Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
19. feb 2019
1350 

"Keby vplyv kultúry a pôrodníctva nevzal ženám silu rodiť, nemuseli by sme hypnoporod učiť," hovorí Hana Rollová

    "Práve čítam knižku o hypnopôrode. Téma prirodzených pôrodov, nielen hypnopôrodu, ma veľmi zaujíma. Myslím, že každá zdravá žena je schopná priviesť na svet svoje bábätko prirodzene a hladko. Dogmu, ktorá je v mnohých ženách zakotvená, že pôrod musí bolieť a že je to vec, ktorú musí nejako pretrpieť s pomocou rôznych liekov, ja odmietam. Už pred otehotnením som si sama pre seba hovorila, že to predsa musí ísť aj inak, než ako to popisuje okolie a že ja budem mať svoj vlastný pôrod krásny. Naozaj pevne dúfam, že to zvládnem, čakám svoje prvé bábätko," zveruje sa v diskusii používateľka Modrého koníka.

    Náhľad a prežívanie pôrodu je naprieč rôznymi kultúrami odlišné. Niekde ženy rodia prirodzene, takmer bezbolestne úplne automaticky, zatiaľ čo napríklad u nás, je pôrod vnímaný ako veľmi bolestivý a často aj ako hodiny utrpenia, ktoré žena musí prežiť, než bude môcť držať v náručí svoje bábätko. V skutočnosti to tak ale byť nemusí. Skoro každá žena, ktorá rodí vaginálne, môže prežiť bezbolestný a radostný pôrod (niektoré metódy hypnopôrodu možno využiť aj pri cisárskom reze). Reč je o hypnopôrode. Ako taký pôrod prebieha? A ako sa na neho žena pripravuje? Viac sa dozviete v dnešnom článku.

Čo je to hypnopôrod?

    Niektoré ženy sa s týmto pojmom už stretli, niektoré ho prežili v praxi a niektoré nevedia, čo si pod týmto názvom predstaviť. Hypnopôrod = pôrod v hypnóze? Nie tak celkom, aj keď niekedy sa ženy môžu hypnotickému stavu veľmi priblížiť.

"Hypnopôrod využíva takzvanú hlbokú relaxáciu, v ktorej sa mamičky učia uvoľniť si telo aj myseľ, zbaviť sa strachov a blokov a nastaviť sa na pozitívne scenár pôrodu tak, aby počas príchodu bábätka na svet telo i myseľ pracovali v prospech všetkých tých úžasných procesov, ktoré zabezpečujú pohodový priebeh pôrodu," hovorí Hana Rollová, lektorka kurzov hypnopôrodu.

Tlak spoločnosti

    Spoločnosť a skúsenosti našich mamičiek a babičiek formujú naše vlastné predstavy a očakávania o pôrode. Vo všeobecnosti nie sú príliš pozitívne. Dočítate sa o niekoľkohodinových pôrodoch, niekedy aj viacdenných, o veľkých bolestiach a tak ďalej. Z toho si potom nastávajúca mamička logicky vyvodí, že to nebude nič príjemné, čo je škoda. To, aký pôrod bude, z veľkej časti ovplyvňuje aj to, ako k nemu rodička pristupuje. Už dopredu viete, že to bude bolieť? Pravdepodobne to tak nakoniec aj bude.

"Z vlastnej skúsenosti viem, že naše nastavenie je naozaj podstatné. Častokrát bolesť cítime, pretože ju očakávame a keď toto nastavenie zmeníme, zmení sa aj to, ako sa budeme pri pôrode cítiť. Napríklad ja, vďaka tomu, ani jeden moment z môjho druhého pôrodu nemôžem označiť ako bolestivý, cítila som len ťahanie, tlak a silu. Keby vplyv kultúry a pôrodníctva nevzal ženám silu rodiť, nemuseli by sme sa túto metódu vôbec učiť. Avšak kvôli našim presvedčeniam a prostrediu, v akom ženy rodia, majú mnohé mamičky problém sa do tohto stavu počas pôrodu dostať. Príprava metódou hypnopôrodu pomáha nájsť dôveru v seba, svoje telo i dieťatko a pozitívne vytrénovať telo i myseľ, aby mohol pôrod prebehnúť prirodzene a hladko a bol nádherným zážitkom pre rodičov i dieťatko," vysvetľuje Hana Rollová.

Cítite, že je hypnopôrod to pravé pre vás?

    Ak sa rozhodnete, že by ste chcela zažiť prirodzený a krásny pôrod, možno bude hypnopôrod správna voľba. Nebude to ale len tak, budete sa musieť dlhší čas pripravovať a pracovať sama na sebe, aby ste v deň D dokázala správne pracovať so svojím telom aj mysľou.

"Záleží naozaj na každej žene (rodičoch), ako sa na príchod bábätka budú pripravovať a aké majú pôrodné želania. Hypnopôrod určite nie je jediný spôsob prípravy na príchod dieťatka, ale nepoznám lepšie spojenie fyzickej a mentálnej prípravy, ktoré ladia s tým, ako nám to príroda zariadila," dodáva Hana Rollová.

Je to pre každú ženu?

    Metóda hypnoporodu pracuje s dýchaním, relaxáciou, vizualizáciami a afirmáciami, všetko sa musíte naučiť a precvičovať. Niektoré ženy si však nedokážu natoľko vytvárať predstavy, aby sa dostali do stavu hlbokej relaxácie. Ani v tomto prípade nie je kurz hypnopôrodu na škodu. Aj tak sa naučí relaxovať a aj toto môže napomôcť k plynulejšiemu priebehu pôrodu, pretože bude žena viac uvoľnená.

"Určite to funguje, ale záleží na množstve vecí. Ale to najdôležitejšie je, že sa človek musí psychicky zrovnať. Vyriešiť si všetky svoje strachy. A tiež by som povedala, že veľa žien je psychicky labilných aj v normálnom živote a tým to potom ide horšie. A niekto iný je zase taký pragmatik, že sa jednoducho nedokáže uvoľniť. U mňa to bola celkom dlhá cesta postupných zmien,"  napísala svoj názor a skúsenosť jedna používateľka do diskusie.

Ako a kde sa na hypnopôrod pripraviť

    Na výber máte z dvoch možností. Buď môžete absolvovať kurz hypnopôrodu alebo si kúpiť knižky, ktoré sa tejto téme venujú a naštudovať si ich. V oboch prípadoch je nutné potom, trénovať doma.

"Ak sa rozhodnete pre hypnopôrod, je dobré absolvovať niektorý z kurzov, alebo si naštudovať metódu z knižiek. Niekomu to stačí, ale mnohí si to potrebujú zažiť na kurze, kde sa môžu dozvedieť viac, poradiť sa a mnohé veci prediskutovať. Samozrejme, je potrebné ďalej trénovať doma až do pôrodu. My to naše klientky učíme na dvojdňovom intenzívnom kurze. Je potrebné precvičovať rôzne spôsoby dýchania a relaxačné techniky, aby ste sa naučili maximálne uvoľniť telo. Keď sú svaly uvoľnené, lepšie sa im pracuje a nevzniká odpor a teda ani bolesť.

Tieto techniky sú nápomocné v závere tehotenstva a dôležité pri príchode bábätka na svet. Ďalej je potrebné počúvať relaxácie a afirmácie a vizualizovať si to, čo chcete. Tým si vytvoríte pozitívne očakávania, budete sa na pôrod tešiť a zostanete pokojná, vďaka čomu pri pôrode vaše telo vyplaví vysoké dávky pôrodných hormónov, ktoré tiež pôsobia ako prirodzené anestetikum. Naučíte sa dokonale poznať svoje telo a rozumieť priebehu pôrodu tak, ako nám to zariadila príroda.

Počas pôrodu sú ,hypnomaminky' pri plnom vedomí, ale v stave príjemného uvoľnenia. Keď totiž žena rodí prirodzene, dostáva sa pod vplyvom pôrodných hormónov do zmeneného stavu vedomia (teda prirodzene sa dostáva do stavu hypnózy - autohypnózy) a v tomto stave dokáže porodiť bábätko bezpečne, ľahko a väčšinou aj bezbolestne," približuje Hana Rollová.

    Do diskusie napísala nastávajúca mamička, že je z kurzu hypnopôrodu nadšená:

"Mňa pôrod ešte len čaká, ale s priateľom sme na kurze hypnopôrodu boli minulý víkend a bolo to super. Určite to nie sú vyhodené peniaze, ani strata času. Odporúča sa navštíviť kurz medzi 20-34 tt. Robia sa tam rôzne relaxácie, tak aby ich potom mamička stihla nacvičovať aj doma pred pôrodom. A ja som teda ukľudnená na maximum. Pôrodu sa nebojím, naopak sa na neho hrozne teším. Takže za mňa kurz určite áno."

Možno hypnopôrod prežiť v každej pôrodnici?

    Väčšina mamičiek sa snaží vybrať si pre pôrod pôrodnicu, ktorá jej bude vyhovovať svojim prístupom a bude rešpektovať jej pôrodný plán. Nemenej dôležitá je aj vzdialenosť pôrodnice, kde chce žena rodiť. Je potrebné teda pri výbere zohľadniť viac kritérií a podľa toho sa rozhodnúť. Hypnopôrod je hlavne o nastavení samotnej rodičky, teda možno povedať, že je ho možné prežiť v každej pôrodnici. K tejto téme Hana Rollová dodáva:

"Pre hladký priebeh pôrodu je dôležité bezpečné a podporujúce prostredie. To, aké to bude konkrétne miesto, je veľmi individuálne. Závisí to na každej žene, ako sa v danom prostredí a s danými ľuďmi bude cítiť.

Nebála by som sa v tomto rozhodovať podľa svojho vnútorného pocitu. Hypnopôrod je predovšetkým o navrátení pôrodnej skúsenosti mamičke (respektíve rodičom). Tak, ako každý pôrod je individuálny, pretože každá žena a každé bábätko je iné, tak ani hypnopôrod nemá iba jeden scenár. Podstatné je, aby osoby, ktoré budú pri vašom pôrode, rešpektovali vaše konkrétne priania a rozhodnutia, pretože ste to vy, kto rodí.

Veľmi často idú mamičky z našich kurzov do pôrodnice až na záver a tak naladené na seba a bábätko, že ich už nič nerozhodí. Majú príchod bábätka na svet vo svojich rukách a mnohé porodia tak rýchlo a ľahko, že personál nemá žiadny dôvod a ani príležitosť do priebehu pôrodu zasiahnuť. Pritom ani nemusí vedieť, že sa mamička pripravovala metódou hypnopôrodu. Ak je však nutné, aby mamička zotrvávala v pôrodnici dlhšiu dobu pred samotným pôrodom a nie v úplne ideálnych podmienkach, pomôžu jej hypnopôrodné techniky naladiť sa späť na svoje telo a zostať pokojná a uvoľnená, aby stres zbytočne pôrod nekomplikoval."

Úloha partnera pri pôrode

    Hypnopôrodná príprava nie je len pre nastávajúce mamičky, kurz je prospešný aj pre nastávajúcich oteckov.

"Na našich kurzoch sú okrem mamičiek i páry. Máme radosť, keď vidíme oteckov, ktorí sa rozhodli prípravu absolvovať so svojimi partnerkami. V dnešnej dobe je často tlak na mužov, aby boli pri pôrode. Mnohí nevedia, čo sa od nich vlastne očakáva, alebo ako môžu byť svojej manželke/partnerke nápomocní. Na kurze sa budúci otecko dozvie veľa dôležitých informácií. Zistí, že môžu byť tohto procesu súčasťou a naučia sa, ako byť oporou a podporou pre svoju partnerku. Je úžasné, keď sú v tom partneri spolu a tiež pre oteckov sa tak narodenia dieťatka stáva výnimočnou skúsenosťou, ktorá spája novo vzniknutú rodinu," vysvetľuje Hana Rollová.

    Svoju skúsenosť zdieľala jedna mamička v diskusii: "Na kurze sa preberá všetko a je to dosť otvorené aj pre diskusiu. Riešili sme, čoho sa kto bojí a čo by si kto prial pri pôrode, aké sú výhody a nevýhody rôznych zásahov do pôrodu, čo pri pôrode môže robiť partner. Hlavne partner si o tom urobil nejakú predstavu a teraz vie, do čoho ide a že môže byť v pokoji. "

Hypnopôrod versus klasický pôrod

    Rozdiel medzi klasickým pôrodom a hypnopôrodom opisuje pôrodná asistentka Kristina Neubertová Zemánková, ktorá má vďaka svojej praxi skúsenosti s oboma druhmi pôrodov:

"Keď žena rodí bez strachu a uvoľnená, sú pôrody skôr rýchle, jednoduché a po pôrode má žena často veľa sily, ako by ani nerodila. V priebehu pôrodu je žena pokojná a má krásny uvoľnený výraz v tvári, častokrát sa aj usmieva, je duchom neprítomná, je v ,inom svete,' pôrod si užíva. Myslím, že pre sprevádzajúceho muža je úžasné vidieť, akú má jeho žena silu, ako jej to ide.

Na rozdiel od medicínsky vedeného pôrodu, kedy je žena často zúfalá a zahltená intenzitou pôrodného procesu, takýto pohľad mužom môže pôsobiť značné starosti a stres. Po medicínsky vedenom pôrode sa žena mnohokrát cíti vyžmýkaná, bez sily a je rada, že to prežila. Niektoré ženy dokonca hovoria o tom, že sa cítia akoby znásilnené systémom, niekedy aj ponížené, pretože stratili nad situáciou kontrolu, často nevedeli, prečo sa deje ktorý medicínsky zásah, nevedeli, čo za lieky dostávajú, často potom rezignujú a nechajú o svojom tele rozhodovať zdravotníkov, čo sebavedomiu neprispieva. Po vedomom pôrode sa naopak cítia veľmi posilnené ako ženy i ako matky, majú lepší štart a väčšie sebavedomie. Bonding sa podľa mňa veľmi nelíši."

Hypnopôrod možno zažiť aj bez prípravy

    "Osobne si myslím, že hypnopôrod je v súčasnej dobe módna záležitosť, ktorá určitými technikami navracia ženu k pôvodnej prirodzenosti pôrodu a to je dobre. Hypnopôrod odporúčam. Zažila som ale niekoľko pôrodov, kedy ženy používali techniky hypnopôrodu a napriek tomu cítili bolesť, myslím, že bezbolestný pôrod nie je ani tak o technikách, ktoré samy o sebe človeka nespasia, ale o dôvere v pôrod ako taký. Ide o to, ako to má žena zrovnané v hlave. Najradšej asistujem pri pôrodoch žien, ktoré sú samy so sebou a svojím ženstvom zrovnané, ktoré veria, že ženy rodia, čo svet svetom stojí a že porodiť dieťa je rovnako normálne ako dýchať alebo tráviť, že telo vie, ako na to. Ženy, ktoré nepochybujú o svojej schopnosti rodiť, rodia krásne ľahko a mnohokrát bezbolestne. Takéto pôrody sú radosťou a oslavou ženskosti a príchodu nového človeka na svet," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Relaxácia, vizualizácia, afirmácie... Čo najviac pomáha?

    Kurz hypnopôrodu dá žene návod, ale nie je to dogma. Každá nastávajúca mamička si bude musieť nájsť svoju vlastnú cestu, ktorá jej bude vyhovovať.

"Ja som pri samotnom pôrode hudbu ani žiadne nahrávky nepočúvala. Inak ale radšej volím vlastné meditácie a vlastné vizualizácie, pri ktorých je určite potrebné zapracovať hlavne na tom, aby sa stali naozaj prežité, aby sa do toho stavu potom bola schopná žena dostať aj v cudzom prostredí a nehľadiac na okolie. Rada som používala meditáciu na svetelný tunel, rozvíjajúci sa kvet a vizualizáciu bábätka práve porodeného, ako ho držím na prsiach a som šťastná a vďačná. Príde mi, že hlavné je nájsť si meditácie, ktoré budú vyhovovať konkrétnej žene, ktoré jej naozaj umožnia sa do zmeneného stavu ponoriť. A tie potom zdokonaľovať. Hudba môže byť akákoľvek meditačná, ktorá sa žene páči a aj tie afirmácie si koniec koncov môže zostaviť a nahrať sama. Základom je podľa mňa obyčajná meditácia, napríklad, keď leží žena večer v posteli pred zaspaním. Úplné uvoľnenie tela a pokoj mysle. Keď natrénuje takéto telesné i duševné uvoľnenie, išla by som do vizualizácie bábätka akýmkoľvek spôsobom, ktorý si nájde. Môže nechať svoju fantáziu plynúť, predstavovať si čokoľvek. Až bude vedieť byť v týchto spontánnych vizualizáciách, môže nahodiť vizualizácie konkrétne," radí jedna mamička v diskusii, ktorá prežila svoj krásny hypnopôrod.

    "Myslím, že ženám najviac pomáha, keď veria, že pôrod zvládnu, keď veria sebe a bábätku, keď sa jednoducho neboja a uvoľnia sa. Všetky hypnopôrodné techniky v podstate smerujú k docieleniu väčšieho uvoľnenia (relaxácie, vizualizácie) a väčšej sebadôvere (afirmácie, autosugescie). Ako kľúčové, aby sa žena mohla uvoľniť, je pocit bezpečia a aby sa žena necítila pozorovaná a vyrušovaná, skrátka, aby mala na pôrod pokoj. Žena sa potrebuje pri pôrode preladiť na úplne inú, než bdelú, hladinu vedomia, potrebuje byť trochu, mimo a v tom ju nesmie nič rušiť, inak sa pôrod preťahuje a je bolestivý. Podmienky, ktoré optimálne podporujú bezbolestný pôrod sú rovnaké ako podmienky potrebné k sexuálnym aktivitám, teda predovšetkým teplo, ticho a tma. Takže to, čo najviac pomáha, je nerušiť a veriť, že to žena zvládne. Veľmi účinne tlmí bolesť pokojné, pomalé dýchanie a vedomá snaha sa uvoľniť," dodáva Kristina Neubertová Zemánková.

Pozitíva hypnopôrodu

    "Pozitíva vidím hlavne v tom, že sa budúca mamička, ktorá si osvojí techniky hypnopôrodu, napojí na svoje telo a svoje bábätko. Svojmu telu i dieťatku dôveruje, je pozitívne nastavená a teší sa na pôrod. Vďaka hypnopôrodnej príprave, ktorá spočíva vo vytrénovaní si tela i mysle, sa dokáže počas príchodu bábätka na svet sústrediť plne na seba a zostať úplne pokojná, vďaka čomu si telo dokáže vytvoriť obrovské dávky našich vlastných pôrodných hormónov, potrebných pre hladký a pohodový priebeh pôrodu. A ak by ju niečo vyrušilo, pozná spôsoby, ako sa dostať späť do stavu, v ktorom jej telo i myseľ pracuje v prospech tohto procesu. Pritom však nie je, mimo, môže komunikovať, rozhodovať sa, svoj pôrod má plne pod kontrolou.

Mnoho žien práve vďaka technikám hypnopôrodu zažije rýchly, ľahký, bezbolestný, liečivý, posilňujúci, až extatický pôrod. Ďalšou obrovskou výhodou je, že žena je po takomto pôrode v hormonálnej rovnováhe, je plná energie, často v úžase z tohto zázraku narodenia. To jej dodáva množstvo sebavedomia do novej role byť mamou. Dokáže sa od prvej chvíle plne starať o bábätko, byť s ním v nerušenom kontakte, čo napomáha vytváraniu vzťahovej väzby a bezproblémovému dojčenie. Po týchto prirodzených a pokojných pôrodoch sú aj bábätka väčšinou pokojné a spokojné," hovorí Hana Rollová.

A aké vidí negatíva?

    "Nech premýšľam akokoľvek, negatíva napísať neviem. Hypnopôrodná príprava je pre nastávajúce mamičky príjemná a relaxačná, nemá žiadna negatíva. Možno niektorým môže trvať dlhšie, než sa naučia naozaj hlboko relaxovať, pretože pri dnešnom životnom štýle to mnohí z nás nevedia, ale kto trénuje, dostane sa do toho. Tiež sa môže stať, že napriek príprave a očakávaniu toho ideálneho scenára sa vyskytnú počas pôrodu okolnosti, kedy je potrebné robiť kompromisy. Tu je však tiež výhodou, keď mamička trénovala hypnopôrodné techniky, pretože jej pomôžu, aby neprepadla stresu a dokázala sa pokojne a rozvážne rozhodovať. "

Ako sa tešiť na druhý pôrod a nastaviť sa na bezbolestný pôrod po predchádzajúcej zlej skúsenosti?

    Každá žena si v sebe nesie predchádzajúce skúsenosti. Niekedy sú to potrebné komplikované pôrody s množstvom medicínskych zásahov alebo akútne cisárske rezy. Prirodzene sa potom bojí ďalšieho pôrodu.

"Ako sa nastaviť pozitívne pri ďalšom tehotenstve? Máte zrejme obavy, že aj keď sa budete pripravovať rovnako ako prvýkrát, tak to nepomôže. Hypnopôrodné techniky vám nemôžu zaručiť, že bude všetko na sto percent ideálne, pretože každé tehotenstvo je iné a každý pôrod je iný. Je to proces, kde hrá rolu mnoho faktorov. Avšak môžu vám rozhodne pomôcť. Jednak pripraviť sa fyzicky (dýchaním a relaxačnými cvičeniami) a mentálne (spracovať obavy, ktoré máte a nájsť dôveru v seba a v to, že to tentoraz bude inak)," radí Hana Rollová. Keď má totiž žena strach, tak dochádza k uvoľňovaniu hormónu adrenalínu a telo nemôže efektívne spolupracovať a pôrod sa tak môže predĺžiť alebo zastaviť. Je dôležité si svoje strachy a obavy spracovať a snažiť sa od nich oslobodiť.

Hana Rollová ďalej dodáva: "Rozhodne odporúčam si napísať pôrodný plán, kde si ujasníte a spíšete, čo pri pôrode chcete a čo nie (napríklad aj tie nechcené úkony, ktoré ste zažila pri prvom pôrode). Všetko je o ľuďoch, na tom to celé stojí aj padá. Keď budete mať spísaný pôrodný plán, venujte čas a energiu výbere miesta pre pôrod. Je to veľmi individuálne, hľadajte takého lekára a zariadenie, kde budú vaše priania akceptovať a rešpektovať a kde si budete vedieť predstaviť, že tam privediete dieťatko na svet. Tiež je dobré, ak máte sprevádzajúcu osobu, ktorá bude počas samotného pôrodu vaše priania personálu pripomínať, aby ste sa mohli plne sústrediť na pôrod."

A aké sú skúsenosti mamičiek z Modrého koníka?

  • "Hypnopôrod ma úplne nadchol. Keď som začala túžiť po prirodzenom pôrode, tak som si zaobstarala knižku Hypnoporod a tá ma veľmi nakopla a dodala dôveru v schopnosť porodiť ,sama.' Bolesti sa mi síce nepodarilo spracovať tak, ako by som si priala, ale viem, že som nebola úplne dôsledná v trénovaní relaxácie. Ale afirmácie a vizualizácie mi pomohli k rýchlemu a hladkému priebehu úplne prirodzeného pôrodu bez liekov a zásahu lekárov. Rodila som svojim tempom, podľa svojich pocitov, v prítomnosti duly a manžela, syna sme nedali z ruky a pár hodín po pôrode už sme boli zase doma. Bola to nádhera a to som prvý pôrod rozdýchávala dva roky."
  • "Edgar sa narodil spontánne v 42 + 0 tt s váhou 4 130 g. Vďaka relaxáciam som necítila žiadnu bolesť a vlastne ani neverila, že rodím. O 13. hodine, už pred pôrodnicou, som zneistela, že nás pošlú domov, že o nič nejde. O 14:05 sa Edgar narodil. Vďaka stop stavu sa narodil síce na príjme, takže bez súkromia, ale so slúchadlami na ušiach som rovnako o nikom nevedela. Ponorená do seba som vôbec nevnímala žiadnu bolesť, takže to vlastne nebolelo. Rodila som v pozícii na boku a bez nástrihu. Bolo to krásne, rýchle, neuveriteľné. A relaxácie hypnopôrodu naozaj fungujú. Keď sme vyrazili, tak som si ich pustila a prebrala sa pred inou pôrodnicou, než kam sme mali ísť. Zle sme sa s manželom pochopili. Chápete to, ja som bola úplne vypnutá, ponorená do seba. Keď som precitla a vystresovala sa, že sme inde, tak zrazu vlny začali bolieť. Tak rýchlo zase slúchadlá, otočili sme auto a išli do správnej pôrodnice. Relaxáciu som ocenila aj v druhej dobe pôrodnej, kedy som jedným uchom počúvala moju PA a druhým bola napojená na skvelú hudbu, pri ktorej som si zvykla zaspávať. Síce boli niektoré veci inak, než som si predstavovala, ale hypnopôrod naozaj funguje a moc mi pomohol zažiť krásny, bezbolestný pôrod."
  • "Čítala som knihu a veľmi mi pomohla. Úplne hladký pôrod som teda nemala, ale prvých šesť hodín som zvládala v pohode a pokoji, kým neprišli krížové bolesti. Nechala som sa rozhodiť z rytmu (na ďalších šesť hodín, kedy som sa nedokázala otvoriť o tie posledné dva centimetre), ale ku koncu som sa zase nejako upokojila a skúsila to znova, jednoducho sa nebrániť a prijímať a nakoniec to išlo. Vzorovo som síce nerodila, ale kniha mi pomohla to lepšie zvládať. Som zvedavá, ako to dám na druhýkrát."

"Vďaka hypnopôrodným technikám som našla dôveru v seba a v to, že je moje telo na prirodzený pôrod stavané a dokáže porodiť bábätko ľahko a pokojne. Som neskutočne vďačná za tento zážitok a prajem každej žene, aby mala nádherný a posilňujúci pôrod. A nebojte sa, dá sa to. Aj po nepríjemných skúsenostiach z prvého pôrodu. Naozaj to nie je jedno ani pre nás, ani pre detičky, akým spôsobom rodíme," uzatvára Hana Rollová.

Nájde sa tu mamička, ktorá prežila hypnopôrod? Podeľte sa so svojou skúsenosťou dole do komentárov a možno tak povzbudíte ostatné mamičky na ich ceste za krásnym a prirodzeným pôrodom.

zdroj:

jemnezrozeni.cz

babyweb.cz

strom-zivota.net

Nezabudnite, že ak máte akékoľvek otázky o hypnopôrode, je tu naša anonymná poradňa 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/category/poradn...

19. feb 2019

Myslím, že každá zdravá žena je schopná priviesť na svet svoje bábätko prirodzene a hladko - najvacsia somarina ako citam !!!! hej kazda zdrava zena bla bla , hlavne ked dieta je zaseknute, alebo otocene tak som zvedava ako ta zdrava zena v ytlaci pls kto to napisal fajna slepka ;)

19. feb 2019

Neviem, no, urcite zelam vsetkym zenam lahky rychly porod bez komplikacii ale poprosim nevyuzivat informacie len ucelne a vo svoj prospech...a uz vobec uvadzat minulost ako priklad toho ze zeny rodili same a "bez problemov". ved v minulosti zeny po obzvlast komplikovanych porodoch aj umierali, nedajboze deticky...ako citit sa pri porode fajn a vyrovnana je super a urcite sa to da dosiahnut ale urcita davka respektu a opatrnosti voci tak narocnemu aktu je tiez na mieste...kadpodane zaujimave citanie...

19. feb 2019

@monika15 S tym bohuzial musim suhlasit. Dve moje zname jedna zdrava ako repa a obom sa bohuzial zaseklo dieta a bolo to dost komplikovane. Dieta jednej skoro neprezilo. Ono je dobre sa pripravit pozitivne na vsetko aj to dychanie je dobra vec ale ked to nepojde ja prijmem aj epiduralku a samozrejme sa budem riadit pokynami lekarov. A je to pravda v minulosti vela krat zeny umierali pri porode takze aj take uzasne to nebolo...

19. feb 2019

To, že sa vyskytujú komplikácie pri niektorých pôrodoch, ešte neznamená, že ostané ženy nemôžu porodiť ľahko a bezbolestne. Ja som mala takú väčšinu pôrodu, hneď po tom čo mi do pôrodu prestal kafrať lekár, čo som ho počas pôrodu vyhodila. Rodila som celých 6 min., zmenený stav vedomia počas pôrodu potvrdzujem,bola to veľmi silná transformačná skúsenosť.

19. feb 2019

Pani lektorka hypnopôrodu má aké vzdelanie a kvalifikáciu? Žeby ďalšia Ing. ?

19. feb 2019

@meredith83 aj teraz unieraju zeny aj deti 😉 problem je ze vela komplikácii vznikne vfaka polohe a stresu lei porode to ke viac ako polovica komplikácií,to mi vravela porodnicka,a jej novsia kolegyna ani nedovolí aby baby rodili na koze...

19. feb 2019

@sonicka19983ne co vraveli stare babice tak ze na zene bolo vidno hned ci porodi,ci nie,ze tak jedna z 20misela ísť do spitalu inak zeny eodili deti vela a aj za sebou po roku.. a byt babicou zena sa tak musela narldit ze ro vedela doktori neboli... umierali deti po porodoch v zime napr alebo.pri chorobách na matriku sa slo.do.mesiaca,ked bola zena slabo zivena mala.slabu krv vtedy.mi vraveli ze casto boli slabe zeny aj deti

19. feb 2019

@ouwecka Ano ale nie ako v minulosti kedze je predsa ta veda a lekarska starostlivost rozsirena. Treba pozriet statistiky.. Ano tieto alternativy su dobre a urcite to treba pozriet ale zas nie kazda zena to zvladne len s tym hypnoporodom. Ja sa budem pripravovat na hypnoporod ale ked sa ta bolestivost nebude dat zniest tak si dam epiduralku. Hlavne kedze som prvorodicka. Najhorsie je byt upriamena na jeden druh porodu kedze ked to nevyjde tak to este vacsi stres sposobi. Ako sa hovori clovek mieni a boh meni...

19. feb 2019

Volakedy bolo aj velke cislo umrtia pri porodoch, dnes skoro ziadne...
Myslim, ze zeny dokazu porodit prorodzene za dobrych podmienok. Ka som rodila 25 hodin, maly bol otoceny v hviezdnej polohe, robila som co som mohla, neslo to a to som rodila v Dansku. Volakedy by to neprezil ale dnes ano. Verim, ze nastavenie zeny pomoze, ja som chodila na pripravy pred porodom, na kurzy, ale ked situacia s babatkom nie je prirodzena, tak to proste nejde.
Ak by som porodila prorodzene, urcite by to bol krasny zazitok, tie bolesti sa daju prezit... 🙂

19. feb 2019

@meredith83 tak.ano teraz preziju aj predcasniadka to sa kedysi z vobec

Ale.zas vies.skoro všetky zeny.kojili a.nieco.alo.porodne zranenia.neexistovali.ak.len tak.maaalinko...

19. feb 2019

@meredith83 ale suhlasim.me tu epidur.ked.je.porod.dlhy a bolestivý...

19. feb 2019

@monika15 No presne mi toto chodi hlavou🙈🙈🙈

19. feb 2019

@ouwecka prosím v ktorej pôrodnici?

19. feb 2019

@dadasim to je jedno lebo novor.odd je cista katastrofa ziaden bonding úplný nič..

20. feb 2019

Hypnoporod je skvela vec, pomaha a dodava sebavedomie a silu to zvladnut tak ako to matka priroda chce... Ale clanok je naozaj jednostranne napisany a skodi samotnemu hypnoporodu.. Mala som stastie robit si online kurz (kazdy je asi trosicka iny) kde nezabudli na to ze porod nie vzdy ide bez komplikacii. A preto do hypnoporodu zahrnuli aj cast kde hovoria ze mas s kludom v srdci prijat ak to nepojde hladko a budes potrebovat pomoc/zasah.. Ja sama som si presla kurzom, pripravovala sa, meditovala, ucila sa dychat.. Ale maly nemal idealnu polohu, druha faza porodu trvala viac ako dve hodiny, plodova voda odtiekla pred zacatim kontrakcii a malemu skakali odozvy lebo mal zaseknutu pupocnu snuru medzi telickom a porodnymi cestami.. Takze napriek moznostiam rodit do vody alebo v lubovolnej polohe som skoncila s nastrihom, porodila na chrbte a tlacila o dusu aby sme sa vyhli inym vaznejsim zasahom. A prave vdaka tomu ze som vedela ze niekedy aj ked urobim 100% preto, aby vsetko islo, ako som si vysnivala, to nemusi vyjst. Nespanikarila som a nastavila sa nato, aby bol maly v poriadku.. Porod bol az na "ring of fire" (o ktorom som tiez pocula az po porode) bezbolestny ;)..

21. feb 2019

@wallaby čo je ring of fire

21. feb 2019

@ouwecka ja som citila take palenie ked sa tlacila hlavicka a neskor po porode som niekde zazrela ze to volaju "ring of fire" alebo ohnivy kruh..

22. feb 2019

@wallaby jaj ano to pali,hlavne ked neurobia nástrih a tkanivo sa pomaly rozťahuje,t vela bab tak opisuje ale tento nazov som este nepočula 🙂

22. feb 2019

Začni písať komentár...

Odošli