Cisársky rez je operačné prevedenie pôrodu32 a u nás sa vykonáva len v indikovaných prípadoch. Dôvody (indikácie) cisárskeho rezu sú ohrozenie zdravia alebo života matky alebo dieťaťa, prípadne oboch súčasne.
Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka.
🎞️ Oba mé vyvolané porody skončily císařským řezem
🎞️ Môj prirodzený pôrod po cisárskom reze
🎞️ Maminka Lucie: „Prvú dcéru som rodila akútnym cisárskym rezom."
Cisársky rez bol robený už dávno v minulosti. V 7.storočí pred naším letopočtom bol v Ríme vydaný rozkaz, že mŕtva tehotná žena nemôže byť pochovaná, predtým ako sa z jej tela nevyberie plod. V minulosti bola takmer 100% úmrtnosť matiek po cisárskom reze kvôli infekciám. Po zavedení správnych zásad týkajúcich sa čistoty a správnej hygieny pri operáciách, pri objavení antibiotík a pri objavení krvných skupín sa výrazne znížila úmrtnosť matiek po cisárskom reze.
V USA je cisársky rez najčastejšie vykonávanou operáciou, až 20-24% pôrodov sa robí cisárskym rezom. V Európe je to približne 15%. Svetová zdravotnícka organizácia WHO doporučuje, aby percentuálne vyjadrenie vykonaných cisárskych rezov nedosiahlo v jednotlivých krajinách viac ako 10-15%. WHO odporúča, aby sa počet cisárskych rezov pohyboval okolo spodnej hranice- 10% vzhľadom na všetky pôrody.
Dôvodom vyššieho percenta cisárskych rezov je vykonanie cisárskeho rezu na požiadanie matky, ktorá trpí nadmerným strachom z vaginálneho pôrodu. Ide o psychosociálnu indikáciu.
Cisársky rez sa delí na:
V poslednej dobe pribúda veľa vysoko rizikových rodičiek, ktoré sú po rôznych vážnych operáciách, ako napr. výmena chlopní na srdci, transplantácia obličiek atď. Lekár by mal mať pochopenie pre tieto ženy, ktoré túžia po dieťati, aj napriek tomu, že tehotenstvo je rizikové.
Pri plánovaných cisárskych rezoch sa najčastejšie používa tento spôsob analgézie. K úplnému uspaniu matky by sa malo pristupovať iba v prípade jednoznačnej vážnej kontraindikácii. No je to jedna z možností.
Pri akútnych cisárskych rezoch to nie je možné, keďže príprava na podanie spinálnej anestézy trvá minimálne 10 minút a pri situácii, kedy napríklad bábätku klesajú ozvy ide doslova o sekundy.
Technika je podobná ako pri epidurálnej analgézii24. Rozdiel spočíva v nutnosti prepichnutiu tvrdej blany, v ktorej sa zanecháva po ukončení výkonu otvor. Z tohto otvoru následne uniká cerebrospinálny mok do priestoru epidurálneho, čím vzniká pokles tlaku mozgovomiechového moku. Toto môže spôsobovať bolesti hlavy.
Operačný tím pozostáva z operujúceho lekára, asistenta a inštrumentárky. Anesteziológ je zodpovedný za anestézu a tím doplňuje detský lekár. Aby sa mohol začať robiť cisársky rez, musí byť splnená jedna podmienka- veľká časť hlavičky nesmie byť vstúpená a fixovaná hlboko v panve.
Poloha rodičky na chrbte môže vyvolať pokles krvného tlaku. Poloha rodičky je preto pri cisárskom reze upravená, operačný stôl je zvyčajne vyvýšený o 10-30% a je naklonený mierne na ľavú stranu.
Pri cisárskom reze je nutné otvoriť brušnú dutinu rodičky rezom. Rez je väčšinou vedený priečne asi 3-5cm nad lonovou kosťou, na hornej strane ochlpenia. Rez nesmie byť príliš jemný, ani príliš hlboký. Sú však situácie, kedy je nutné zvoliť rez pozdĺžny, vedený v smere pupok-lonová kosť.
Po otvorení brušnej dutiny sa nareže maternica taktiež priečnym rezom v jej dolnej časti. Lekár si pred narezaním maternice nahmatá veľkosť hlavičky. Podľa veľkosti hlavičky urobí vhodný rez. Pri veľkom reze môže dôjsť k masívnemu krvácaniu.
Pri otvorení maternice sa využívajú nasledovné rezy:
Počas tejto fázy lekár odoberie plod. Po vybratí dieťaťa z maternice, je dieťa ošetrené novorodeneckým lekárom. V prípade, že stav dieťaťa je dobrý a rodička nie je v celkovej anestézii, je možný aj prvý kontakt dieťaťa s matkou.
Táto fáza je spojená s možnými nasledovnými komplikáciami:
Po vybratí plodu sa zvyčajne nečaká na samovoľné odlúčenie placenty. Placenta sa s plodovými obalmi odoberie hneď po vybratí plodu.
Najprv sa zošíva rez na maternici. Potom sa zošije pobrušnica, blana, ktorá pokrýva brušné orgány. Po vyčistení brušnej steny sa zošije brušná stena.
Po operácii je pacientka sledovaná na lôžku minimálne dve hodiny. Ak je dieťa zdravé, tak sa prinesie k matke a prebieha tzv. bonding2 – prvé vytváranie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Matka je po cisárskom reze minimálne dva dni na lôžku v nemocnici. Pri dobrom hojení rany je matka v priebehu 3-5 dní prepustená z nemocnice.
CÍSAŘSKÝ ŘEZ (SECTIO CAESAREA)