Používame cookies. Viac informácií tu. OK
mariosmykal
22. jan 2015
0 

Petra_isteze: Na tetovanie odporúčam počkať, kým si človek skúsi prvé zamestnanie

petra_isteze  je na Modrom koníku od roku 2011, no prvýkrát som si ju všimol mimo neho. Má dve deti, tetovacie štúdio, venuje sa pečeniu a celá rodina sú vegetariáni. "Stretli sme sa" večer na čete, ja som dával otázky a ona popri tom piekla. Prečítajte si rozhovor s ňou.

Čo robí petra_isteze takto večer o 21:00?

Pečie 😀 A varí deťom obed.

Bežne si po večeroch v kuchyni?

V kuchyni začínam pracovať vždy večer, keď deti pospia 🙂 Variť musím každý deň, keďže Šimon je vegetarián a v škôlke vege stravu nemajú.

Celá rodina ste vegetariáni?

Áno, všetci. Muž už skoro 20 rokov, ja takmer 10 a deti od narodenia.

V škôlke toto rozhodnutie rešpektujú?

Zatiaľ áno. Šimon chodí do súkromnej škôlky a tam sa dá dohodnúť. Musíme ale dodržiavať určité pravidlá kvôli hygiene. Uvidíme, aké to bude v štátnej škôlke, ale verím, že sa bude dať dohodnúť 🙂

Pravidlá pri varení doma, alebo v rámci škôlky?

V rámci škôlky. Musí mať označené dózičky menom, presný zoznam, čo má nabalené, dóza musí byť úplne uzavretá a tak.

Čiže len dohoda medzi vami a škôlkou? Žiadna official hygiena?

Úprimne, mať dieťa vegetariána je ťažké. Málokto je ochotný a schopný to rešpektovať. Nielen v škôlkach a u lekárov, ale aj v rodine. Hygiena povoľuje priniesť dieťatku jedlo v prípade, ak má lekárom určené diétne jedlo. Takže len v prípade, ak má nejaké zdravotné problémy.

Čiže v tomto prípade je to na vaše "vlastné riziko".

Ak to myslíš tak, že vege strava pre deti je riskantná, tak áno.

Je riskantná?

No z pohľadu väčšiny ľudí áno. Podľa nás samozrejme nie. Nikdy by sme neohrozili ani jedno z našich deti 🙂 Preto strave venujeme zvýšenú pozornosť a preto každý deň varím.

Čo vás k tomu viedlo? Prečo ste prestali jesť mäso?

Za muža hovoriť nebudem. Pre mňa je vege strava ľahko stráviteľná, krásne pestrá a má to aj morálny rozmer. Nechcem kŕmiť svoje telo "jedlom", ktoré musí zomrieť.

Čiže žiaden odstrašujúci zážitok zo zabíjačky? 😀

Och, to nie 😀 Ja som chvalabohu nikdy nič také neabsolvovala. Ale úprimne, domáca zabíjačka je pre mňa menej zlá ako bitúnky, hromadné chovanie kurčiat na mäso a podobne. Ale nie som ten agresívny vegetarián a nevadí mi sedieť pri stole s niekým, kto je mäso. Nech si každý papá ako uzná za vhodné 🙂

Neskúšala si to obmedziť najskôr na mäso so "známym pôvodom"? Od rodiny a podobne.

Pri deťoch?

Aj aj. Ty aj deti.

Ani nie. Keď som ja začala s vege stravou, jedla som mäso veľmi málo. V podstate iba slepačí vývar od maminy a tuniaka 😀 Takže ten "prechod" bol veľmi prirodzený. Necítim potrebu jesť mäso. A pri deťoch vôbec. Samozrejme, veľa sme študovali a zisťovali, ako je možné vychovať zdravé a spokojné vege dieťa a vyšlo to 🙂 Šimon má o pár týždňov tri roky a je to super zdravý a happy chalan. Emília má o pár dní rok a aj keby sme mäso jedli, ešte by som jej ho nedávala.

Ale sladkostí musí byť dostatok, nie? 🙂 

😀 Sladkosti. Ja radšej upečiem. Sladkosti nekupujeme, aj keď musím priznať, že Šimon miluje horalku 😀 Takže občas horalka - ale skôr je odchovaný na sušenom ovocí, orieškoch, ovocí a domácich koláčoch.

Keď som videl tvoje koláče, tak aj mne slinka stiekla.

Ďakujem. Stále sa učím, skúšam, zisťujem... Ale ľuďom chutia a to je pre mňa najdôležitejšie 🙂

Vnímam ťa hlavne cez tetovanie, piercing, pečenie a deti, a teraz už aj vege. Ešte niečo ťa tak výrazne charakterizuje?

Asi to, že som dosť "open-minded" a som veľmi akčná 🙂 Nevydržím byť chvíľku v pokoji. Neviem moc oddychovať, preto som musela opustiť svoju pôvodnú profesiu. Takmer som si uhnala burn-out.

Zdroj: Inked&Hitched

Podarilo sa ti rozbehnúť tetovacie štúdio, v pečení sa ti darí a to máš dve malé deti. Koľko hodín má tvoj deň?

Občas aj 25 🙂 Ale zase viem si nájsť čas aj na seba a leňošenie. Muž ma necháva pravidelne, vždy v nedeľu, vyspať sa, chodím raz za mesiac na pedikúru, pravidelne na kozmetiku a do kina 🙂 Keď som pracovala ako produkčná, môj deň mal snáď aj 40 hodín a nebolo to dobré.

Čiže muž výrazne pomáha?

Áno, muž je pre mňa najväčšia opora. Všetko riešime spolu. Myslím tým aj biznis, rohodnutia ohľadom deti, bývania a podobne.

Nepotrebujete si niekedy od seba oddýchnuť?

To máme zariadené tiež 🙂 On má svoju prácu, ktorej súčasťou je aj časté cestovanie do zahraničia. Vtedy nastúpim na režim "superžena" a všetko riešim sama.

Okrem toho, že si akčná, zažívaš niekedy aj presný opak, že sa ti úplne nič nechce?

Pravidelne, aj dnes. Väčšinou to trvá len pár minút, keďže mám dve deti, ktoré stále niečo potrebujú.

A čo tetovanie? Ešte sa mu venuješ?

Ja netetujem 🙂 To by nedopadlo dobre. Prevádzkujem tetovacie štúdio, v ktorom zamestnávame troch tatérov a piercing a ostatné zložitejšie modifikácie robí môj muž. Venujeme sa aj afro účesom, ktoré robí veľmi šikovná baba a ešte máme skvelú recepčnú, ktorá sa o štúdio stará. Na začiatku som to robila ja, no po rozbehnutí som spokojne odišla na materskú.

Vyzerá to tak, že "na počkanie" dokážete zmeniť celého človeka 😀

🙂 Och, keby to bolo také easy. Ale áno, zjednodušene je to tak.

Čo je na tom najťažšie?

Na menení človeka?

Na podnikaní v tejto oblasti.

Je to práca s ľuďmi a tá je ťažká v ktorejkoľvek oblasti. Takisto je potrebné starať sa o hygienu, zásobovanie, zamestnancov, administratívu a podobne. Ale naši zákazníci sú super 🙂 Aj keď občas sa nájde výnimka, ale nás táto práca teší. Máme to radi. Okrem "biznisu" robíme aj osvetu medzi ľuďmi, akcie, premietania, diskusie, párty. Je to s mužom naša vášeň. Tetovanie a všetky ostatné "body mods" ľúbime.

Stačí sa na vás pozrieť a hneď to vidieť 🙂

🙂 Tak stále je kam sa posúvať.

Zdroj: archív Body Gallery

Ako sa malo tvoje tetovanie počas tehotenstva? Nezničilo sa?

Nie nie, koža je zázračný orgán, vydrží neuveriteľne veľa.

Nebodaj to je blud, že natiahnutím kože a spätným "scvrknutím" sa tetovanie pokazí?

Ono záleží, na akom mieste je. Ak má baba potetované bruško a počas tehotenstva sa jej spravia strie - samozrejme kvalitu tetovania to môže ovplyvniť. Takisto, ako keď začnú chalani veľa cvičiť alebo rýchlo vyrastú. Ale nejaké zásadne poškodenia tam nie sú. Horšie je to napríklad s dierkou po piercingu v pupku. Po vybratí ostane dierka a tá ak zarastie, ostane jazva a tá sa zväčšovaním bruška rozťahuje. To sa dáva "dokopy" roky.

V akom veku je už "ok" dať sa potetovať?

Tetovanie je na Slovensku legálne od 18 rokov. My však odporúčame počkať aspoň do 21, respektíve kým si človek skúsi prvé zamestnanie. Hovorí sa, že deti voči svojim rodičom rebelujú, aspoň čo sa týka tetovania.

Kedy to dovolíš svojím deťom?

Snáď to nebude potrebné dovoľovať alebo zakazovať 🙂 Ja som sa dala prvýkrát potetovať, keď som mala 15 a nebol to dobrý nápad.

A prečo tetovanie až po prvom zamestnaní?

Na Slovensku zamestnávatelia tetovanie stále úplne neakceptujú. Už sa to zlepšuje, ale stále to nie je nič moc. V službách sú kerky takmer neprípustné. Pre mňa je to nepochopiteľné, lebo v Nemecku vás pokojne v banke obslúži chalan s dredmi, piercingami a kerkami.

Okrem tetovacieho salóna sa však venuješ aj pečeniu. Obom úspešne. Čo je ten správny recept na úspech?

To je ťažká otázka. Podľa mňa kľúčom je dobre si všetko zrátať, nerobiť unáhlené rozhodnutia, mať parťáka, keďže nie každý vie všetko, trošku šťastia a pracovitosť. A niekedy treba proste riskovať a využiť príležitosť či dieru na trhu.

A čo neúspechy?

Neúspechy podľa mňa prichádzajú spolu s úspechmi. Samozrejme, nie všetko, čo si predstavujem, sa podarí. Aj v štúdiu, aj v pečení. Ale niečo zásadné sa zatiaľ nestalo.

Ako si sa dostala ku komerčnému pečeniu? Nestačil jeden biznis úspech v tetovaní?

Odkedy som na materskej, štúdio riešim iba z domu. Sú to hlavne administratívne veci, personálne, objednávky, účtovníctvo a tak. Chýbalo mi niečo akčné a pečenie mi to umožňuje. Ono je to také polokomerčné pečenie, keďže zatiaľ na ňom nezarábam. Za "zisky" si zariaďujem kuchyňu, nakupujem vychytávky, absolvujem kurzy.

Zdroj: archív Little beans bakery

Piekla si aj pred materskou?

Áno, ale len pre nás a rodinu. Varila som, lebo to milujem. Hostiť ľudí je môj koníček, vždy keď máme návštevu, chystám kompletné menu a veľmi sa na tom vybláznim. Som šťastná, keď u nás doma ľuďom chutí a cítia sa u nás dobre.

Ono je to s tým vegetariánstvom asi aj trochu prepojené, že? Doma si varí väčšie percento vegetariánov ako "mäsožravcov". Či nie je to tak?

Myslím si, že áno. Branko chodí do práce, každý deň potrebuje obedovať a reštauračné "menučko" na vegetariánov príliš nemyslí a obedovať celý týždeň zlé rizoto alebo pizzu, tak to by som nedopustila 🙂 Už keď sme sa zoznámili, tak som varila. Domáce jedlo je podľa mňa super dôležité, hlavne kvôli energii, ktorú do neho človek vkladá. A je jedno, či je s mäsom alebo vegetariánske.

A čo koník? Prečo si sa naň zaregistrovala a prečo si ostala?

Zaregistrovala som sa, keď som prvýkrát otehotnela a zisťovala som tu vlastne všetko. V tom čase neboli tehotné žiadne moje kamošky, tak to bol pre mňa zdroj informácií a tiež ho používam ako archív. A nakupujem na ňom deťom oblečko. Aj keď sa mi väčšina mojich známych smeje, ja koníka ľúbim 🙂

Niet sa čomu smiať. Stačí si nájsť vlastný kútik 🙂

Asi hej 🙂 Aj keď je to sociálna sieť ako každá iná, takže občas sa človek musí postaviť "hejterom". Ale zase som tu "spoznala" kopec super mamín 🙂

Stretávate sa aj naživo?

Nie, ale párkrát sa mi stalo, že sa mi prihovorila "cudzia" kočka, že jéééj, ja ťa poznám z koňa. To sú veľmi milé stretnutia.

To mám rád aj ja 😀

Moja mamina sa na tom strašne baví, lebo maminy z koníka sú úplne iní ľudia ako tí zo štúdia. A keď občas stretneme "pankáča" a občas maminu s detičkami, tak je to veľmi milé. Ja mám ľudí veľmi rada 🙂

Prečítajte si aj predošlé rozhovory:

 • decode: Veľakrát nám to všetkým udiera poriadne na mozog (Prečítať tu)
 • tina1982: Myslela som si, že OMG je značka tehotenského testu (Prečítať tu)
 • janana1612: Každý človek má na vec iný názor a nedá sa vyhnúť konfliktom (Prečítať tu)
 • ​​gaja: Myslím si, že postupne bude na koníku aj viac starých rodičov (Prečítať tu)
 • 30lenka: Keď sa ráno obliekam, nezabudnem si obliecť aj náladu (Prečítať tu)

#rozhovor

  perfektné 🙂 aké úžasné životy sa skrývajú za jedným nickom 🙂

  22. jan 2015

  Jjjeeej dva krat som bola v salone kde robi/robila peťka 🙂 ide z nej uzasna charizma! Drzim prsty!

  22. jan 2015

  Tak tento rozhovor by som prijala aj dlhsiii..bavil ma velmi! 🙂

  22. jan 2015

  super rozhovor, držim palce Petke jej detom a mužičkovi 🙂

  22. jan 2015

  Super clanok a charizmaticka osobka 😉 tesim sa uz na tortu 😉

  22. jan 2015

  super rozhovor 🙂

  22. jan 2015

  Najlepší rozhovor zatiaľ. Peťka nám všetkým má čo ponúknuť 🙂

  22. jan 2015

  skvelá ženská

  22. jan 2015

  Obdivujem a dakujem za tento super rozhovor. Poz. Moje 1 tatto bolo u teba v studiu skoro pred 5 rokom 😉

  22. jan 2015

  🙂 Ty kks, ani s jedným sa neviem stotožniť- tetovania nemám, pečiem len keď ma situácia donúti a bez mäsa by som nechcela žiť 😀 Ale sme rôzni a to akceptujem 🙂

  22. jan 2015

  velmi dobre sa to čítalo
  @svetllana krásna profilovka

  22. jan 2015

  turbo žena a zároveň tipujem, že detičky namajú problém so spánkom, inak sci-fi 🙂

  22. jan 2015

  Veľmi krásny rozhovor.palec hore !

  22. jan 2015

  @petra_isteze aj ked badam niekolko rozdielov, myslenie mame takmer 100% rovnake, fandim ti a prajem vela uspechov! cla rodinka mate nase sympatie 🙂 pozdravujeme z KE

  22. jan 2015

  jééj, krásny rozhovor🙂
  Dakujem a som rada že som aspon takto spoznala @petra_isteze

  22. jan 2015

  na tento rozhovor som sa tešila, odkedy si mi spomenul, s kým bude 🙂 A oplatilo sa, veľmi, veľmi príjemný rozhovor 🙂

  22. jan 2015

  @petra_isteze ja neviem najst na teba vystiznejsie slovo ako SUPERZENA ;) si krasna, talentovana, ludska, energicka, a taka INA ♥ a to na tebe milujem! Sledujem tvoj blog tu aj na FB a neskutocne ma bavi! A zato, ze toto vsetko stihas a popri tom si skvela mama - co vidno na ockach tvojich deticiek, mas moj obdiv... klobuk dole Peti ;) ide s teba neopisatelna energia, bodaj by bolo viac takych ludi ako si ty! NECHSA TI DARI 🙂

  24. jan 2015
  1. apr 2015

  veľmi milá, úžasná žienka, rozhovor s nou potešil 🙂

  29. jan 2016