je to lepšie :-P

  5. nov 2013

  @ddaassuullaa že aj muži majú svoje dni je téma sama o sebe a určite hodná spracovania. Ja sa v príspevku zameriavam na to, aby sa opačné pohlavia medzi sebou viac chápali a predovšetkým vnímali. Ak majú ženské problémy spracovávať ženy a mužské muži, tak sú to sčasti len výkriky do tmy, pretože to nepredstavuje skutočný spoločenský záujem. Až keď sa budeme podporovať navzájom, až vtedy môže vzniknúť niečo hodnotné 🙂 Preto sa pokojne tejto téme začni venovať a ja ti o svojich náladach napíšem viac 😉

  @sisamato ďakujem za názor a súhlasím s tebou. Oblasť rodičov je v tomto tiež určite dôležitá, avšak s kapacitou som už na to nevystačil. O nich snáď nabudúce 🙂

  @amadora @danulicek teším sa, že vás manželovia chápu a ďakujem vám za reakciu 🙂

  @toxica nie, to nie je taká téma 🙂

  5. nov 2013

  @mariosmykal ako dlho si ženatý? 🙂

  5. nov 2013

  ja mám priateľa a ten vie kedy ma byť ticho a radšej mi ani nepozdraviť, sama si priznám ze keď mám dni som veľmi náladová ale čo sa týka menštruácie chápe ma a pomáha mi, aj keď som bola tehotná tak mal naštudované o pôrode viac on ako ja a aj pri pôrode mi bol veľkou oporou, teraz mi pomáha aj s malou, síce ju neprebalí lebo viem, že na to nemá žaludok 😀 ale umyje riady, uprace, vyperie bez toho aby som ho o to požiadala, takže sú a existujú aj chlapi ktorý chápu ženy

  5. nov 2013

  hm...na moj vkus dost čudny clánok. Neviem aký v ňom ma zmysel názor kontroverzného a medialne známeho pána Uzla - konkrétne na jeho obranu pornografie ako učebnej pomocky. Cele je to trochu zveličené a pritiahnute za vlasy a okorene nazorom cirkevnych predstaviteľov.

  5. nov 2013

  @mariosmykal no konecne sa to zacina otvarat a kebyze sa to roznieslo do mnohych info kanalov, bola by som povdacna. Moj manzel je doktor prav ... ale pred jedenastim rokmi - ked sme boli maturanti - nevedel o zene nic, len to, ze ma rad stihle blondinky. Presli sme si vsetkym od objavovania tela cez "pardon" fyzilogiu genitalii, pred prvym sexom bol oboznameny, ze mozno uvdi krv a ked po desiatich rokov sme cakali nasho synceka, dalsie lady neprelomil a nechal ma v tom od zaciatku do konca s mienkou - to je zenska zalezitost. Takze som si odtehulkovala sama s vlastnym stastim aj strachom a rovnako aj odrodila a odsestonedelovala - a kedze sa tak stranil vsetkemu vytvorila sa medzi nami bariera, ktora nas rozdelila na muza a jeho dni a zenu a jej dni. Za vsetkym bola neinformovanost a vychova. Jeho rodicia s nim nikdy nerozoberali nahotu, sex, telo muza a telo zeny. Ked som mu raz povedala, ze je normalne, ze jeho rodicia sexuju, tak mu prislo naozaj zle ... tak netreba hovorit asi ako mu bolo, ked som mu VSETKO musela vysvetlit ja ... a pre tieto bariery .... co by bolo, keby videl tu krv co zo mna tiekla, ked sa porod skomplikoval a ja som krvacajuc kracala zacievkovana na operacnu salu ...

  5. nov 2013

  @mariosmykal ... tym jeho titulom som mala na mysli, ze aj "inteligentni" muzi su mnoho krat v niektorych veciach uplni primitivi ...

  5. nov 2013

  Mario - za mna palec dole ! Jednak nerozumiem, co sa malo ocakavat od cirkevnych predstavitelov ohladom menstruacie a za druhe Radim Uzel je sice sexuolog , ale striela totalne (a nebezpecne) vedla co sa tyka sexualizacie mladych ludi a deti . Ja osobne si neviem predstavit ked taka pre dievcata dolezita zmena (ktorej este len zacinaju prichadzat na chut a oboznamuju sa s nou na vlastnej kozi) by mala byt preberana aj s chlapcami. Ak, tak velmi velmi citlivo a pozvolna. Lebo pubertaci si dokazu robit srandu aj z vanilkovej zmzliny. V clanku mi chyba apel na rodicov (cize tak trochu aj na nas), aby boli prvymi a prirodzenymi ucitelmi ohladom tychto veci. Ja mam 3 chlapcov a zakazdym vedia, ked ma obligatne navstevuju na WC, ze mam menstruaciu. Uz to slovo poznaju, vyslovuju ho takto (ziadne " mesiaciky", " kramy" ) a uz som im vysvetlovala viackrat "co a ako". To nie je len medzi mamou a dcerou, to je vec cloveka ako takeho, tyka sa to aj muzov, chlapcov. Ak chlapec v malom veku poznava mamu a vie preco to je a co vsetko to sprevadza, tak bude lepsie chapat a poznat aj svoju spoluziacku, svoju priatelku , svoju manzelku..... Moj nazor.

  5. nov 2013

  Ked som zbadala nazov clanku a autora muza, zostala som v pomykove.
  Ale napokon som za ten clanok celkom rada, taka rarita, ved vlastne preco nie? Trocha historie, trocha etnologie, sociologie, biologie, aj nazor cirkvi (hoci obaja pani, co sa vyjadrili, maju svoje manzelky, takze pre nich je to tiez realita).
  Na poukazanie na to, ze spolocnost ma co v tejto veci dohanat, je to velmi fajn 🙂

  5. nov 2013

  veľmi zaujímavý článok a pekný názor, že muž je v tomto so ženou, keďže čo sa deje jednému ovplyvňuje oboch a celú rodinu. Našťastie mám muža čo je mojou druhou polovičkou a všetko chápe, podporí ma pomôže, ale od chlapa by som skôr čakala objasnenie chlapských dní. Pretože skôr ja som bola tá neznalá, kým som nespoznala svojho manžela myslela som si aké to my ženy máme ťažké, aj kvôli menštruácií, to že chlapom sa tiež hodne búria hormóny a nie len tie a nie len počas puberty som zistila až neskôr. Zaujímal by ma skôr chlapský názor,keďže viem trocha viac ako že sa nesúloží medzi stehná. Takže otázka: Ako sa vie chlap zladiť s menštruačným cyklom svojej partnerky a čo to robí s ním fyzicky a psychicky? Teda viem čo to robí s tým mojím, ale to som sa dozvedela od neho. Alebo ako nás znášate vy a Vaše pýchy, keď sme ubolené, zo slzami v očiach s chuťou vymeniť chlapa za posteľ.

  5. nov 2013

  no trochu v style Olgy Pietruchovej, proticirkevny ton a zmienka o sexualnej vychove...xixi

  naozaj odporucam autorovi precitat Ksawery Knotz SEX ako ho nepoznate, alebo netvrdit taketo veci...v starom zakone bola sestonedielka necista a nesmela do chramu , teda aj menstruacny vytok bol necisty a zakazane je aj ,, obcovanie so zenou v case krvotoku" ale Jezis predsa vyliecil zenu trpiacu niekolko rocnym krvotokom hoci sa necista motala medzi ludmi...taktiez kym Marta obsluhovala Maria pocuvala jeho slova a on nenapominal zenu ktora by mala podla vtedajsich zakonov obsluhovat muzov ale naopak ju pochvalil,,Maria si vybrala lepsi podiel" takze On neodmietol zenu pre jej postavenie...
  Trochu ma pobavi ako si ludia myslia ze cirkev tabuizuje sex...praveze od zaciatku je sex povazovany za svaty v pisme , treba len o tom hladat literaturu..
  „sex je účinným náboženstvom našej kultúry“. Podľa neho sex znamená viac než peniaze, moc či povesť.

  Sex je jedinečný, je svätý, sex symbolizuje Boha, pretože vytvára nové obrazy Boha. Aj preto sú potraty najhlbšou a najšokujúcejšou morálnou porážkou a prehrou našej kultúry. Pre správne rozlišovanie a rozhodovanie je potrebné vedieť pravdu o posvätnom tajomstve sexu. ...........,,Ako vyhrat kulturnu vojnu " Peter Kreeft

  a este jedna vec...predmenstruacny syndrom ,hormonalny vplyv na zensky mozog od strany 52

  http://www.drlumd.com/wp-content/uploads/2011/1...

  Velmi odporucam, krasny den vsetkym.

  6. nov 2013

  Ja chcem len poopraviť že čo sa týka výučby táto téma sa kôli rýchlejšiemu dospievaniu dievčat začala vyučova%t už v 4 ročníku ZŠ, inak super článok...
  Keď som bola dievča, mala 10 rokov a prišlo to na mna v noci, myslela som si ze umieram, ze mam rakovinu ako je mozne ze krvacam....prezliekla som sa a znova....Sla som s placom za mamou, ze krvacam, ze som chora....mama mi nic nevysvetlila, lebo taketo temy boli kedysi velkym TABU a len mi dala vlozku a povedala mi, daj si to tam, to dievcata nosia....a to bolo cele...Dnes nato uz spominam s usmevom a hovorim to ako usmevnu prihodu, no vtedy mi veru nebolo vsetko jedno...Preto som zato, aby matky svojim dceram vysvetlili tieto veci aj veci okolo sexuality, aby potom neboli sklamane, ak sa z nich skoro stanu STARÉ MAMKY...
  Ináč super článok, dávam veľké LIKE 🙂

  6. nov 2013

  @mariosmykal hm..... asi prekvapim, ale nebudem pisat o clanku, ale o reakciach nan, lebo tie ma po precitani asi najviac zaujali a musim sklamane podotknut, ze som necakala tolko negativnych reakcii.

  Nuz chlape, dal si sa na temu, ktora je, neviem absolutne preco, kontroverzna. Menstruacia tu je a bude, aj vzduch dychame a nie sme z toho hned bordovi. Cele roky som si myslela, ze tato tema je v nasich koncinach tabuizovana, lebo to tu 40rokov vyzeralo ako vyzeralo a tiez som sa o menstruacii dozvedela az ked som ju prvy krat dostala a moja mama mi len podala vlozku. Dokonca mi ani len neukazala ako si ju mam dat a verte mi, ze som sama musela prist na to, na co je tam ten lepiaci pasik (heh, no par chlpov to vytrhlo). Dnes som vcelku sklamana, ze ani v inych "vyspelych" kulturach to nie je velmi ine. Ale zeny, uprimne, za to, ze muzi o tejto teme vedia pramalo je vinou zien, matiek, nas. Bolo velmi mile a povzbudive, ze prave muz vysiel s touto temou von. Ano, tema je intimna, krehka a tabuizovana, ale tym, ze s tym vysiel prave muz je krasnou lastovickou toho, ze nie sme v tom same. Takze hlavu hore a zacnime sa mat radi. Pokial sa my zeny nenaucime mat rady same seba...

  Teda ak mi niekto neporozumel: menstruacia nie je trest a je smutne, ze my zeny same to tak vnimame. Ja sama mavam tazku menstruaciu, aj odpadnut sa mi zadari, ale konecne som pochopila, ze sa mam zastavit, spomalit, ze nemusim sustavne podavat 100% vykon, ze je tu aj cas len pre mna a telo mi jasne dava najavo, ze sa mam venovat len sama sebe. Netvrdim, ze to uzasne ovladam, ale uz som sa naucila na menstruaciu pozerat inak a uvedomit si, ze toto je moj cas, upratat v sebe.

  Tak a mozete ma zacat kamenovat 🙂

  6. nov 2013

  nahodou mne sa tiez paci, ze v clanku sa Mario pokusil ziskat aj pohlad jednotlivych cirkvi. Mnohi velmi dobre vieme, ze o menstruujucich zenach sa v Biblii popisalo co to (hlavne stary zakon) a vacsina z nas aj velmi dobre vie, ze Biblia je dielo, podobne ako maliarske platno, kazdy v nom vidi nieco ine, kazdy si ho vysvetli posvojom a potom to tak aj vyzera. Ved kolko vojen sme tu mali v "neme Boha?" A tiez som ostala smutna, ze sa k tomu nechcel nik vyjadrit. Naozaj tato tema patri len medicine? Ved to nie je choroba...

  6. nov 2013

  aktuálna propaganda sex. výchovy na skolách?
  a co sa tyka pohladu cirkvi na menstruaciu, netreba len vychadzat zo SZ, kde sa zeny v case menstr. povazovali za neciste...islo o zakony, kde Boh chcel tymto zeny a muzovi chranit pred chorobami, kedze Izraeliti boli vraj dost necistotni narod a pri sexe pocas menstruacie je vacsie riziko prenosu chorob...ak ma muz zenu rad, a pozna ju, vie akceptovat aj prirodzeny cyklus v jej tele, ktory sa takto pre oboch stava darom a nie niecim neprijemnym. Kazda zena by mala menstruaciu vnimat ako zanemie, ze funguje ako ma, ze je schopna davat zivot. Hormony v tele zeny vedia narobit problemy, ale kazda zena, by sa mala snazit byt vzdy nad vecou a nenechat sa ovladat...Menstruacia je isto pozehnanie pre kazdu zenu, prijat tento pohlad znamena oslobodit sa od bolesti a PMS. Odporucam vypocut: http://www.youtube.com/watch?v=jYz6iVsCYb0

  6. nov 2013

  🙂 Tak sa zda, ze i ty dospievas pomocou MK. Sexualna vychova je kazdu dekadu ina, podla toho, kto je momentalne pri moci. Ja ako poprevratove dieta som zazila boom sexualnej vychovy, pocnuc prednaskami, konciac videami interupcie, co bolo ozaj uz cez pre 12 rocne deti.. Velmi zavisi od vychovy, vzdelania a aj sebavedomia

  6. nov 2013

  Pristup k sexualite ako takej, tym padom i k menzesu. Moja babka napr.spominala, ze ich sluzky pocas menzesu nemohli zavarat, aby sa jedlo nezkazilo.. Teraz sa da vygooglit snad vsetko text i video, no pre zaciatok sa staci len porozpravat. Radsej nech hodi muz rec so svojou priatelkou, nez to riesi s kolegynami a pod., co sa stalo raz i mne, ked sa ma kolega opytal ake je to mat menzes, bolo to ozaj cudne a aj podla mna nemiestne.

  6. nov 2013

  @31ma ja si to pamatam podobne.vystrasena na zachode.utieram sa a stale krv.no reku umrem asi.mamina mi dala taku strasne hnusnu odpornu hrubu vlozku,ze to si mam dat medzi nohy. Uz teraz,ked sa ma dcera pyta,ze naco su tie biele veci (vlozky) a na co su tie cipky (tampony),jej postupne vhodne jej veku vysvetlujem,na co tie veci sluzia a ze ju to tiez o par rokov caka. Uz som jej,ked som bola druhykrat tehotna,vysvetlovala,ako vznika babatko,ako sa dostane do bruska a z bruska. Samozrejme Vysvetlene sposobom vhodnym pre 5 rocne dieta.

  6. nov 2013

  @mariosmykal len mala poznamka na margo toho vzajomneho pochopenia 🙂 rozpravat o pochopeni sa da dlho a pekne, ale pravda je taka, ze ked pridu dni D, tak maju zeny problem vydrzat aj same so sebou, cize tazko cakat toleranciu, ustretovost, empatiu od niekoho ineho ....slovami mojho okolia, co su sami chlapi, "najhorsie je zniest sa niekedy sam som sebou a nevyfackat sa pri tom" 😉 ja preferujem usmev, prizmurenie sem tam oboch oci, malu cokinu a ked prehrmi najhorsie, podme kecat o vsetkom, aj o tych muzskych dnoch, ktorych periodu som nevypocitala za takmer 30 rokov svojho zivota, co koexistujem v muzskom kolektive roznych vyvojovych stadii 🙂

  7. nov 2013

  Chvalim prispevok....možno by som ho rozširila ako nejake školenie pre mužov "ako zvladat menštruaciu (nie svoju 🙂)" ... dalej suhlasim s ó sexualnou vychovou na školach.... Vyssie bolo spomenute že by niekto bal radšej ak by o sexualnej otazke počul prvy krat od mami... Moj nazor je taky že v punertalnom resp. predpubertalnom obdobi su deti tak nejak divno nastavene na rodičov....tiež som radšej ako pubertiačka počula tieto veci v škole ako od mami....

  10. nov 2013

  Prednáška o menštruácii..krásne to povedala 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=jH1sh7aU-mk&...
  doplňujem tvoju zbierku @mariosmykal

  20. máj 2014

  @monikamajova ona je skvelá 🙂 Najnovšie natočili aj film o menštruácii pre mladistvých: http://www.info.sk/sprava/36650/novy-dokument-m...

  21. máj 2014

Začni písať komentár...

Odošli